WIM HOFMAN Nazomer bin uit 11 Harvink eigenzinnig elegant ri9n De druiven zijn rijp, ze zijn don kerblauw, niet groot, wel zoet en ze hangen nu onder een net, tegen de vogels. Er zijn veel druiven, maar we zien weinig vogels. In de hulst hangen honderden bes sen. Ze zijn nog oranje, maar als ze eenmaal rood zijn, komen de duiven. Het is nazomer en dat merk je. De nachten worden kouder, de kleuren van de struiken en bloemen worden dieper. Dahlia's bloeien en ook de Ja panse anemonen. Voor de Japanners zijn dat doodsbloemen, omdat ze het najaar aankondigen, maar de planten zijn springlevend en ze komen zelfs tussen de stoeptegels omhoog. Veel planten hebben het deze droge zomer moeilijk gehad, maar de meeste heb ben het gered. Het gras is weer groen en de eik produceerde duizenden ei kels. Soms regent het eikels. Ze rakke- takken op het platte dak van de buren. Er is meer dauw en daardoor hebben we misschien ook weer meer slakken. Ze komen tevoorschijn als het donker is, want ze willen niet uitdrogen en ze weten precies waar ze zijn moeten: bij zachte blaadjes of bij elkaar. De och tend daarop zie je hun zilveren schrijf sels. Veel diertjes hebben een voorkeur voor het donker: wormen, duizendpo ten, zwarte torretjes en pissebedden. Hooiwagens lopen rond op zoek naar een hapje. Het zijn vleeseters en ze zijn zelfs niet vies van een andere hooiwa gen. Ook veel spinnen zijn dan bezig. Dat merk je vooral 's morgens als je te gen hun web aanloopt. Hoe spinnen het voor elkaar krijgen om die soms erg grote webben te maken, weet ik niet. Ze hebben tepels waarmee ze verschillende soorten sterke draden kunnen maken en lijmdruppeltjes kunnen produceren. Het schijnt ook dat een spin een kapot web weer opeet en dan weer genoeg energie heeft om aan een nieuw web te beginnen. Ze zien er vaak grandioos uit, die spin nenwebben, vooral als er dauwdrup peltjes aan hangen. BRIEVEN U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 08801-30210 Boulevard Volgens mij is de boulevard een openbare ruimte waar we als Vlissingers met z'n allen van moeten kunnen genieten. Wat betreft de motorrijders (krant 13 september): als je die niet kan aanpakken op geluidsoverlast, dan toch zeker op veel te hard rij den. Niet alleen op de boulevards hoor je ze voorbij gieren, ook hoor en zie ik ze op de Gerbran- dystraat en Sloeweg asociaal veel kabaal maken en veel te hard rij den! Overigens, geluidshinder van een kapotte uitlaat kan wor den bekeurd, ook die van onno dig je claxon gebruiken, waarom de geluidsoverlast van de motor rijders dan niet? Wat ik ook niet begrijp: als je een straat afsluit dan is het toch logisch dat je daar op handhaaft? Waarom gebeurt dat dan niet? Volgens mij mogelijkheden ge noeg om het voor iedereen leuk en leefbaar te houden. Ingrid Steneker-Gelijn Anna Blamanlaan 33, Vlissingen Bacteriën Gewone huidbacteriën worden gevaarlijke resistente superbacte riën door minder goede desinfec- tiemethoden (krant 5 septem ber). 'Dit schoonmaakmiddel doodt 95 procent van alle huis- houdbacteriën' staat er soms op een fles. De 5 procent die overle ven, veranderen en worden steeds gevaarlijker tot zelfs anti biotica ze niet meer doodt. In combinatie met vaak moeilijk te desinfecteren kunststoffen zo als medische kunststof hulpmid delen, flexibele endoscopen, deurrubbers van wasmachines maar ook bij legionella in kunst stofslangen en kunststofwaterlei dingen is dit risico aanwezig. Te veel producten, zoals veel schoonmaakmiddelen, handzeep, tandpasta, verf of zelfs babyzeep, bevatten desinfecterende stoffen. Daar waar deze producten veel vuldig worden gebruikt is er kans op ontwikkeling van gevaarlijke micro-organismen. Gebruik des infecterende middelen daarom alleen als het echt nodig is. H. Steehouwer Zuidsingel 69Middelburg Film by the Sea Daar zaten we dan. Film by the Sea, vriendin met nieuwe knie en last van heup, en zelf zat ik met een gebroken schouder. Gelukkig kwam er een tafeltje vrij. Ik dacht dat het een tafeltje voor genodig den was, maar er werd niks van gezegd. Mij viel op dat alle geno digden heerlijke hapjes kregen, maar ons liepen ze voorbij dus niks geen 'heerlijke hapjes'. We zagen er vast te gewoon uit. Ver schil is, en zal er blijven. Al met al wel gelachen, al die opgedofte mensen. En 'Sophia' is prachtig. Hulde aan Leo Hannewijk. Wat een organisatie. Jozien de Nooijer Schoolstraat 24, Arnemuiden Deportatie Alleen al het gebruik van het woord deportatie geeft aan hoe René Diekstra denkt over de in zijn ogen negatieve manier waar mee de Nederlandse bevolking omgaat met het kinderpardon (krant 18 september). Beter ware het als hij trots zou zijn op de grote mate van vrijgevigheid en hulp die wij opbrengen. Hij zou de euvele moed moeten hebben om naar die landen af te reizen en daar in de kranten een negatieve column te schrijven of demon streren hoe men daar omgaat met de Rechten van het Kind. Uit re cent onderzoek blijkt dat 53 pro cent van onze samenleving tegen de huidige wijze van de uitvoe ring van het Kinderpardon is. Schuldig zijn degenen die met el lenlange procedures de tijd rek ken en ook de ouders die soms willens en wetens hun kinderen wegsturen. Pak de bron aan in die landen waar de Rechten van het Kind met voeten worden betre den. Thon Bastiaansen Drostlaani, Sluiskil woonexperts vrijdag 21 september 2018 De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator Eigenzinnig elegant. De kunst van het kijken. Details bepalen het verschil en houden je blik vast. Het eigenzinnige ontwerp, gevangen in een esthetisch vormgegeven zichtbare frameconstructie; waarop je zelf lichte variaties kunt toepassen. De bijzondere, nieuwe Harvink collectie, nu te bewonderen bij Binnenuit Meubelen! Schouwersweg7 Heinkenszand 0113 56 14 82 binnenuit.nl J >100 WOONMERKEN 9.000M2 INSPIRATIE PERSOONLIJK WOONADVIES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 39