II Vijf finalisten voor Zeeuwse innovatieprijs 9 INSPIRATIEDAG UWV Topscheidsrechter Björn Kuipers stond gisteren een dag na de wedstrijd Real Madrid-As Romain Vlissingen vooreen peptalk aan werkzoekenden. Ondanks de vlucht naar huis en drie uur snelweg Oldenzaal- Vlissingen oogt hij zo fris als een hoen tje. Een scheidsrechter op het hoogste niveau moet topfit zijn, doceert Kuipers. „Alleen dan kun je je focussen. We trainen er kei hard voor." Les één: zorg dat je als werkzoekende mentaal en fysiek in topconditie verkeert. Dan zul je sneller die leuke baan scoren. Uitkeringsinstantie UWV heeft Kuipers uitgenodigd voor zijn 'In spiratiedag' die werkgevers én werkzoekenden op scherp moet zetten. Hoe schep je een werkkli maat waarin werknemers op bloeien? Hoe vindt een werkzoe kende zijn droombaan? Hoe neem ik de juiste beslissing? Wat bete kent samenwerken? Is voorberei ding belangrijk? Dat soort vragen komt voorbij. Dan hebben ze aan deze scheidsrechter én supermarkt-ex ploitant een goeie. De grote Björn Kuipers-show is gelikt, met wand- brede beelden van zijn optredens op wereldkampioenschappen voetbal, Champions League-wed strijden en ook gewoon PSV- PEC Zwolle. Als de pegels van Cristiano Ronaldo zoeven ze voor bij, compleet met gesprekken die het team Kuipers na overtredingen via de 'oortjes' voert. Terugkerende vraag: waarom is Björn Kuipers zo goed? „Kuipers zo goed? No way. Ik kan alleen schitteren dankzij de mensen in mijn team. In de drie seconden die ik neem om een overtreding te be oordelen, komt er allerlei informa tie van mijn assistenten mijn oor tje binnen. Ik moet blind op hen kunnen vertrouwen. Datzelfde geldt voor een team in een bedrijf. Ie hebt geen keus, je kunt het niet alleen." Hands Op het scherm ziet de zaal wed- strijdbeelden die aangeven hoe belangrijk teamspel is. Bijvoor beeld in de wedstrijd Spanje-Rus- land op het WK in Rusland afgelo pen zomer. Kuipers is er bijna ze ker van dat Spanje-verdediger Pi qué hands maakt in het straf schopgebied. Bijna dus. „Video- scheidsrechter Danny Makkelie roept meteen: 'geel en penalty'. Die bevestiging dat je het bij het rechte eind hebt, geeft vertrou wen. Tijdens de WK-kwalificatie in 2013 keur ik bij Polen-Montene- gro in de extra tijd een Poolse goal af nadat mijn assistent-scheids rechter Erwin Zeinstra zegt dat het buitenspel is. Dat zijn cruciale momenten. Miljoenen mensen kijken mee. Polen ontploft op dat moment, maar ik kan niet anders dan mijn team volgen." Ook toppers maken fouten. Kui- Van zo'n leermoment word je sterker. Wees dus sterk, als werkgeveren werknemer pers trekt in een duel Chelsea-Pa- ris Saint Germain de rode kaart voor spits Zlatan Ibrahimovic. On terecht, blijkt als hij de beelden te rugkijkt. „Het beste kun je dan sorry zeggen. Durf en overtuiging, als scheidsrechter heb je deze ei genschappen nodig, maar even goed moet je een fout kunnen toe geven. Van zo'n leermoment word je sterker. Wees dus sterk, als werkgever en als werknemer." Team Kuipers 'heeft genoten van het WK in Rusland'. „Natuur lijk wil je de WK-fmale zelf flui ten, maar het was gaaf om als vi- deoscheidsrechters bij de eind strijd Frankrijk-Kroatië te zijn. Trots zijn we. Het was een succes." En succes is geen ongelukje. Het ontstaat door hard werken, een goede voorbereiding en passie, zegt Kuipers. Zonder enthousi asme kun je fluiten naar succes. Na drie kwartier mental coa ching geven werkgevers en werk zoekenden Kuipers een daverend applaus. Zondag Emmen-PEC. KV Techniek uit Goes mag de eind strijd aangaan met een robotlijn die zakken in dozen plaatst en er ver volgens een vaste Co2-schijf aan toevoegt. Het Vlissingse bedrijf Moduvision heeft ook een robot ontwikkeld, maar dan voor analy tische metingen in laboratoria. Odara in IJzendijke verdient vol gens de jury een finaleplaats met zijn medisch cosmetische appara tuur. Het draait in dit geval om in novatieve techniek voor definitieve ontharing. Het Thoolse Streetplug heeft ondergrondse laadstations voor elektrische en hybride auto's ontwikkeld. Het systeem is water bestendig. Als het grondwater te hoog komt, schakelt het laadstation zich automatisch uit. Seafood Steam Group in Brui- nisse komt met een culinaire inno vatie: een vers mosselgerecht dat te bereiden is in de magnetron. Studenten De Zeeuwse Innovatieprijs Emergo is een initiatief van de provincie, Dockwize, HZ University of App lied Sciences en de Kamer van Koophandel. Een vakjury onder lei ding van gedeputeerde Jo-Annes de Bat van economie gaat op bedrijfs bezoekbij de genomineerde kandi daten. Daarnaast voeren HZ-stu- denten een onderzoek uit naar de innovaties. De jury neemt die be vindingen mee. Naast de juryprijs is er elk jaar ook een publieksprijs uitgereikt. Stemmen kan op emergo-innova- tieprijs.nl, waar korte video's van de genomineerde bedrijven staan. Stemmen kan tot en met dinsdag 6 november. De prijs wordt 7 novem ber uitgereikt op de netwerkbeurs Contacta. vrijdag 21 september 2018 Ik kan schitteren door mijn team Frank Balkenende Vlissingen Scheidsrechter Björn Kuipers hield een peptalk op de Inspiratiedag van uitkeringsinstantie UWV in Vlissingen. foto lex de meester KV Techniek, Moduvision, Odara, Seafood Steam Group en Streetplug zijn de vijf finalisten die kans maken op de Zeeuwse Innovatieprijs Emergo. Frank Balkenende Vlissingen Bastiaan en Annemarie Krij ger van KV Techniek. ARCHIEFFOTO JOH AN VAN DER HEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 37