fi E. E 17 Sluiting van hoofdkantoor in Londen valt slecht bij Britse aandeelhouders De spanning stijgt bij Unilever nu een aantal grote Britse aandeelhouders dreigt de voorgenomen verhuizing van het hoofdkantoor naar Rotterdam te dwarsbomen. -25% korting MEUBELEN& SLAAPCOMFORT WEEKENDACTIE: Het moederbedrijf van oer-Britse mer ken als Marmite, Coleman's Mustard en PG Tips verdwijnt na bijna een eeuw uit Londen. Unilever wil af van de huidige structuur, met hoofdkan toren in zowel Londen als Rotterdam. Sinds 1930, toen het Nederlandse margarinebedrijf Unie fu seerde met de Britse zeepproducent Lever Brothers, heeft het bedrijf twee nationaliteiten en twee hoofdkantoren. Na lang getouwtrek koos Unilever in maart defi nitief voor een Nederlandse nationaliteit, met een hoofdvestiging in Rotterdam. Een beslissing die door de Nederlandse regering met triomfantelijk gejuich werd ontvangen. Maar de Britten kunnen nog roet in het eten gooien bij een beslissende stemming onder aandeelhouders eind oktober. De belangrijke Britse aandeelhouder Aviva is fa liekant tegen: „We steunen dit niet, deze stap heeft voor ons geen toegevoegde waarde. Wij gaan tegen stemmen." Het verzekeringsbedrijf, dat eigenaar is van 1,4 procent van de Unileveraandelen, roept andere aandeelhouders op hetzelfde te doen. Co- lumbia Threadneedle Investments laat zich niet uit over het voorgenomen stemgedrag, maar liet wel weten: de herstructurering van het bedrijf is zinvol, maar Unilevers aanpak is discriminerend voor de Britse aandeelhouders. Vorige week werd duidelijk dat Lindsell Train - met 2,5 procent de op drie na grootste Britse aan deelhouder- ook ongelukkig is met de plannen. Volgens de Financial Times heeft ruim een vijfde van de grootste Britse aandeelhouders zorgen over de verhuizing. De verhuizing van Unilever heeft geen voordeel voor ons, er zijn alleen nadelen Het worden dus spannende weken voor het - nu nog - Nederlands-Britse bedrijf. Eind deze maand valt de beslissing: op 25 oktober wordt er onder Nederlandse aandeelhouders gestemd in Rotter dam, en de dag erna zijn de Britse investeerders in Londen aan de beurt. Van de Nederlandse aandeel houders moet 50 procent voor stemmen en van de Britse aandeelhouders 75 procent - anders gaat de verhuizing niet door. Tegen de BBC zei David Cumming van de ver- mogensbeheerstak van Aviva dat hij verwacht dat Unilever het moeilijk gaat krijgen de verhuizing er door te duwen. „Ik denk dat ze ermee worstelen. Ik zie gewoon geen logische reden waarom een Britse aandeelhouder deze beslissing zou steunen: er is geen voordeel voor ons, er zijn alleen nadelen." Gevoelig Ook wijst hij erop dat Unileveraandelen dan geen deel meer uitmaken van de belangrijke FTSE100- index, de lijst van de meest vooraanstaande Britse beursgenoteerde bedrijven. „Dan zullen trouwe Britse aandeelhouders die Unilever jarenlang heb ben gesteund gedwongen zijn hun aandelen te ver kopen." De geplande verhuizing van een van de grootste bedrijven van het Verenigd Koninkrijk ligt niet alleen gevoelig bij de aandeelhouders: het is ook een klap voor het zelfvertrouwen van de Britten, die Londen zien als het Europese zakencentrum. Ook bij de Britse regering, die het vaak heeft over Global Britain dat na de brexit weer een grote han delsnatie moet worden, is het vast hard aangeko men. Unilevertopman Paul Polman ontkent dat de stap iets met de brexit te maken heeft, maar veel Britten die tegen de uittreding uit de EU zijn, twij felen aan die lezing. Zij vrezen dat meer bedrijven het voorbeeld van Unilever volgen na de brexit. Afgang Unilever zelf zegt vertrouwen te hebben in de stemmingen, omdat ze de verhuisbeslissing pas hebben genomen na uitvoerig overleg met de aan deelhouders. Maar mocht de verplaatsing van het hoofdkwartier uiteindelijk toch niet doorgaan, dan staat niet alleen de bedrijfstop van Unilever in zijn hemd. Ook voor premier Mark Rutte is het een af gang: velen zien de verhuizing van Unilever als de belangrijkste drijfveer voor de zwaar omstreden af schaffing van de dividendbelasting. Rutte ont kende eerder dat de dividendtaks alleen vanwege Unilever verdwijnt: „We willen hiermee zo veel mogelijk hoofdkantoren naar Nederland halen." Maar als het iconische Unilever niet komt, staat zijn bewering dat het schrappen van dividendbelas ting nodig is voor het behoud en aantrekken van grote bedrijven, op losse schroeven. Dan heeft Rutte wat uit te leggen, en wordt de druk om de dividend belasting te behouden alleen maar groter. op alle toonzaalmodellen vrijdag 21 september 2018 GO Verzet van Britten tegen verhuizing Unilever groeit Suse van Kleef Londen David Cumming, aandeelhouder Aviva Het kantoor van Unilever in Londen. FOTO THOMSON REUTERS zondag open 13.00-18.00 gratis levering Winzo International N.V.* Hamonterweg 143 3930 Hamont - Achel België Tel. 00 32 (0)11 64 05 59 Fax 00 32 (0)11 66 36

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 17