Kabinet onderzoekt populariteit zomertijd Rutte: er zijn ingewikkelde problemen op te lossen 7 PANASONIC LUMIX TZ200 Haast is geboden, omdat het kabi net uiterlijk eind oktober moet be slissen of Nederland de zomer- of wintertijd als standaardtijd kiest. „Het is ook een optie om niets te veranderen en het halfjaarlijkse verzetten van de klok in stand te houden", aldus een woordvoerder van minister Kajsa Ollongren (Bin nenlandse Zaken). De peiling wordt gehouden on der een kleine groep Nederlanders, zogenoemde focusgroepen. „Door deze groepen te polsen, kunnen we snel achterhalen hoe over dit on derwerp wordt gedacht", aldus de woordvoerder. Voor de peiling is een extern bu reau ingeschakeld. „Het kabinet vindt het belangrijk om de mening van Nederlanders mee te nemen in de besluitvorming." Ook wordt het standpunt van belangenorganisa ties gevraagd, waaronder boerenor- ganisatie LTO Nederland. De Europese Commissie wil dat een einde komt aan het verzetten van de klok. Voorzitter Jean-Claude Juncker deed daartoe een voorstel, waarna alle lidstaten binnen zes weken moesten reageren. Neder land, België en Luxemburg willen samen optrekken, zo werd gisteren bekend tijdens een EU-top in Salzburg. „Het is onze prioriteit om een gemeenschappelijke beslissing te nemen en daar ook een aantal buurlanden bij te betrekken", zegt de Belgische premier Charles Mi- chel. Landen mogen kiezen of ze de zomer- of wintertijd als standaard- tijd aanhouden. Volgens Juncker willen de meeste Europeanen af van het ver zetten van de klok, onder meer om dat het zou zorgen voor gezond heidsklachten. De EU en het Verenigd Koninkrijk geven zichzelf nog zes weken om tot een akkoord te komen over de onderlinge samenwerking na de brexit. Volgens premier Mark Rutte moeten de Britten nog de nodige stappen zetten. En de tijd dringt. Rutte kwam een dag later aan schuiven bij een ingelaste ontmoe ting tussen de Europese regerings leiders in Salzburg. Zij hoopten voortgang te boeken bij het oplos sen van een aantal grote proble men, waaronder een gezamenlijke aanpak van de migratieproblemen en de brexit-onderhandelingen met het Verenigd Koninkrijk. Dat laatste is voor Nederland van groot belang, aangezien wij van alle EU-lidstaten behoren tot de landen die het meeste handel drij ven met de Britten. De Algemene Beschouwingen zijn ervoor onder broken. Tot een doorbraak kwam het niet in Salzburg. Wel werden alle neuzen nog een keer de zelfde kant op gezet, benadrukte de Duitse bondskanselier Angela Merkel na afloop. Volgens haar zijn de 27 EU- lidstaten eensgezind als het gaat om de onderhandelingen met de Britse regering. „Het kan niet zo zijn dat de Britten van de voorde len van de Europese interne markt blijven genieten als ze er zelf geen lid meer van willen zijn", bena drukte ze. Woensdagavond had de Britse premier Theresa May tijdens een diner met de Europese regerings leiders nog aangedrongen op con cessies. Volgens May heeft het Ver enigd Koninkrijk in de onderhan delingen al veel water bij de wijn gedaan en is het nu de beurt aan de EU. Maar de EU wil niet zo ver gaan als zij wil. De brexit wordt 29 maart vol gend jaar een feit. Dan stappen de Britten uit de Europese Unie. De onderhandelingen over wat er daarna gebeurt, zitten al anderhalf jaar vast. Afgesproken is nu dat er in november een akkoord moet liggen, zodat het Britse parlement nog de tijd heeft om het goed te Het kan niet zo zijn dat de Britten van de voordelen van de interne EU-markt blijven genieten keuren. „We hebben nog zes we ken om heel veel ingewikkelde problemen op te lossen", zei Rutte na afloop. Een van de grootste obstakels in de onderhandelingen is de grens tussen Noord-Ierland en Ierland. De EU wil daar zo min mogelijk belemmeringen, terwijl de Britten niet willen dat een deel van hun land op die manier via een omweg toch onderdeel blijft van de EU. Volgens May is het onaanvaard baar dat de Britten zelf een soort grens tussen Noord-Ierland en de rest van het Verenigd Koninkrijk moeten aanleggen. Een tweede obstakel is de toe komstige handelsrelatie. De Brit ten willen makkelijk kunnen blij ven handelen met Europa, maar niet alle Europese regels die daar bij horen overnemen. Rutte houdt hoop dat partijen er toch nog uit komen en een zogeheten 'harde brexit' kunnen voorkomen, waar bij de Britten uit de unie stappen zonder een vervangend verdrag. Dan gaan er hoge im- en exportta rieven gelden en komen er strenge grenscontroles. Zeker Nederland heeft daar veel bij te verliezen. Desondanks vindt Rutte niet dat daarom allerlei toezeggingen ge daan moeten worden aan May. „Het is voor Nederland van belang om zaken te kunnen blijven doen met 65 miljoen Britten. Maar dat mag niet ten koste gaan van de sa menhang van de EU-markt. Dat is met 420 miljoen inwoners het grootste handelsblok van de we reld en van levensbelang voor onze economie." Of de 27 EU-leiders zo eensge zind blijven, moet blijken. De Hongaarse premier Orban zei gis teren onverwacht dat hij niet be hoort tot 'het kamp dat de Britten wil straffen voor de brexit'. GRATIS LENSBAL GEHEUGENKAART t.w.v. €55,- vrijdag 21 september 2018 Nog zes weken om chaos bij brexit te voorkomen Het kabinet gaat een flitspeiling onder Nederlanders houden over de vraag of de zomer- of de wintertijd de nieuwe standaard- tijd moet worden. Ook mogen belangengroeperingen hun me ning geven. Peter Winterman Den Haag De Europese Unie is niet van plan concessies te doen aan de Britten over de toekomstige handelsbetrekkingen na de brexit. Nu de deadline nadert, neemt de nervositeit toe. Hans van Soest Salzburg -Angela Merkel, bondskanselier Meer dan 42.000 artikelen direct uit voorraad leverbaar Altijd de goedkoopste met onze laagste prijsgarantie Gratis 5 jaar garantie Deskundig advies van 200+ foto professionals Klanten beoordelen ons met een 9,1 Lichtsterke 20 megapixel sensor Leica DC-lens met 15x optische zoom Zoombereik van 24mm tot 360mm! 4K UHD video-opnamen Post Focus: stel scherp na het maken van de foto Deel uw bestanden via ingebouwde WiFi of Bluetooth LAAGSTE PRIJS VAN NEDERLAND Verkrijgbaar in zwart en zilver Artikelnr: 12270152/12270153 Gratis basiscursus landschapsfotografie t.w.v. €79 Rutte, Juncker en May tijdens een onderonsje in Salzburg. fotobelga

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7