Jaap van Klinken Roelf Venema Helft Zeeuwen doet vrijwilligerswerk 3 m Ii Ik heb weieens meegemaakt dat ik het nét niet haalde. Ja, dat zijn ver velende momenten. Als man heb je het wel net iets makkelij ker; je kunt vaak nog een boom of muurtje opzoeken. Of je gaat een horecegelegen- heid in en neemt dan maar een kop koffie, VIES MM ijn vrouw moest gisteren nodig toen we in Domburg waren. Ze is erg slecht ter been, dus we vroegen in de win kel waar we waren of we gebruik mochten maken van het toilet. 'Dat doen we niet', was het antwoord. Een klant viel de verkoopster bij. 'Ik zou het ook niet doen', zei ze. Daar werd ik zo boos om. Het is niet de eerste keer dat we zoiets meemaken. Op zo'n moment sta je met je rug tegen de muur, je móet het wel vragen, maar hebt door de reacties die je krijgt schroom om dat te doen. Heel verve lend." zodat je van het toilet gebruik kunt maken. Ik heb meerdere ma len dames moeten af schermen die even de bosjes indoken of ach ter een auto hurkten. Toiletloze treinen, ook al een ramp. Je zou toch zeggen: openbare toiletten zijn een basisvoorzie ning?" Dat blijkt uit uitgebreid onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het statistiekbu reau heeft tussen 2012 en 2017 en quêtes gehouden onder bijna 46.000 personen van 15 jaar en ou der. Op deze manier is in beeld ge bracht in welke mate mensen soci aal en maatschappelijk actief zijn en in hoeverre er sprake is van een 'participatiesamenleving'. Ruim 52 procent van de Zeeu wen zegt werkzaam te zijn (ge weest) als vrijwilliger. Landelijk loopt het percentage uiteen van minder dan 40 procent in Zuid- Limburg tot ruim 60 procent in Noord-Overijssel. Ook in Fries land, Drenthe, de Veluwe, de Ach terhoek en de Kop van Noord-Hol land wordt naar verhouding meer vrijwilligerswerk gedaan dan in Zeeland. Vereniging Vier op de tien Zeeuwen zijn actief bij een vereniging. Dat is naar ver houding laag. Van de 38 regio's waarin het CBS het land heeft ver deeld, scoren er maar zeven lager. In Alkmaar en omgeving zijn de mensen het meest betrokken bij een vereniging: ruim 50 procent. Iets meer dan een op de drie Het CBS hield tussen 2012 en 2017 enquêtes onder bijna 46.000 personen van 15 jaar en ouder Zeeuwen biedt ten minste één keer per maand 'informele hulp'. Het gaat daarbij bijvoorbeeld om onbe taalde zorg voor zieke mensen bui ten de eigen buurt, familie of vriendenkring. Landelijk gezien doet tussen de 30 en 40 procent van de mensen dat. Zeeland zit op bijna 36 procent. Ook als het gaat om het bezoeken van familieleden (naast het eigen gezin) en het ontmoeten van vrienden en het zien van de buren zit Zeeland in de middenmoot. In totaal 84 procent heeft minimaal één keer per week contact met een familielid, 76 procent met een vriend of kennis en 63 procent met de buren. Politiek actief Vooral in Brabant heeft men veel contact met familieleden, maar juist opvallend weinig met de bu ren. Drentenaren zien hun buren het vaakst. Bijna 45 procent van de onder vraagde Zeeuwen voelt zich poli tiek betrokken. Dat is gelijk aan het landelijk gemiddelde. In Amster dam en Haarlem en omgeving is men het meest politiek actief. In Noord-Limburg is dat verreweg het minst. Verschillen Het CBS constateert dat de ver schillen per regio soms groot zijn, zeker bij het deel van de mensen dat vrijwilligerswerk doet. Een goede verklaring daarvoor hebben de onderzoekers niet. Ook als rekening wordt gehou den met de verschillen in bevol kingssamenstelling blijven er aan zienlijke verschillen. „Nader on derzoek is nodig om de oorzaken in kaart te brengen", aldus het CBS. vrijdag 21 september 2018 Wenum-Wiesel Vlissingen In november komt (voor de 35e keer) het Nationaal Toiletonderzoek uit. Het onder zoek is een initiatief van vakblad voor professionele schoonmakers Service Management. „De conclusie is elk jaar onge veer hetzelfde: ongeveer één op de drie open bare toiletten is maar echt schoon", zegt hoofdredacteur Ronald Bruins. Overigens was 2017 een topjaar met 39 procent brandschone toi letten; het jaar ervoor werd slechts 27 procent in orde be vonden. De onderzoekers maten de bac- teriële verontreiniging in 150 toiletten in de zorg, horeca, openbare gebouwen en warenhuizen. Door heel Nederland, uiter aard ook in Zeeland. Bij elk toilet nemen de onderzoekers monsters van de toilet zetting, spoelknop, deurkruk en slot, en de kraan. Smerigste oppervlak: de bril (32 procent besmet). Daarna komen kraan (25 procent), de spoel knop (23 procent) en de deurknop (6 procent). Op vallend: „Hoe fris het eruit ziet, zegt niets over bac teriën." Een aftands hokje met een gevlekte of half losse zitting kan wel degelijk écht schoon zijn, weet Bruins. Hoe vaak moet een toilet schoonge maakt worden? Bruins: „Dat hangt van het gebruik af. Om de twee of drie uur, als het erg intensief is. Bij jezelf thuis zou ik zeggen: minimaal ééns per week. Van je eigen bacteriën word je ook minder snel ziek. Gebruik in elk geval aparte doekjes voor de wc en doe ze daarna in de was." Ruim de helft van de Zeeuwen verricht regelmatig vrijwilligers werk. Vergeleken met de rest van het land is dat niet heel hoog. Vooral in het noorden en in het oosten van het land zijn de bewoners vaker actief als vrij williger. Rolf Bosboom Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 31