II Oppositiegroep Iran: aanslag Ahvaz niet ons werk 10 Britse premier zit klem na EU-top en zou zelfs verkiezingen willen Politici: Nederland is niet klaar voor 'harde brexit' Theresa May zit volledig klem na de desastreus verlopen EU-top in Salzburg vorige week. De EU veegde haar brexit-voorstellen hardhandig van tafel, en in eigen land krijgt ze haar plannen ook niet verkocht. The Sunday Times meldt dat twee topadviseurs van de Britse premier zich nu voorbereiden op nieuwe al gemene verkiezingen in een poging de positie van de premier te verste vigen. Daarnaast hopen ze dat ver kiezingen zorgen voor een meer derheid voor de conservatieven, - zodat ze een eventuele brexit-deal makkelijker door het parlement kan loodsen. May heeft nieuwe verkiezingen tot nu toe altijd uitgesloten, en in een reactie ontkende Downing Street dat er gesprekken gaande zijn over dit onderwerp. Maar mocht ze van mening veranderen, dan is het niet de eerste keer dat ze ver vroegde verkiezingen uitschrijft: vorig jaar juni gingen de Britten ook al vervroegd naar de stembus. Met die verkiezingen wilde premier May de bestaande meer derheid van de conservatieven vergroten en de brexitonderhande- lingen vergemakkelijken. Dat plan viel toen volledig in het water: ze verloor zelfs de kleine meerderheid die ze had, en is nu af hankelijk van gedoogsteun van de Noord-Ierse DUP. Sindsdien staat Mays positie constant ter discussie. Ze slaagt er maar niet in haar eigen partij op een lijn te krijgen over de te varen brexit-koers: vooral de brexiteers maken geen geheim van hun afkeer van de plannen van de premier. Al maandenlang gaan er geruch ten over een op handen zijnde lei- derschapscoup bij de Conserva- tieve Partij. Volgens de Sunday Ti mes zou May haar kabinet hebben verteld dat ze waarschijnlijk vol gende zomer opstapt. Zo zou ze willen voorkomen dat er nu een aanval op haar positie wordt gedaan. De prominente conservatief Ste- wart Jackson waarschuwt May dat ze niet lang de tijd meer heeft om haar premierschap te redden. Op het partijcongres van de conserva tieven, dat komende zondag begint, moet ze haar brexit-koers rigou reus wijzigen, vindt Jackson. „Ze moet haar speech gebruiken om ons te laten zien dat ze op een creatieve manier over de brexit kan nadenken", zei hij. „Anders volgt er Ze moet laten zien dat ze op een creatieve manier over de brexit kan nadenken op zeer korte termijn een leider schapsverkiezing." May riep dit weekend haar partij genoten op om het hoofd koel te houden. Ze richtte zich ook tot de oppositie: „Binnen Labour, de Libe- raai Democraten en de SNP zijn er veel mensen die de brexit op elke mogelijke manier willen dwarsbo men. Sommigen pleiten nu open lijk voor een tweede referendum, en voor een uitstel van de brexit. Dan zouden we terug bij af zijn", zei ze. „Anderen praten zelfs direct met de EU en ondermijnen zo onze onderhandelingspositie. Dit is het moment om ons land op de eerste plaats te zetten." NO DEAL-SCENARIO De ambassadeur heeft namens Ne derland de Iraanse lezing aange hoord en condoleances overge bracht, aldus het ministerie van Buitenlandse Zaken. Bij de aanslag, tijdens een mili taire parade ter herdenking van de bloedige oorlog met Irak (1980-88), kwamen ten minste 25 mensen om het leven. Meer dan vijftig mensen raakten gewond. Bijna de helft van alle slachtoffers was lid van de Republikeinse Garde, de invloedrijke elitestrijd- macht van Iran. De vier daders, van wie er een het uniform van de Garde zou hebben gedragen, zijn doodgeschoten. Twee organisaties, de terreurgroep Islamitische Staat en de Iraanse afscheidingsbewe ging ASMLA (Arabische Strijdbe- Voor ons is helder wie het brein is achter de aanslag weging voor de Bevrijding van Ah vaz) eisten de aanslag op. De laatste beweging nam daar gisterochtend weer afstand van in een verklaring die is verspreid vanuit Den Haag. Iran wijst naar groepen 'die wor den gesteund door regionale mach ten'. Daarmee verwijst het naar aartsvijand Saoedi-Arabië, met wie het strijdt om de hegemonie in het Midden-Oosten. President Hassan Rouhani haalde uit naar 'bullebak' Amerika. „Het is voor ons helder wie er het brein van is", al dus Rouhani. De regering heeft de ambassa deurs van Nederland, Groot-Brit- tannië en Denemarken op het matje geroepen omdat zij 'gastvrij heid bieden aan groepen als ASMLA'. ASMLA vecht voor de on afhankelijkheid van de regio Ahvaz. Veel leiders van ASMLA wonen in het buitenland. Zo ook Ahmad Nissi, die eind 2017 werd geliqui deerd voor zijn woning in Den Haag. maandag 24 september 2018 GO May moet een list verzinnen Volgens Britse media werken medewerkers van Theresa May in het diepste geheim aan een plan voor vervroegde verkie zingen in november, om steun van de kiezers te krijgen voor de brexit-koers. Suse van Kleef Londen De Labour Party hield zaterdag haar jaarvergadering in Liverpool. Partijgangers demonstreerden tegen de brexit. foto reuters -Stewart Jackson, partijgenoot Een deel van de Tweede Kamer vreest dat Nederland niet klaar is voor een zogeheten harde brexit, terwijl een vertrek van het Verenigd Koninkrijk uit de Europese Unie zonder handels akkoord steeds dichterbij komt. Hanneke Keultjes Den Haag CDA en PvdA hebben premier Mark Rutte en een groot deel van het kabinet dit weekend om op heldering gevraagd. Het uo deal scenario, een vertrek van Groot- Brittannie zonder afspraken, is na de EU-top in Salzburg van afgelo pen donderdag een stuk waar schijnlijker geworden. CDA en PvdA willen onder andere weten hoeveel van de beloofde extra douanemedewerkers en mede werkers van de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit ook echt aan de slag kunnen als op 29 maart 2019 het Verenigd Koninkrijk de EU verlaat. Er zijn op die dag pas 300 extra douaniers beschikbaar om goe deren te controleren die van en naar het Verenigde Koninkrijk gaan. Dat moeten er bijna 1000 worden. „Problemen met de dou- ane zijn geen optie. Ons land is afhankelijk van handel", zegt CDA-Kamerlid Pieter Omtzigt. Al in november waarschuwden de brexit-rapporteurs van de Tweede Kamer voor een harde brexit. „Nederland moet zich voorbereiden op dit chaotische nodeal-scenario", schreven Anne Mulder (VVD), Omtzigt (CDA) en Kees Verhoeven (D66) toen. Dat is nu nog actueler, stelt Mul der. „Er is in Londen voor niets een meerderheid. Dus moet je je voorbereiden op nodeal. De risico's voor de Nederlandse eco nomie zijn groot." De Iraanse oppositiegroep ASMLA, onder meer gevestigd in Den Haag, ontkent elke be trokkenheid bij de aanslag, za terdag, in de Iraanse stad Ahvaz. Iran houdt de groep wel verant woordelijk en heeft de Neder landse ambassadeur in Teheran op het matje geroepen. Cyril Rosman Den Haag/Teheran M Een Iranse soldaat draagt een gewond kind na de aanslag zater dag. FOTOEPA —President Rouhani van Iran Kijk op de site bij /video voor beelden van na de aanslag in Iran.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10