Toeristen uren vast op cruiseschip door buikgriep II 12 Labour profiteert amper van de brexit-perikelen in de Britse politiek. Het imago van Jeremy Corbyn is een belangrijke oorzaak. Er lagen volop kansen deze zomer voor Labour om de Conservatieve Partij zwaar onder druk te zetten. De conserva tieve regeringspartij faalt opzich tig in de aanpak van haar allerbe langrijkste taak: de brexit, er stap pen aan de lopende band belang rijke ministers op, en premier May's populariteit daalt met de dag. Het ideale moment voor een oppositiepartij om met frisse plannen en ideeën te komen, en de verwarde Britse kiezer een alter natief te bieden. Maar in plaats van de blik naar buiten te richten, raakte Labour tijdens het reces al leen maar verder verstrikt in een intern gevecht. Onderwerp: (ver meend) antisemitisme binnen de partij en bij de partijleider, Jeremy Corbyn. In augustus kwam een foto uit 2014 bovendrijven die veel stof deed opwaaien. Op het kiekje zie je de pro-Palestijnse Corbyn een krans leggen bij het monument van de Palestijnen die tijdens de Olympische Spelen in 1972 een aanslag pleegden op het Israëli sche team. Daarbij vielen elf Israë lische doden. Toen de Labourlei- der om opheldering werd ge vraagd, gaf hij toe dat hij erbij was, maar zei ook: „Ik denk niet dat ik echt betrokken was bij het leggen van de krans." Daarna twitterde hij dat de aannames allemaal niet De kapitein had van tevoren ge waarschuwd dat er zieken aan boord waren, maar toen bleek dat het er wel zeventig waren, werden de hulpdiensten massaal ingescha keld. Ambulances stonden klaar op de Wilhelminakade om patiënten op te vangen. Niemand mocht het schip verla ten. Voordat gisterochtend het noodsignaal werd afgegeven, was al een aantal bussen vertrokken met daarin passagiers. Ze gingen naar Amsterdam en het centrum van Rotterdam. Uiteindelijk werd het schip om 13.00 uur vrijgegeven. Een speciale arts infectiediensten van de Rotterdamse GGD consta teerde dat het schip alle maatrege len had getroffen om verdere be smetting te voorkomen, zoals voor restaurantbezoek verplicht handen wassen met desinfecterende zeep. Van de 3000 passagiers waren de af gelopen dagen zeventig mensen ziek geworden. De helft voelde zich weer goed, maar meer dan 30 men sen hadden last van de ziektever schijnselen: misselijkheid, overge ven en waterdunne diarree. De buikgriepachtige klachten wijzen op het noro- of rotavirus. Wat het uiteindelijk precies ge weest is, kan de GGD niet zeggen. Die houdt het op een van deze men vaker voor op cruiseschepen, twee. Volgens de gezondheidsdienst Deze besmettelijke ziekten ko- vormen de passagiers die 's och tends al van boord waren geen ge vaar voor de gezondheid. Melden Kapiteins van passagiersschepen zijn verplicht een dag voor aan komst de gezondheidstoestand aan boord te melden bij het Haven Coördinatie Centrum in Rotter dam. In dit geval kwam van de AIDAperla het bericht dat sprake was van infectious diseases, infectie ziekten. Volgens Leon Willems van het Havenbedrijf Rotterdam was er op dat moment geen aanleiding groot alarm te slaan. Dat gebeurde pas toen het schip was aangemeerd en duidelijk werd dat er meer zie ken aan boord waren dan verwacht. De zieken worden in aparte cabi nes verzorgd. klopten, en dat de krans bij een ander monument lag: die voor slachtoffers van een Israëlische aanslag op een Palestijns kantoor. Afgelopen maart kwam naar buiten dat Corbyn in 2012 een foto op Facebook likete van een muur schildering in Oost-Londen die als discriminerend wordt ervaren. Een groep Joodse bankiers speelt monopolie op een bord dat