V 0) O O lil 16 Kort MEGAFUSIE IN DE LUCHTVAARTBRANCHE Emirates aast op Etihad Luchtvaartmaatschappij Emirates uit Dubai zou rivaal Etihad uit Abu Dhabi willen over nemen. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Samen zouden de twee de grootste luchtvaartmaatschappij ter wereld vormen. Volgens de bronnen zijn beide maatschappijen met elkaar in gesprek, maar de onderhandelingen bevinden zich nog wel in een vroeg stadium. Emirates is de grootste van de zogenoemde Golfmaat- schappijen, waartoe ook Etihad en Qatar Airways worden gerekend. Het staatsbedrijf is inmiddels uitgegroeid tot 's werelds grootste aanbieder van intercontinentale vluchten. Die opmars is mede ten koste gegaan van Europese concurrenten als Air France-KLM en Lufthansa. FNV wil niets weten van proef zelfrijdende treinen Vakbond FNV is boos over ophanden zijnde proeven met zelfrijdende treinen op de Betuwelijn, omdat spoormedewerkers hier mee gepasseerd zouden worden. „Desnoods roepen wij alle machinisten van Nederland op om deze testen te blokkeren", zegt vak bondsbestuurder Henri Janssen. FNV is al langer met NS en Pro Rail in gesprek over nieuwe technologische ontwikkelingen. De bond vindt dat er zonder betrokkenheid van FNV geen enkele test mag doorgaan. „Het Nederlands spoor is zeer complex. Naast wat kansen, kleven er vooral veel risico's aan het automatisch rijden. Veiligheidsrisico's voor reizigers, spoormedewerkers en verkeers deelnemers." De Franse treinenbouwer Alstom kondigde eerder aan dat er waar schijnlijk nog dit jaar een test met een robottrein gaat plaatsvinden. Vier jaar cel voor omkoping Een rechtbank in Milaan heeft twee man nen tot vier jaar cel veroordeeld voor hun rol als tussenpersonen bij de omkoping van een Nigeriaanse oud-minister door de oliemaat schappijen Shell en Eni. Daarnaast wordt voor tientallen miljoenen euro's aan tegoe den ingevorderd. Shell en Eni ontkennen dat er iets verwijtbaars is gebeurd. Flitsen GrandVision Altice Europe ING Ahold- Delhaize „We voelen ons overvallen. Dit is een geniepige manier van hande len", zegt Hans Biesheuvel, voorzit ter van ondernemersorganisatie ONL. „Er is nooit met ons gespro ken over deze maatregel. Dit voelt heel slecht aan." De belastingmaatregel pakt de leningen aan die directeuren grootaandeelhouders (dga's) afslui ten bij hun eigen bedrijf. Dat is een populaire bezigheid die ook nog eens fiscaal aantrekkelijk is. „Over die lening hoeft geen belasting te worden betaald. Het is immers een schuld die moet worden terugbe taald", zegt Arjo van Eijsden, belas tingexpert bij accountants- en advieskantoor EY. Als de ondernemer zichzelf winst uitkeert in de vorm van divi dend moet daar wel 25 procent belasting over betaald worden. Geen wonder dat honderdduizen den dga's ervoor gekozen hebben geld te lenen van hun bedrijf in plaats van zichzelf winst uit te ke ren. De lening is gewoon gebruikt voor privé-uitgaven, bijvoorbeeld een boot of tweede huis. Of voor het gewone levensonderhoud of vakanties. Hoe populair deze methode is blijkt wel uit het feit dat er 23.000 directeuren-grootaandeelhouders zijn die meer dan 500.000 euro schuld bij hun bedrijf hebben. In totaal hebben 225.000 dga's 51 mil jard euro geleend bij hun bedrijf. Trucje De schuld wordt meestal niet terugbetaald. Veel directeuren heb ben daar het geld helemaal niet voor. En dat is wat de fiscus dwars zit. Het gaat volgens de Belasting dienst dus helemaal niet om een le ning, maar om een verkapte winst uitkering. De lening is alleen een trucje om de belasting te omzeilen. Om die reden heeft de Belasting dienst al veel procedures aange spannen bij de rechter. Daar heeft de fiscus nog de nodige moeite te bewijzen dat er sprake is van bewuste belastingontwijking. En slimme ondernemers hebben een truc gevonden om er definitief onderuit te komen. „De fiscus mag maximaal vijf jaar terugkijken en belasting terugvorderen. Onderne mers zeggen dan tegen de rechter dat de dividenduitkering al veel eerder heeft plaatsgevonden. Maar daar kan de fiscus geen belasting meer over heffen", zegt Van Eijs den. Als het bedrijf wordt beëindigd, of verkocht dan wordt de schuld met de bv vaak afgewikkeld en moet er alsnog met de fiscus wor den afgerekend. Maar dat moment kan lang worden uitgesteld. „En als de bv overgaat van vader op zoon bijvoorbeeld hoeft er ook niet te worden betaald", weet Van Eijsden. Verbaasd Staatssecretaris van Financiën Menno Snel wil nu dat maximaal 500.000 euro aan leningen van dga's onbelast blijft. Alles daarbo ven wordt gezien als een dividend uitkering en belast. Die grens gaat vanaf 2022 gelden. De verwachting is dat veel onder nemers hun schuld niet voldoende kunnen aflossen en alsnog belas ting gaan betalen. Dat zal het ko mend jaar al 1,8 miljard euro ople veren. Van Eijsden is niet verbaasd over de maatregel van het kabinet, de Het midden- en klein bedrijf lijkt nu een ondergeschoven kindje We voelen ons overvallen. Dit is een geniepige manier van handelen praktijk ligt al langer onder vuur. „Maar de manier waarop die nu ge communiceerd wordt is beroerd. Zo is het een overval en lijkt het mkb het ondergeschoven kindje." Dat is ook de kritiek van Biesheu vel. „De btw-verhoging kost het midden- en kleinbedrijf al 800 mil joen. De verhoging van de belasting in box 2 kost 500 miljoen en de winstbelasting wordt minder ver laagd dan beloofd. En daar komt deze maatregel nog eens onver wacht overheen. Het gevoel is dat dit kabinet er zit voor de multina tionals en het mkb de rekening mag betalen." 'HET SPOOR IS VEEL TE COMPLEX' SHELL EN ENI 'WETEN VAN NIETS' De invoer in de EU van sojabonen uit de Verenigde Staten is dit jaar drastisch toege nomen. Momenteel komt 52 procent van alle geïmporteerde soja uit de VS, tegen 25 pro cent in dezelfde periode vorig jaar. De wereldwijde economische groei neemt niet verder toe. De Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikke ling (Oeso) verwacht dat de wereld economie dit jaar en volgend jaar met 3,7 procent groeit. Eerder ging de Oeso nog uit van sterkere groei in 2019 dan in 2018. O vrijdag 21 september 2018 GO De eigenaar van EyeWish en Pearle verwacht een sterk einde van het jaar. De Franse kabel maatschappij was koploper in de AEX. De financials deden het over het algemeen vrij goed op het Damrak. Het supermarkt concern sloot de rij in de AEX. Kwaadheid over inperken van fiscaal 'trucje' Ondernemers in het midden- en kleinbedrijf (mkb) zijn woedend over een aangekondigde belas tingmaatregel van het kabinet. Vanaf 2022 kunnen zij niet lan ger miljoenen euro's onbelast wegsluizen naar hun privé- rekeningen. Peet Vogels Den Haag —Hans Biesheuvel, ONL —Arjo van Eijsden, EY Hans Biesheuvel, voorzitter ONL. fotomarcodeswart E o c

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16