Een 'orderlijke' brexit: de tijd begint te dringen 1 2 S W 7 LEVEN IN VAK K Sommigen hebben gesmacht naar het regeringspluche. Nu stuwt de dienstauto hen voort en is er extreem weinig privétijd. Gaat het nog een beetje, excellentie? ij slaakt een diepe zucht, Ferdinand Grapper- haus CDA-minister van Jus titie en Veiligheid. „Het feit dat ik minister ben ge worden, betekende een bezui niging op mijn vriendschappen." Afgelopen zomer heeft Grapper- haus benut voor herstelwerk zaamheden. „Een week heb ik uit getrokken om mijn vrienden weer te zien, dat is zo belangrijk. En na tuurlijk hebben mijn bejaarde moeder en mijn vier kinde ren ook de aandacht." Haar ogen tintelen als CDA-staatssecretaris Mona Keizer van Economische Zaken zegt: „Weet je dat ik als parlementariër soms van de Tweede Kamer naar Den Haag Centraal rende? Heerlijk!" Die tijd is voorbij. Keizer: „Ik mis de wind in mijn haar, het gesprek in de trein met gewone mensen. Ik zit te veel in de dienstauto, ik be weeg te weinig, ik mis het open baar vervoer. Zaterdag doe ik boodschappen, dan spreek je weer eens ie mand." Voor ieder een is het wat anders. „Nog minder slaap", zegt de liberale staatssecre taris Barbara Visser van Defensie. En D66-Onder- wijsminister ingrid van Engels hoven doet van alles iets meer. „Ik let meer op wat ik eet, dat ik iets meer hardloop en fit blijf." van Rechtsbescherming, die in het vorige kabinet staatssecretaris was, zegt: „Mijn vrijdagen zijn vaster. Ik mag nu wel iedere vrijdag aan schuiven in de minister raad." „Wat voor mij is ver anderd, is dat ik de hele week in Den Haag ben", zegt CDA-minister van Defensie Ank Bijleveld. „Mijn man is dan al leen." Als Commissaris van de Koning was ze vooral in haar eigen pro vincie Overijssel. Als ze niet de wereld over reist, is ze in haar pied a terre met 'de tas', waarin de stukken zitten. Aan zichzelf komt ze toe in het weekend: „Zwem men, de kranten en lek ker niks doen." Workaholic was D66- staatssecretaris Stientje van Veld hoven van Instrastructuur en Wa- ië» terstaat al. Als Kamerlid las ze alles wat los en vast zat. Nu krijg ze daar iedere avond die tas met een paar kilo papierwerk bij. Ze kijkt er ge lukkig bij. „Maar ik loop nog steeds twee, drie keer in de week hard en ik breng mijn kinderen 's och tends op de fiets naar school." Voor CDA-vicepre- mier Hugo de Jonge „is het allemaal nóg in tensiever dan tij dens mijn wethouder schap. Ik moet mijn tijd beter bewaken." De weekendochtenden zijn heilig. „Zaterdag ga ik met mijn dochter naar hockey en met mijn zoon naar voetbal. Zondag is voor thuis en de kerk." Ze heeft een co-ou- derschap over haar dochters, VVD-staats- secretaris Tamara van Ark van Sociale Za ken. De tijd met haar kinde ren is nu nog heiliger. „Als ik ze heb, eten we 's avonds. En de vrij- dagavond is ook heel belangrijk met mijn meiden. Dan gaan de smartphones van tafel. Óók die van mij!" Vanaf de dag dat Cora van Nieu- wenhuizen (WD) minister van Infrastructuur en Wa terstaat is, telt ze haar ze geningen. Hoewel ze alle uithoeken van het land ziet, kan ze zeg gen: „Ik ben iedere avond thuis!" In haar le ven voor het minister schap was ze Europarlemen tariër in Brussel en Straatsburg. Maar aan de vooravond van Prinsjesdag heeft Van Nieuwen- huizen tegen haar ambtelijke staf gezegd dat het niet erg is om in zo'n eerste jaar alleen maar te werken. „Maar nu wil ik één vaste avond vrij in de week. Je moet wel een beetje kunnen re flecteren." En het weekend? „Ik wil niet allebei de dagen werken, eentje vrij." En nog iets. „O ja. Ik word nu af en toe op straat herkend. Ook door niet- WD'ers. Dat is wel wennen." De top duurt twee dagen. Gis teravond kwamen de Europese leiders voor bijeen voor een diner. De conservatieve Britse premier Theresa May presenteerde hier nogmaals haar brexit-visie. Ze pleit voor een zachte brexit voor het bedrijfsleven en de agrarische sector, en een harde brexit als het gaat om de controle op de eigen grenzen en het weren van EU-mi- granten. Vandaag spreken de lid staten over de standpunten. Het is de laatste, informele, bijeenkomst in de voorberei ding van een 'orderlijke' beëindi ging van het lidmaatschap van het Verenigd Koninkrijk op 29 maart 2019. De tijd begint te dringen: een deal moet nog worden voorgelegd aan de parlementen in de lidsta ten. Volgende maand zouden de onderhandelingen over de brexit eindigen, na achttien maanden touwtrekken. Maar waarschijnlijk is verlenging nodig. Misschien. Aan de ene kant bestaat de vrees dat als de Britse Conservatieven wegkomen met meer lusten dan lasten, het andere lidstaten op ideeën zal brengen. Dat is riskant voor het voortbe staan van de unie. De stemming in Europa is toch al niet pro-Euro pees en de verkiezingen voor het Europese parlement komen eraan. Aan de andere kant wil 'Brussel' voorkomen dat de Britse premier thuis aan de kant wordt geschoven door haar partij en vervangen door een 'harde Brexiteer' waarmee he lemaal geen zaken te doen zijn. May hoopte gisteren op een 'eer lijke overeenkomst'. Die heeft zij hard nodig om te voorkomen dat nog meer Conservatieve Lager huisleden om haar hoofd gaan roe pen. Op 30 september begint het partijcongres van de Britse Con servatieven in Birmingham. Zij zijn nog altijd verscheurd over de vraag hoe hard een brexit kan zijn. Buiten de congreszaal in Birming ham zullen tegenstanders van een brexit schreeuwen om een tweede referendum. Volgens een peiling van de BBC zou nu een kleine meerderheid van de ondervraag den tégen een brexit zijn. Er heerst onzekerheid, maar premier May heeft al laten weten dat ze de beëindiging van het EU- lidmaatschap niet nog een keer aan de kiezers voorlegt. Ja, waarschuwt de president van de Europese Raad, Donald Tusk. Tegenstanders van de brexit houden hun hart vast voor een mogelijke economische neergang en sociale onrust in Groot-Brit- tannië. donderdag 20 september 2018 GO De ministers en staatssecretarissen tijdens de Algemene Politieke Beschouwingen, fotosanp 'Ik mis de wind in mijn haar' Jan Hoedeman Den Haag WD-minister Sander Dekker In Salzburg spreken de EU-lei- ders over twee hoofdpijndos siers: migranten en de brexit. Vooral bij die laatste is haast ge boden. Omdat Rutte daarbij is, worden de Algemene Beschou wingen pas morgen voortgezet. Bob van Huët Rotterdam/Salzburg Wat staat er op de agenda? Premier Theresa May van het Verenigd Koninkrijk, fotoafp Waarom nu? 3 Willen de lidstaten May nu wel tegemoetkomen? 4 Hoe is de situatie in het Verenigd Koninkrijk nu? 5 Is een 'no deal'-scenario mogelijk?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7