M Tholen: Stadlander laat bewoners Smerdiek niet in de kou staan Roep om visie voor kust Westerschelde 7 GOES ARCHEOLOGISCH ONDERZOEK Goes was ooit een heel belangrijke havenstad. Een stukje van die geschiedenis is de afgelopen weken blootgelegd op het havenindustrieterrein. f e mag dit gerust een ft unieke vondst noe- H men", zegt archeoloog Els Coppens. Samen met collega's is ze ac tief aan de Houtkade, op het ha venindustrieterrein. Op het per ceel verrijst binnenkort een gloed nieuw complex met boothuizen, bedrijfsruimtes en een restaurant. Maar voor een ontwikkelaar zijn gang mag gaan moet in bepaalde delen van de stad eerst archeolo gisch onderzoek worden gedaan. De hele binnenstad, de Voorstad en het havenindustrieterrein zijn door de gemeente bestempeld als archeologisch zeer interessant. Dat dit terecht is, werd de afge lopen tijd duidelijk aan de Hout kade. Archeologen van Artefact hebben daar de houten beschoei ing van een oude kade blootge legd. Deze kade, eigenlijk eerder een havenhoofd, bestaat uit twee parallelle rijen zware houten palen met daartussen fragmenten ge storte natuursteen. Gemeentearchivaris Frank de Klerk denkt dat het bouwwerk uit het begin van de zeventiende eeuw dateert. In die gouden peri ode - Goes was toen een 'booming city' volgens de archivaris - kreeg de stad een heel nieuwe verdedi gingslinie. „Het kon niet op in die tijd." Het is volgens De Klerk lo gisch dat de blootgelegde kade ook in die tijd is aangelegd. Archeoloog Els Coppens spreekt van een unieke vondst. Geen ver rassende trouwens, want op oude kaarten van het gebied is de kade van houten palen al te zien. „Dan blijft het trouwens wel ontzettend leuk om hem echt te vinden", zegt Coppens. Maar het unieke zit hem vooral in de nog relatief goede staat van de houten palen. Meestal is dat na zo'n lange tijd niet meer het geval. Maar het woordje 'rela tief is hier wel belangrijk. Natuur lijk zijn de palen niet meer in op perbeste staat. „Ze zijn murw", legt Coppens uit. „We moeten heel voorzichtig te werk gaan, want voor je het weet knijp je ze plat." Die palen zitten hier al honderden jaren in de grond Er is voor gekozen om de vondst niet ter plaatse te conserveren, hoewel dat wel altijd de voorkeur heeft. „Die palen zitten hier al honderden jaren in de grond, dus waar zouden ze beter kunnen zit ten?", legt regioarchivaris Karei- Jan Kerckhaert uit. Toch bleek dat in dit specifieke geval erg lastig. Daarom wordt een deel van de pa len en de natuursteen opgegraven om te worden ondergebracht bij het provinciaal depot van de Stich ting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ). Natuurlijk wordt alles goed gedocumenteerd. Er worden ook monsters geno men van het hout, onder meer be doeld om te bepalen hoe oud de palen zijn. En dat kan volgens Kerckhaert heel erg nauwkeurig. „Zeker als het eikenhout is, dus la ten we daar op hopen." Aan de hand van onder meer de jaarrin gen kan tot op het jaar en soms zelfs het seizoen nauwkeurig wor den bepaald van wanneer het hout dateert. Zie het als een soort streepjescode. De werkzaamheden op het ter rein worden nu snel afgerond. Daarna worden de overblijfselen weer bedekt onder een laag grond. Behalve de palen en natuursteen, hebben de archeologen ook een musketkogel en een dierlijk bot opgegraven. Als het aan de gemeente Tholen, woningcorporatie Stadlander en bouwgroep De Nijs-Soffers ligt, worden 120 verouderde huurwo ningen gesloopt in West. Daarvoor komen er 100 terug: 50 huur, 50 koop. Ook komt er meer groen. Al lemaal om de wijk op te knappen. Vorige week meldde de PZC echter dat een groep oudere bewoners niet uit hun woning wil en naar de rech ter stapt. Het CDA uitte daarop haar zor gen over kwetsbare ouderen van 80- en 90-plus. „Ze voelen zich ge dwongen te verhuizen, waarbij ze via digitale media worden geïnfor meerd of naar websites worden ver wezen. We hebben de indruk dat met deze bewoners niet zorgvuldig wordt omgegaan", schreven raads leden Rob Duijm en Petrina Geluk. Maar dat beeld herkent de ge meente niet. Die wijst naar Stadlan der, dat als verantwoordelijke een Sociaal Plan heeft opgesteld voor mensen die hun woning moeten verlaten. „Stadlander is verant woordelijk voor haar huurders en stelt zich daar naar onze overtui ging zorgvuldig en betrokken in op." Ze doelt daarmee onder meer op de twee informatieavonden die de woningcorporatie heeft gehouden. „Daarnaast wordt door Stadlander met elke bewoner een persoonlijke afspraak gemaakt. Bij ouderen wordt daarbij zo veel mogelijk ge probeerd om familie of kennissen erbij te betrekken. Ook is ze bereid om nogmaals langs te komen om het Sociaal Plan toe te lichten. Dit gaat dus verder dan het sec aanbie den van dienstverlening via inter net." Als het aan de stichting Behoud de Zak van Zuid-Beveland (BZZB) ligt, komt er ook voor de Wester schelde een kustvisie om het ge bied te beschermen tegen recrea tieve bebouwing. „Laat deze riviermonding van de Deltakust niet verloren gaan onder de motivatie 'gebrek aan geld', zoals de gedeputeerde betoogt, want dan zal het investeerdersgeweld zeker zegevieren", zo schrijft de BZZB in een brief aan het provinciebestuur. Het stichtingsbestuur roept de Statenleden op geld en tijd vrij te maken voor het ontwikkelen van een kustvisie voor de Westerscheld. In haar brief betuigt de BZZB eve neens steun aan het protest van ne gen Baarlanders, de Vereniging van Eigenaren van Camping Schelde- oord en de werkgroep Bescherm de Zeeuwse Delta. Zij zijn tegen het plan om dijkpaviljoen De Landing bij Baarland te vervangen door drielaagse nieuwbouw en zestien lodges. „De BZZB onderschrijft hun zorgen en argumentatie. Het Westerscheldegebied roept om be scherming en passende maatrege len nu een overkoepelende visie ontbreekt." Het provinciebestuur stelt vrij dag het Omgevingsplan Zeeland 2018 vast. vrijdag 21 september 2018 Houten kade is een unieke vondst Rob Paardekam Goes Dave Fleurbaay (I) en Bas Chamuleau van de Archeologische Werkgemeenschap Nederland (AWN) afdeling Zeeland helpen bij het blootleggen van de archeologische vondst, fotomarcelledavidse -Karei-Jan Kerckhaert, regioarchivaris Woningcorporatie Stadlander stelt zich wél zorgvuldig en be trokken op naar de huurders die in Sint-Maartensdijk hun wo ning moeten verlaten. Dat ant woordt de gemeente op vragen van het CDA op Tholen. Michiel Bouwman Sint-Maartensdijk Ellen Jobse Baarland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 60