li 10 Gerda Havertong, ac trice, zangeres en pe dagoge, zal nooit de lege blik in de ogen van haar moeder ver geten toen ze haar van Schiphol ophaalde. „Die blik van verstand houding was er niet. Het leek alsof ze dwars door me heen keek. Mijn moeder was m'n moeder niet meer." Ze zag ook de gebrekkige zorg voor mensen met dementie in Su riname. Daarom richtte ze in 2000 Stichting Wiesje op, vernoemd naar haar moeder. „Mijn vader zag al geruime tijd vreemd gedrag bij mijn moeder. Dat vertelde hij ons niet. Hij sloeg pas alarm toen ze een keer was weggelopen. In Suriname wist niemand wat er aan de hand was. We hebben haar naar Nederland gehaald. Hier kreeg ze de diagnose dementie. „In Suriname hebben we haar in een van de beste verpleeghuizen geplaatst. Dat was rampzalig. Ze zat tussen ouderen met allerlei soorten kwalen: parkinson, doof, blind, mensen met een geestelijke afwijking die in een psychiatrisch centrum hoorden. „De liefdevolle zorg is er, maar het ontbrak aan middelen en kennis over omgaan met iemand die dementeert. Samen met wijze mannen heb ik een plan gemaakt voor een kleinschalige woon zorgvoorziening met 24-uurs- zorg voor 32 mensen met demen tie." „Toen ik hiermee begon, zat de ziekte in een taboesfeer. Men dacht dat dementie een boze geest was. In mijn jeugd zag ik in Suri name nooit mensen op straat lig gen. Tot ik daar achttien jaar gele den rondreed. Mensen met de mentie zwierven over straat. Be kommering om hen was mini maal. De ziekte zat in een taboesfeer. Men dacht dat dementie een boze geest was „Families hadden bijna geen plek waar ze hun familielid naartoe konden brengen. De schaamte was groot. Ze willen vaak niet laten weten dat er iemand met een 'af wijking' in de familie is." „Ik durf te zeggen dat Paramaribo nu verschoond is van dat taboe, mede dankzij Wiesje. We hebben in 2002 een kenniscentrum opge richt, organiseren maandelijks een alzheimercafé, nodigen mantel- zorgers uit en sturen trainers om verpleegkundigen cursussen te ge ven. In 2005 zijn we begonnen met een dagopvang en in 2015 hebben we de eerste woonunit, met 24-uursopvang, voor acht bewo ners geopend. „We hadden een wachtlijst van tachtig personen. Ik had gehoopt dat we binnen een aantal jaren een zorgvoorziening hadden. Ik had nooit verwacht dat we zo lang be zig zouden zijn om het te realise ren. We moeten nog drie woon- units bouwen." „Het Fonds Staatsolie schonk ons bij de opening van de eerste woonunit 100.000 Amerikaanse dollars. Van de regering-Venetiaan kregen we grond voor de bouw van een woonzorgvoorziening. Sinds er een nieuwe regering is, is het stil. De minister van Volksge zondheid weet wat we aan het doen zijn. Hij erkent het pro bleem, heeft zijn woord gegeven om mee te werken, maar het ver taalt zich nog niet in een daadwer kelijke handreiking. „Wij hebben moeten bedelen om donaties. Ik trotseer de geslo ten deuren en onbeantwoorde te lefoontjes, maar het belangrijkste zijn de mensen die het échte werk verrichten. Het bestuur, de direc tie, alle medewerkers en vrijwilli gers. Ik ben ze eeuwig dankbaar. „Ik ben wel bedroefd dat in Ne derland geen enkele Surinaamse organisatie zich hard maakt voor Wiesje. Ik doe een moreel appel op hen om me te helpen. Ik wil deze klus afmaken. Mensen die demen teren, mogen we niet afschrijven. Suriname is familie en familie laat je niet in de steek. Het gaat er niet om hoe oud je wordt, maar hóe je oud wordt." vrijdag 21 september 2018 AT Gerda Havertong (foto onder) met medewerkers van Stichting Wiesje, die zich inzetten voor dementerenden, fotosstichting wiesje Mensen met dementie zwierven in Suriname op straat' Gerda Havertong (71) verloor haar moeder aan alzheimer. Sindsdien vecht ze met Stich ting Wiesje voor betere zorg voor mensen met dementie in Suriname. Er is veel bereikt, maar er moet ook nog veel ge beuren, vertelt ze vandaag op Wereld Alzheimer Dag. Tonny van der Mee Epse/Paramaribo U haalde uw moeder in 1995 naar Nederland. Waarom? Hoe wordt in Suriname tegen dementie aangekeken? -Gerda Havertong, actrice Hebben jullie dat beeld kunnen veranderen? Dit is eigenlijk een overheids taak. Wat doet de Surinaamse regering?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10