M 8 BEVOLKINGSGROEI NEDERLAND Hoe ziet Nederland eruit als de bevolking doorgroeit tot twintig miljoen? „De kans is klein, maar een ding is zeker: als dat gebeurt, wordt het dringen", zegt hoogleraar Pieter Hooimeijer. UIT DE KNOOP GERED HU 499,- 499,- D pers. Mits de overheid op tijd in betere ver- voersverbindingen investeert. In Nederland is geen sprake van Aziati sche groeitaferelen, relativeert Musterd. „Daar zijn tientallen steden die in minder dan dertig jaar van bijna niets naar meer dan tien miljoen inwoners zijn gegroeid. Dat leidt tot problemen als verkeersop stoppingen, luchtvervuiling en onbetaal bare woningen." Immigratie Niet alleen wordt het drukker in ons kleine landje, ook de bevolkingssamenstelling verandert. „De autochtone bevolking krimpt; groei zal door immigratie komen", zegt Latten. „De babyboom in Afrika gaat zorgen voor meer migratie naar Europa. Daar kunnen we ons niet aan onttrekken. Dat heeft gevolgen voor de sociale samen hang." Behalve meer vluchtelingen uit Afrika trekt Nederland de laatste jaren meer ar beidsmigranten uit landen als Polen en Bulgarije. Nederlandse ondernemers met personeelstekorten willen deze mensen maar wat graag hebben. Maar op lange ter- Het kabinet besluit waarschijnlijk vandaag of er, zoals de Tweede Kamer wil, een groot onderzoek komt naar de gevolgen van de sterke bevolkingsgroei. Nederland heeft nu ruim 17 miljoen inwoners. Als de bevol king net zo hard blijft groeien als de afge lopen paar jaar, zouden dat er in 2060 bijna 20 miljoen zijn, becijferde het CBS. Een stuk meer dan de 18,4 miljoen dan waar tot nu roe op werd gerekend. Al die mensen willen ergens wonen. Dat zou betekenen dat er zo'n 700.000 extra huizen moeten worden bijgebouwd in de komende 42 jaar, zegt Pieter Hooimeijer, hoogleraar humane geografie aan de Universiteit Utrecht. „Die komen bovenop de 1 miljoen huizen die er so wieso al bij moeren komen. Dat wordt een hele puzzel." De grote steden groeien uit tot metro poolregio's, voorspelt Jan Latten, hoogle raar sociale demografie aan de UvA. „Het beeld van Nederland met zijn steden en dorpen in het groen zullen we moeten bij stellen. We krijgen straks een aantal me tropolen: Amsterdam, waar ook Haarlem, Almere en misschien zelfs Utrecht aan vastgroeien. Rotterdam en Den Haag, die nu al een stedelijke regio vormen, vormen de tweede metropool. En in het zuiden wordt Eindhoven de hub waar de meeste mensen wonen en werken." In de steden verrijst bovendien meer hoogbouw. „Rotterdam heeft de trend ge zet. Ook in Amsterdam, Utrecht en Eind hoven worden nu woontorens van meer dan honderd meter hoog gepland", ver klaart Latten. De babyboom in Afrika gaat zorgen voor meer migratie, met gevolgen voor sociale samenhang Spaarzaam groen De groei van steden gaat ten koste van grond die nu wordt gebruikt voor land bouw, natuur en recreatie. In het spaar zame groen dat overblijft, wordt het bo vendien drukker, zegt Sako Musterd, hoogleraar sociale geografie aan de UvA. „We moeten de manier waarop grond nu wordt gebruikt heroverwegen. Denk bij voorbeeld aan het Groene Hart. Is daar straks nog ruimte voor intensieve land bouw? Of bestemmen we het groen gro tendeels voor recreatie?" Meer mensen berekent ook meer reizi gers op de weg en in het ov. Maar dat hoeft niet per se tot langere files en overvolle treinen te leiden, aldus de wetenschap mijn heeft hun komst grote gevolgen voor de samenleving, zegt onderzoeker Paul Scheffer. „Vaak gaat het om mensen met een lage opleiding. Hun kinderen beginnen met een taalachterstand op school. Dat zorgt voor integratievraagstukken, zoals we ook gezien hebben toen de gastarbeiders in de jaren 60 en 70 kwamen. De spanningen in de samenleving lopen daardoor op." In de steden ziet Latten meer 'segrega- tiewijken' ontstaan. „Hoe diverser de sa menleving wordt, hoe meer behoefte mensen voelen om in een buurt te wonen met gelijkgestemden. Dat geeft een gevoel van geborgenheid. Zo ontstaan woonbubbels. Succesvolle, welgestelde mensen klitten in Rotterdam samen in wijken als Kralingen en Hille- gersberg. In Zuid wonen de achterblijvers. a vrijdag 21 september 2018 GO Bijna een half uur is de dierenarts in de weer geweest om de staarten van deze vijf jonge eek hoorns te ontwarren. De staarten van de dier tjes, die waren gevonden door natuurbeschermers in de Amerikaanse staat Wisconsin, waren verstrikt in een zoge naamde Gordiaanse knoop. Omdat de eekhoorntjes volle dig in paniek raakten, werden ze onder narcose gebracht. Zonder operatie waren ze gestorven. Staarten zijn voor eekhoorns van levensbelang, omdat hiermee balans wordt gezocht en de li chaamswarmte wordt geregu leerd. De komende dagen her stellen ze in het opvangcen trum, waarna ze in het wild worden teruggezet, fotowildlife REHABILITATION CENTER 8 oktober en betaal geen reserveringkosten Kerstreizen Kerstreis Drie landen Champagne 5-daagse busreis - België bezoek Champagne huis Reims o.a. watervallen Coo en Luxemburg vertrek 23 december oad.nl/BKBE03 vanaf 5-gangendiner op Eerste Kerstdag o.a. Keulen en Koblenz gegarandeerd vertrek 23 december oad.nl/BKDE22 vanaf Boek nu op oad.nl/krant, bel 0547 20 16 79 of ga naar uw reisbureau Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., excl. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten. Annemieke van Dongen Den Haag - Paul Scheffer, onderzoeker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8