E 9 Als klusser moet je niet te lang nadenken en gewoon beginnen, vindt Hans Nijmeijer. Hij bouwde een leemkachel van 5000 kilo, blikvanger van zijn boerderij in Ambt Delden. xperimenteren zit Hans in het bloed. Iets uitproberen wat niet eerder is gedaan. De ho venier/ontwerper doet het bijna da gelijks wanneer hij als zelfstandig ondernemer in de weer is met tui nen, houten beelden en boomhutten. Waarom zou hij het anders doen in de Twentse boerderij uit 1890, die hij vijfjaar geleden kocht met partner Geke? Het stel moest vol aan de bak om de verwaarloosde woning ge schikt te maken voor een gezin met twee kinderen. En dat is gelukt, dankzij veel creativiteit en gerecy clede materialen. Isoleren was een belangrijk thema VOLGENDE KEER BETER? bij de renovatie van de bouwval. Hans en Geke kozen ervoor om de muren te stuken met leem van eigen erf, die werd gewonnen bij het gra ven van de nieuwe zwemvijver. Dat was goedkoop en duurzaam tegelijk. Ook in de badkamer is leem ge bruikt, al kreeg Hans van alle kanten De temperatuur binnenin loopt op tot 1100 graden te horen dat het niet kon. „Ik dacht: hoezo niet? Ik heb buiten kleine pira mides van leem gebouwd om het te testen. Ik heb ze gecoat met lijnzaad olie en lijnzaadbeits. Ze bleken prima bestand tegen vocht. Het heeft tot nu toe goed uitgepakt in de badkamer. Ik ben blij dat we het toch hebben ge daan. Leem is bovendien antisep tisch, je krijgt geen last van schim mel." Resthout Leem was ook het basismateriaal voor de massakachel die 80 procent van de energiebehoefte van de Nij- meijers dekt. „We willen zo duur zaam mogelijk leven. Ik heb ver bouwd met bijna alleen gebruikte materialen. De keuken bijvoorbeeld is gekocht via Marktplaats. Ik heb er een ander aanrechtblad en greepjes van hout op gemaakt. Al het hout in huis, bij elkaar bijna 10 kuub, is afval hout van mijn werk. In de kachel ver stoken we het resthout. Omdat de temperatuur binnenin oploopt tot 1100 graden, komt er niet of nauwe- INFO lijks fijnstof vrij. Goed voor het mi lieu." Het principe van de kachel is dat deze de warmte lang vasthoudt en geleidelijk afgeeft. Als Hans en Geke 's middags het vuur opstoken, is dat voldoende voor een aangename avond. Zelfs de volgende ochtend is de kachel nog niet afgekoeld. Om dat te bereiken, is veel massa nodig. Het 5000 kilo zware gevaarte is gebouwd met alles wat voorhanden was op het erf: tegels, bakstenen, puin en losse stenen. Allegaartje Hans had niet eerder een kachel ge bouwd. De technische adviezen van een kennis en zijn eigen onver schrokkenheid sleepten hem er doorheen. Het resultaat is een uniek allegaartje van afdankertjes. Het kachelhuis komt van de over bodige kachel van zijn ouders. De he- atrise, die zorgt voor de naverbran- ding en een extra hoge temperatuur, is gemaakt van een oud olievat. De kachelpijp is opgepikt via Markt plaats. Het kapje op de schoorsteen maakte Hans van een koekenpan. „Ik zag dat een nieuw hoedje 300 euro kost. Zonde van het geld, dacht ik. Dat kan ik zelf ook." De leemkachel heeft zitbanken die aangenaam warm worden. De koei enhuiden voorkomen dat je je billen verbrandt. De ruimte is een ideale plek voor een winterse avond, als het in andere delen van de boerderij best wel kil kan zijn. Hans: „In de vol gende fase wil ik er een warmtewis selaar in maken. We kunnen dan de kachel aansluiten op de cv en zo het hele huis voorzien van warmte." vrijdag 21 september 2018 PZ Een kachel van puin Marco Krijnsen -Hans Nijmeijer De leemkachel van Hans en Geke functioneert prima. Toch had-ie eigen lijk iets meer massa (en dus capaciteit) mogen hebben, denkt maker Hans Nijmeijer nu. Dat heeft te maken met de lage isolatiewaarde van de boerderij, waarin de ramen nog van enkel glas zijn. „De isolatiewaarde is belangrijk als je een kachel bouwt. Reken daarom van tevoren goed uit hoeveel verwar mingscapaciteit jouw huis precies nodig heeft. De ruimte waarin onze ka chel staat, is behoorlijk groot. Het zou hier 's win ters eigenlijk best iets warmer mogen zijn, heb ben we ontdekt. We ac cepteren het en lossen het op met warme sloffen en dikke schapenvach ten." Hans en Geke hebben ook zelf mozaïek gelegd in de badkamer. Ze gebruikten hiervoor scherven van een oude pot en stukjes van een kapotte spiegel. Hans: „We waren zo bezig met de vormgeving dat we de stukjes niet op gelijk ni veau hebben gelegd. Dat maakte het voegen lastig. We zouden dat een vol gende keer anders doen. Hoewel: het past wel weer in een huis waar niets recht is." De koeienhuiden voorkomen dat je je billen verbrandt. FOTO FRANS NIKKELS De leemkachel van Hans Nijmeijer weegt 5000 kilo is gemaakt van leem van eigen erf, oude tegels, bak stenen en puin kostte 2000 euro aan materiaal is op z'n heetst 1100 graden extra bijzonder: het schoorsteenkapje is gemaakt van een koekenpan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 53