gedra- Het leiderschap van Labour is een kracht van antisemitisme geworden gen wordt door naakte arme men sen. In een reactie op het sociale medium leek hij de kunstenaar een hart onder de riem te steken, toen de schildering verwijderd werd. Weer een relletje, waarna Corbyn uitlegde dat zijn facebook- reactie algemeen bedoeld was, en ging over het verwijderen van kunst op publieke plekken op grond van vrijheid van menings uiting. Wel zei hij dat hij spijt had dat hij niet beter had gekeken naar de afbeelding, en dat de muur schildering bij nadere inspectie zeer verontrustend en antisemi tisch was. De geluiden over antisemitisme binnen Labour begonnen in 2014, kort na het aantreden van Corbyn. Labour-lid Ken Livingstone zei toen dat Adolf Hitier 'het zionisme steunde voordat hij gek werd en zes miljoen joden ombracht'. De partij schorste hem, maar dat was voor veel mensen niet genoeg. Corbyn had hem uit de partij moeten zetten, en zich veel meer van Livingstone moeten distantië ren, vonden zij. Ook Lagerhuislid Naz Shah kwam er met een schor sing vanaf nadat er een serie face- bookberichten opdook waarin ze 'als oplossing voor het Israëlisch- Palestijnse conflict' het voorstel deed om alle Joden vanuit het Midden-Oosten naar de VS te transporteren. En op een neven evenement van het partijcongres in Brighton werd de holocaust ter discussie gesteld. Ettert Corbyn treedt niet op en daardoor ettert de antisemitismekwestie door, zeggen zijn critici. Hij re ageert laat of halfbakken op be schuldigingen, biedt zijn veront schuldigingen niet of nauwelijks aan na uitglijers, en grijpt niet of te weinig in als er in zijn partij sprake is van anti-Joods senti ment. Begin augustus beloofde Corbyn beterschap. Hij bood in een videoboodschap zijn excuses aan voor het leed dat was veroor zaakt bij veel joodse mensen, en zei dat hij te langzaam was ge weest met het starten van discipli- naire procedures binnen zijn par tij. Ook nam het Labourbestuur - na maanden steggelen - een anti- semitisme-definitie aan die wordt opgenomen in de gedragscode van de partij. Meerdere joodse Labour- parlementariërs hebben aangege ven zich niet meer welkom te voe len in hun partij. Lagerhuislid Margaret Hodge noemde haar par tijleider Corbyn onlangs een anti semitische racist. En het blijft niet bij woorden: het prominente La gerhuislid Frank Field stapte uit de fractie. „Het leiderschap van La bour is een kracht van antisemi tisme geworden", verklaarde Field. De gemoederen lopen hoog op binnen de Britse arbeiderspartij, en niets wijst erop dat de wind snel gaat liggen. Er gaan zelfs ge ruchten dat er opnieuw een motie van wantrouwen wordt voorbe reid tegen Corbyn. Ook over het brexit-vraagstuk zijn de leden enorm verdeeld. Het is duidelijk dat - zolang Labour-politici elkaar de tent uitvechten - het onmoge lijk is om te profiteren van de ui terst wankele positie van de con currerende Conservatieve Partij. De huidige conservatieve regering wordt de zwakste regering sinds de Tweede Wereldoorlog ge noemd. In dat geval is Labour ab soluut de zwakste oppositievoer der sinds 1945. vrijdag 21 september 2018 Labour gooit eigen glazen in Suse van Kleef Londen Het cruiseschip AIDAperla lag gisteren urenlang midden in Rotterdam in quarantaine van wege een virusuitbraak. Leon van Heel Rotterdam Ambulances staan klaar om patiënten op te vangen. Lagerhuislid Frank Field Oppositieleider Jeremy Corbyn werd bij verschillende gelegenheden beschuldigd van antisemitisme, zoals na de kranslegging op de foto boven. FOTO GETTY IMAGES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 12