3 Bij een gruwelijk ongeluk op een overweg in Oss zijn gisteren vier jonge kinderen om het leven gekomen. Ze zaten in een elektrische bolderkar die met een trein botste. Het enige datje kan doen is samen huilen en het leven vieren. Geef je kind een dikke knuffel Haar eerste reactie is: weg hier. En als ze ziet dat er hulp komt, is dat ook precies wat ze doet: weggaan. Weg van het spoor, waar ze een bakfiets met vijf kinderen en een leidster de dichte overgang op ziet schieten terwijl er een trein aan komt. Weg van de aanrijding die ze waarschijnlijk nooit meer van haar netvlies krijgt. Weg. De vrouw doet haar verhaal aan de deur van sporthal Ussenstelt die als opvangcentrum dient, pakweg drie uur na het drama. Ze voelt de be hoefte om te praten met mensen die ook hebben gezien wat zij zag. Dat kan hier. En het helpt. Een heel klein beetje. Ook anderen hebben de elektri sche bolderkar, een zogeheten Stint, de overgang op zien rijden. Een aan tal van hen verklaart dat de bestuur ster in paniek was. Het lijkt wel of het voertuig op hol geslagen was, zeggen zij. Iemand vertelt dat de vrouw aan het stuur nog riep dat de remmen niet werkten. Het zijn ver halen die de politie nog niet kan be vestigen. Terwijl WhatsAppgroepen ont ploffen en het ongeloof door Oss gaat, zet de gemeente haar rampen plan in werking. Behalve de sporthal dient ook wijkcentrum de Hille als opvang voor familieleden van de slachtoffers. Slachtoffers zijn er: wel zes, weet al snel iedereen. Een leidster van kin deropvang Okido en vijf kinderen die door haar van de voorschoolse op vang naar basisschool de Korenaer werden gebracht. Vier kinderen zijn overleden. Zij waren 4,4,6 en 8 jaar oud. De grote zus (11) van twee van de slachtoffertjes vecht in het zieken huis voor haar leven, net als de leid ster uit Heesch van 32 die de bakfiets bestuurde. Hun toestand is zorgwek kend, zal de politie later zeggen. Ontzet Oss is lamgeslagen, ontzet. Dat er iets aan de hand is, is niet alleen te zien aan de wegversperringen, talloze po litieagenten, ambulances, traumahe likopters, gemeentemedewerkers in gele hesjes en maatschappelijk wer kers. Je voelt het ook op straat. Je ziet het aan de gezichten van mensen. Het is puur ongeloof. Een oudere man arriveert bij wijkcentrum de Hille. Nee, hij is geen getuige, of fa milielid. „Ik kom gewoon kijken wat ik kan doen. Al is het maar koffie zet ten." Het drama heeft zich nog maar en kele uren geleden voltrokken als po litie, NS, ProRail en de Osse burge meester Wobine Buijs op het ge meentehuis de toegestroomde pers te woord staan. De schrik staat nog in hun ogen, er prikt wat vocht door heen. Iedereen voelt het, die brok in de keel, over wat zich om 08.22 uur bij de beveiligde spoorwegovergang naast station Oss West heeft afge speeld. „We hebben geen woorden", heeft koningin Maxima even vóór de persconferentie al verklaard - met diezelfde blik in de ogen. En zo is het ook. Er zijn geen woorden, als je denkt aan al die levens die in gruze lementen liggen. Burgemeester Wobine Buijs neemt het woord. Ze spreekt over een zwarte dag. „Ik weet dat er heel veel mensen zijn die vandaag hun kind hebben opgehaald van het kinder dagverblijf om bij hun kinderen te zijn. Vandaag wordt elk gezin ge raakt", zegt ze. Haar gedachten gaan uit naar de ouders, het kleine broer tje en het kleine zusje van de slacht offertjes. Naar andere naasten. Naar de leidster, die nota bene op de lan delijke 'Dag van de Leid(st)er' in een nachtmerrie belandde. Een dag die in het leven werd geroepen als eerbe toon aan al die medewerkers van kin derdagverblijven. En dan zijn er nog de gedachten aan de machinist, de conducteur, de (jonge) getuigen, en zo veel andere betrokkenen. Natuurlijk zijn er volop vragen. De voornaamste: is de Stint inderdaad dwars door de spoorbo men gegaan, zoals getuigen hebben verklaard? Was het voertuig niet te stoppen? Was er een mankement? Vragen waarop niemand deze zwarte donderdag al een antwoord heeft. Dat er antwoorden zullen komen, staat vast. Tot die tijd laten heel wat kinderdagverblijven in heel Neder land de Stint maar even in de schuur. Verdriet Het verdriet van Oss is het verdriet van heel Nederland, zo wordt gaan deweg de dag duidelijk. Premier Mark Rutte wenst alle betrokkenen steun toe. Onderwijsminister Arie Slob betuigt zijn medeleven aan het bestuur van basisschool de Korenaer en belooft hen te helpen waar hij kan. In de avond is de plek waar de dag zo gruwelijk begon, in een bloemen zee veranderd. Aan beide kanten van het spoor worden bloemen en knuf fels neergelegd. Er gaan kaarsjes aan. Een spontane herdenking met een imposante opkomst. OokNS-topman Roger van Boxtel is erbij. Aan talk shows, meldt de NS-communicatie- directeur op Twitter, doen de spoor wegen uit respect voor alle betrokke nen niet mee. „Eerst tijd en ruimte om dit verdriet een plek te geven." En dat is precies wat Oss ook pro beert. De gemeenteraad sluit aan bij de herdenking rond het spoor. Bur gemeester Buijs voert er het woord. „Het enige dat je kan doen, is samen huilen en het leven vieren. Geef je kinderen nog eens een hele dikke knuffel." Tranen vloeien, zoals dat al heel de dag gebeurt. Bij een van de bloemen ligt een handgeschreven briefje met 'Rust zacht lieve kindjes' en sterktewensen voor families, vrienden en hulpverleners. vrijdag 21 september 2018 GO Honderden belangstellenden betuigen hun medeleven op een spontaan belegde herdenking bij het spoor, fotoanp Lamgeslagen Oss huilt Paul Driessen Richard Clevers Oss —burgemeester Wobine Buijs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3