KIEK WIEK 10 ZE Monnikenwerk In de Tweede Kamer zijn alge mene politieke beschouwin gen. De plannen van kabinet Rutte III worden in vervolg op Prinsjesdag besproken. Wie wil geeft zijn mening over hoe het anders kan of moet. Het is een se rieuze zaak, maar het lijkt soms een rituele dans, waarbij politici elkaar proberen te overtreffen in spitsvondigheid en elkaar vliegen afvangen, op slakken zout leggen en van muggen olifanten maken. Ze drinken een glas, doen een plas en alles blijft zoals het was. Het vertrouwen in de Tweede Kamer ligt volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek in 2017 op 41 procent. Zo langzaamaan geloof ik daar niks meer van. Het veroorzaakt rommel in mijn hoofd. Want, het gebeuren in Den Haag lijkt zo weinig te maken te hebben met het leven van alledag. Een bevlogen basisschoollerares die 's morgens voor achten en 's avonds na zessen door onze straat fietst en naast alle administra tieve plichtplegingen ook nog wonderen met kinderen verricht. De formeel uitgewezen vluch teling die onderduikt en hoopt op informele zorg wanneer terug keer naar zijn land onmogelijk is. De ouders van een verstandelijk beperkte jongere die 's nachts naar het plafond liggen te staren omdat het niet goed gaat met hun kind. Echte leven De mensen op de werkvloer van de instelling waar hij woont, die alle lucht uit hun agenda's persen om te redden wat er nog te red den is. De politieke beschouwin gen lijken deel uit te maken van een parallelle werkelijkheid, ver weg van het echte leven. In het echte leven, gewoon hier in Zeeland, zie ik een ontwikke ling die misschien wel te maken heeft met de kloof die is ontstaan tussen burgers en overheid. We doen het zelf wel: er iets van ma ken als niemand meer lijkt te luisteren. Van Zeeuws-Vlaande- ren tot op Schouwen-Duiveland en van Tholen tot in Vlissingen zetten kerken hun deuren open. De wind is gekeerd. Kerken zorg den lang vooral en behoorlijk ex clusief voor 'geloofsgenoten'. Het lijkt erop alsof er duurzaam een beweging wordt gemaakt naar de samenleving: het welzijn van mensen buiten de kerk doet er toe. Aanschuiven Of mensen nu wel of geen kerk diensten bezoeken is onderge schikt. Wie wil kan in een niet- kerkelijke omgeving aanschuiven bij een low budget maaltijd, el kaar creatief ontmoeten bij een breicafé, handige types spullen laten repareren, over (financiële) zorgen praten, moeilijkheden te lijf gaan en bij de achterdeur een voedselpakket ophalen. Bijvoor beeld bij Jota in Oostburg, het Hofje onder de Kerk of het Stads- klooster in Middelburg is binnen lopen voor koffie en het zoeken naar ruimte en zin op heel veel dagen mogelijk. Of de kerken stiekem aan het evangeliseren zijn? Kijkend naar de films die op de agenda staan, georganiseerde wandelingen of zelfs een cursus pantomimespelen zal dat wel los lopen. Grote maatschappelijke problemen worden evenmin op gelost, maar door samen op te trekken worden ze misschien wel dragelijker gemaakt, omdat wan neer je zelf een probleem niet kunt oplossen je er nog wel an ders tegenaan kunt gaan kijken. Mensen dragen elkaar. Het is noodzaak. Dat kerken die nu, naast het Le ger des Heils, verantwoordelijk heid nemen om het alledaagse le ven dragelijk te maken of te hou den, weten ze dat eigenlijk wel in de Haagse bubbel? Ik kijk naar live orerende politici. Wat zie ik? Zijn zij nou vooral uit op lachsal vo's en getrommel op de bankjes? vrijdag 21 september 2018 foto LEX DE MEESTER De wiek draait op Neeltje Jans. Danseressen maken hun spieren los. Het licht kleurt avond, we wandelen met de schaduwen mee. Dit was een nazomer uit duizenden. Op locatie voelen we Zeeland het sterkst. We doen het zelf wel José Baars José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 38