I3K 1 BN'ers steunen vluchtelingen met armband van Munie 15 Op het kapitale pand van de bekende tassenontwerper Omar Munie in Den Haag is beslag gelegd door de Belastingdienst. Zelf houdt hij het op een misverstand. u Munie zou binnenkort een zaak ope nen op steenworp afstand van het werkpaleis van koning Willem- Alexander, maar heeft een aanzien lijke schuld bij de fiscus. Betekent dit einde loopbaan voor de charismati sche tassenkoning? „Ik ga gewoon open in november." Een kind van 9 jaar was Omar Mu nie Mohamed toen hij met broertjes en zus vluchtte van Somalië naar Nederland. Armoede en oorlog liet hij achter, om in Nederland een passie te ontdekken die hem nooit meer losliet: de kunst van het ont werpen. Tassen welteverstaan, luxu euze exemplaren die gretig aftrek vinden bij zo'n beetje heel bekend Nederland. Wie even zoekt op inter net vindt foto's waar Munie poseert met Ali B., Jandino Asporaat, Renate Verbaan. Ook Haagse burgemeester Pauline Krikke is fan van de ontwerper, die zich opwerkte van 'Beste mbo-leer- ling van het Jaar' in 2006 en 'Beste ondernemer onder de 25 jaar' tot een charismatische ondernemer, die zich maatschappelijk inzet voor werklo zen en vluchtelingen. Begin maart dit jaar betrekt Munie het kapitale pand De Rijnstroom aan het chique Noordeinde - direct naast de voormalige woning van toen nog prins Willem-Alexander, dat weer direct naast Paleis Noordeinde ligt. In eerste instantie zat Munie er anti- kraak. Maar via een politiek omstre den ABC-constructie - waarbij de gemeente eerst aankoopt van Rijks vastgoedbedrijf en weer doorver koopt aan een particulier - wordt Munie twee weken geleden eigenaar van het pand. Voor hoe lang, is echter de vraag: de Belastingdienst legde woensdag beslag op het pand wegens hoogop- gelopen betalingsachterstanden. Mu nie heeft al sinds 2016 geen loonhef- DEN HAAG De tas sen die Omar Munie maakt zitten in de prijsklasse van 250 tot 450 euro. Daarnaast biedt hij op zijn web shop dames- en he- renriemen aan en de Omarmband voor 25 euro. Wie 'm draagt, geeft daarmee aan 'diversiteit te zien als iets van meer waarde voor de sa menleving'. Tegelij kertijd steunt de klant vluchtelingenproj ec- ten in instabiele lan den en aan de buiten grenzen van Europa. De buitenkant van de bandjes is gemaakt van gebruikte red dingsvesten, waarmee vluchtelingen Europa levend hebben be reikt. BN'ers als Johnny de Mol dragen er een. Ook op de in ternetpagina te koop: Munies biografie Live your dreams. Speciaal gericht op een doel groep van mbo'ers die door het boek inspi ratie kunnen opdoen om op te klimmen van vluchteling tot tassenkoning. fingen, omzetbelasting en inkom stenbelasting premie volksverzeke ringen meer afgedragen. In het ergste geval leidt dit tot openbare verkoop van het pand. Volgens een anonieme investeer der die Munie eerder dit jaar hielp met de aanschaf van het pand voor 1,7 miljoen euro - volgens kenners een schijntje voor een pand op een dergelijke A-locatie, is Munie nog niet verslagen. „Ik geloof in Omar Munie en zijn broer, die volgens mij samen iets heel moois op poten gaan zetten voor Den Haag. Daar steek ik graag mijn nek voor uit. Vooral ook, omdat hij zoveel tegenwerking on dervindt in alles wat hij doet. Daar word ik dan weer recalcitrant van." Die tegenwerking zit 'm onder meer in brieven, die anoniem ver stuurd worden naar de fiscus, de bank, de gemeenteraad en de media, vol met negatieve berichten over Mu nie. De investeerder gelooft nooit dat dit Munie de kop gaat kosten. „Na tuurlijk wist ik van de schulden af Ik ben emotioneel geraakt. Laat me toch gewoon mijn werk doen - voordat ik met Munie in zee ging. Als je hulp inroept van investeerders, doe je dat niet uit luxe, ik kende zijn fi nanciële situatie. We hebben vijf we ken de tijd om dit in orde te maken, reken er maar op dat dat gaat lukken. En dat Omar in november gewoon de deuren kan openen." Munie zelf gooit het op een mis verstand. „Er was al een regeling ge troffen met de Belastingdienst. Maar toen de fiscus hoorde dat wij het pand, dus vermogen in bezit hadden, heeft de fiscus per brief aangekon digd het achterstallige geld binnen afzienbare tijd te willen hebben." De brief met die waarschuwing heeft de fiscus volgens Munie ver stuurd naar een vorig winkelpand. „Daar is het misgegaan, want wij hebben de brief gemist." De hele toestand rond zijn per soon, maakt hem juist vastberaden, stelt hij. „Ik merk dat we er ook veel sterker uitkomen. Hoewel ik wel emotioneel ben geraakt. Laat me toch gewoon mijn werk doen." vrijdag 21 september 2018 Tassenkoning Omar Munie worstelt met de fiscus Ingrid de Groot Den Haag Omar Munie: „Ik ga gewoon open in no vember." FOTO DANIELLA VAN BERGEN -Omar Munie, ontwerper

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15