Gouden penseel voor illustraties in Fabeldieren van Floortje Zwigtman V A 5 Natuurmonumenten haakt af vanwege regels vogelbescherming De oestersector wil oesters op tafels kweken omdat de schelpdieren op de bodem het slachtoffer worden van de oesterboorder (een slakje) en het herpesvirus. Sommige kwekers hebben 90 tot 95 procent sterfte op hun bodempercelen. Die percenta ges kwamen gisteren in Yerseke op tafel tijdens de opening van het oes terseizoen 2018-2019. De oestersec tor vreest voor zijn toekomst. Daarom experimenteert een aantal telers met 'off-bottom' kweek: in mandjes, korren of op tafels. Op veel bodemkweekpercelen mag dat niet omdat vogels er moeten kunnen foerageren. Waar het wel is toegestaan komen oesterkwekers ruimte te kort. Ze willen daarom een vergunning verkrijgen voor de kweek op tafels in vier gebieden achter in de Oosterschelde. Die be slaan tientallen hectares. Aan de ver gunning gaat een 'Passende beoor deling' vooraf. Zo'n beoordeling is verplicht als een project verstrek kende gevolgen kan hebben voor een Natura 2000-gebied, wat de Oosterschelde is. Terugtrekken Natuurmonumenten en ook de ZMf zijn tot nu toe opgetrokken met partijen die de 'off-bottom' kweek van de grond willen krijgen: de oesterkwekers, de provincie, ge meenten en kennisinstellingen als de Wageningen Universiteit en de HZ University of Applied Sciences. Anders dan de ZMf trekt Natuur monumenten zich nu terug. Volgens woordvoerder Frans van Zijderveld conflicteren de plannen T.W.V.: L.11,.2Oür. voor vier tafelkweek-locaties met internationale richtlijnen voor de bescherming van vogels. „Twee lo caties zijn voor ons onbespreekbaar. Daarom zijn we tegen de Passende beoordeling. Voor de andere twee staat de deur wat ons betreft op een kier. We willen die verder bestude ren. Je praat over tientallen hectares waar steltlopers als de wulpen, ple vieren en scholeksters hun kostje moeten zien op te scharrelen. Wij vrezen ook dat de activiteiten van oesterkwekers vogels zullen versto ren. Daarom gaan we niet akkoord." Gedeputeerde Jo-Annes de Bat baalt van de ommezwaai van Na tuurmonumenten. Hij slaakt een 'hartenkreet': „Sinds 2015 zitten we aan tafel en nu keert Natuurmonu menten zich tegen het plan. Ik heb daar moeite mee. De Passende be oordeling staat als een huis. Ik snap best dat er bezwaren zijn, maar de oestersector moet wel de ruimte krijgen om alternatieven voor bo- demkweek op te zetten." Voor het voortbestaan van de sector is 'off-bottom' mogelijk een oplossing. Kweker Nico Boertjes Wij vrezen ook dat de activiteiten van oesterkwekers vogels verstoren stelt dat 95 procent 'tafeloesters' overleeft. Op de bodem gaat mini maal de helft dood. De slakjes bo ren een gaatje in de oester en vreten het schelpdier vervolgens leeg. De onderzoeksgroep Aquaculture in Delta Areas, van de HZ University of Applied Sciences, doet laborato rium- en veldonderzoek. Daaruit moet blijken hoe de miljoenen oes- terboorders zich gedragen. Het on derzoek moet kwekers tips aan de hand doen om marktwaardige oes ters op de bodem te blijven kweken. Het begint bij een schoon kweek- perceel, blijkt uit de eerste bevin dingen. Het schoonmaken van vele hectares aan kweekpercelen is ech ter enorm tijdrovend. De Penseel-jury noemt het boek 'in alle opzichten gewel dig en groots'. En zegt in het juryrapport: „Of het nu de dondervogel of de trolkat is, je gelooft meteen dat ze er zo uit zien." De in Middelburg woonach tige schrijfster Floortje Zwigtman - auteursnaam van Andrea Oostdijk (Terneuzen, 1974) - schreef de teksten over 'de meest duistere, angstaanja gende maar ook grappige fa beldieren'. Met haar jeugdboek 'Wolfsroedel' won ze in 2002 de Gouden uil en de Zilveren Zoen. In 2006 ontving ze voor 'Schijnbewegingen' de Gou den Uil en de Gouden Zoen. Maandieren In het groot formaat prenten boek 'Fabeldieren' verschijnen onder andere draken, djinns, hellehonden, eenhoorns en maandieren. De uit Ooster hout afkomstige illustrator Ludwig Voibeda (1990) maakte de tekeningen. Hij stu deerde in 2011 af aan de Bre dase kunstacademie Sint Joost. In 2016 debuteerde hij met il lustraties in het jeugdboek 'Hoe Tortot zijn vissenhart verloor' van Benny Lindelauf. Datzelfde jaar illustreerde hij Ted van Lieshouts 'De vogels'. Hij won eerder ook de Fiep Westendorp Stimulerings- prijs. Zeeuws succes Er was afgelopen week nog meer Zeeuws succes. De Pen seeljury kende een Zilveren Penseel toe aan de uit Middel burg afkomstige Fleur van der Weel (1970). Ze krijgt de prijs voor haar illustraties in het boek 'Pippeloentje' van Annie M.G. Schmidt. Het juryrap port: „Vertrouwd is misschien wel het kernwoord: het voelt alsof dit boek er altijd al is ge weest." Vorig jaar won illustrator Mar- tijn van der Linden uit Hein- kenszand het Gouden Pen seel met zijn boek 'Tangram- kat'. De prijs voor het best ge schreven kinderboek - de Gouden Griffel - wordt 2 ok tober bekendgemaakt. vrijdag 21 september 2018 GO Verzet tegen kweek tafeloester Natuurmonumenten verzet zich tegen het plan om in de kom van de Oosterschelde oesters te kweken op tafels. Twee van de vier locaties wijst de vereniging zeker af, omdat die botsen met internationale richtlijnen voor vogelbescherming. Vooral stelt- vogels moeten in de Ooster schelde aan hun kostje zien te komen. Frank Balkenende Yerseke 'Opbrengst 1e mandje oesters goede doel 2018 AmphU j£2 Blije gezichten op de oesterveiling. Hoogste bieder Jan-Kees Vette (midden, met oestermand) en Leo Vroegop (met cheque) van de stichting Vrienden van Siem. fotomarcelledavidse - Frans van Zijderveld, Natuurmonumenten Over draken, eenhoorn* triffin v e» veel meer ,]e"en WJM ÉüL'lU 1 y -v j? i oortje Zwigtman Ludwig Voibeda Het griezelprentenboek 'Fa beldieren' van illustrator Ludwig Voibeda en schrijf ster Floortje Zwigtman wint het Gouden Penseel 2018, de prijs voor het best geïllu streerde kinderboek. Jan van Damme Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 33