19 r i 1 Veilig en comfortabel douchen... <r II molenaar^ ...binnen in E EUWS 11 tn 16.30 UUR -VEILIG Vanuit de Baskische stad Irün is het een makkie om de Spaans-Franse grens over te steken. Migranten maken daar massaal gebruik van. Ze slapen op straat, bij het trein station en bij hulpverleners. Hulp organisaties hebben met bewoners een netwerk opgezet en zamelen eten en kleren in. Een kraakpand werd ingericht om onderdak te bieden: in de Baskische stad Irün verblijven vele migranten. De afgelopen zomer probeerden duizenden van hen de slecht be waakte grensovergangen in Bas kenland te passeren. Irün is de nieuwe plek voor migranten om van Spanje naar Frankrijk te ko men op weg naar noord-Europa. Het Spaanse Irün ligt aan de At lantische kust. De meeste migran ten zijn vaak afkomstig uit West- Afrika. Het Spaanse Rode Kruis zegt dat in twee maanden ruim 3.000 migranten zijn geteld in het stadje. Vanuit Irün hoeven de migran ten - lopend, per bus of per trein - alleen maar de bruggen over de Bi- dasoa-rivier over te steken waarna ze in Frankrijk staan, in de stad Hendaye. „Er staan hier geen hek ken met prikkeldraad, er zijn al leen patrouilles van de Franse gen darmes", constateerde de Spaanse krant El Pais recent. Aan de Franse kant zijn extra politiemensen in gezet, maar dat heeft nauwelijks effect. „Wij pakken nu zo'n dertig tot zestig migranten per dag op", zegt Joseph Ciluffo van de Franse vakbond SGP Police. „Maar nog veel meer migranten, soms hon derden per dag, kunnen gewoon doorreizen. We hebben niet ge noeg mensen om op te treden." Parijs Vanuit Hendaye reizen de migran ten door. Vaak gaan ze naar Bay- onne, de officieuze hoofdstad van Frans Baskenland. Vanuit die stad vertrekken bussen naar Parijs, waar veel migranten heen willen. Ande ren reizen verder door, onder meer We moeten de grens bewaken, maar ook ons gewone werk doen naar België, zeggen hulpverleners. De Franse autoriteiten hebben recent versterkingen gestuurd naar Hendaye. Maar het is dweilen met de kraan open, aldus SGP Po lice. „We kunnen het werk niet aan omdat het aantal migranten groeit. De situatie hier wordt ver gelijkbaar met die bij Menton (aan de Italiaanse grens, red) een paar jaar geleden." Medewerkers van de Franse po litie in Hendaye hebben afgelopen week voor het eerst actie gevoerd om aandacht te vragen voor de toegenomen werkdruk. „We moe ten de grens bewaken maar ook nog ons gewone werk doen", zei Ciluffo bij die demonstatie. De toestroom in Baskenland is het directe gevolg van het stren gere migratiebeleid in Italië. „Zo'n 40 procent van de migranten die naar Europa komen, komt nu via Spanje. Nog eens 40 procent komt via Griekenland en Türkije. En nog maar 20 procent via Italië", aldus een hoge Franse functionaris. Terugsturen Om de toestroom een halt toe te roepen zijn afspraken gemaakt tussen Parijs en Madrid. Franse agenten mogen migranten die ze aan de grens oppakken, direct te rugsturen. Maar als de migranten langer dan vier uur in Frankrijk zijn, mogen ze niet meer worden teruggestuurd naar Spanje. Spoorbedrijf Euskotren heeft af spraken gemaakt met de Franse politie. Als migranten in de trein worden aangetroffen, moeten de conducteurs ze een gratis retour kaartje geven. Spoorpersoneel moet zo meewerken aan 'de fascis tische politiek' van Frankrijk, stelt de links-radicale vakbond LAB. V 8,7 J Gratis brochure thuis ontvangen? Bel 0341 - 23 23 00 of kijk op www.molenaar.nl SPANJE Baskenland ril S 07.00 UUR-ONVEILIG f i r* r j - I eu. Jarenlange ervaring Meer dan 10.000 klanten gingen u voor Eigen vakkundige montagedienst 45 plaatsingen perweek Zonder ingrijpende verbouwing Ook afvoer van het oude bad 100% tevredenheidsgarantie Conform de CBW voorwaarden maandag 24 september 2018 Wilt u ook blijven genieten van een heerlijke douche in een veilige badkamer? Wij maken uw badkamer veilig in 1 dag, zonder hak- of breekwerk. Op maat gemaakt naar uw wensen. Molenaar ontzorgt u in het volledige proces van advies en inmeting, tot montage, afvoer materialen en schoonmaak. Zo komt ontspannen douchen weer binnen handbereik. Dit najaar profiteert u direct van ons herfstvoordeel! Uw korting kan oplopen tot maar liefst 900,- bij aankoop van een comfortdouche uit de Primair of Deluxe collectie.* *Kijk voor de actievoorwaarden op www.molenaar.nl/actie. Actie loopt t/m 13 okt. 2018 Migranten komen via Baskenland Frank Renout Parijs -Joseph Ciluffo, vakbondsman Het Rode Kruis vangt migran ten op in Irun, die zich melden om de grens over te steken naar Frankrijk, fotoepa Hendaye Bayonne Adour v/.\ Sare 0_'.i BRON: M^PS4NEWS KLANT BEOORDELING

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11