'Alles draait om aandacht, niet om de harde hand' &BÏTns/ 5 GA NAAR MAGAZINE.NL/ADR wijken die minder tegenslag kun nen hebben dan andere buurten. We hebben nu al de verschillende regels van strafverzwarende om standigheden die geweld tegen hulpverleners strenger bestraffen. Het is fictie dat we elke daad het zelfde bestraffen." Strafrechtgeleerden werpen be zwaren op. „We kennen omstan digheden waarin iemand voor een bepaalde handeling zwaarder ge straft kan worden, zoals dat we het mishandelen van een ambu lancebroeder zwaarder bestraf fen", zegt advocaat Robert Male- wicz. „Maar dat geldt dan nog steeds voor iederéén." Hoogleraar sanctierecht Henny Sackers vreest ook voor rechtson- We hebben te lang gedaan alsof het wel goed zou komen gelijkheid. „Je kunt de wet veran deren, maar ik kan me niet voor stellen dat rechters hierin mee gaan. Hoe ga je om met dat je aan de ene kant van de straat twee keer zo zwaar wordt gestraft voor een inbraak dan aan de andere kant van de straat? Bovendien: we hebben al tal van strafverzwa rende omstandigheden." Dijkhoff volhardt in zijn voor nemen en vraagt het kabinet om reactie. Hij reageert fel op de kri tiek in de Tweede Kamer. „Dat Haagse gezever. Dit soort cy nisme...", beet hij Pechtold toe: „U heeft nu een moreel verheven de batje gevoerd met mij, maar in houdelijk niks toegevoegd en geen klap gedaan voor kinderen in die wijken. Want er zijn vrouwen voor wie papa een man uitzoekt en kinderen die op de eerste schooldag komen met een taal achterstand. We hebben te lang gedaan alsof het wel goed zou ko men, maar dat gaat niet vanzelf." Europees beleid De VVD'er noemt de verwijten van racisme bespottelijk. „Niet waar je woont bepaalt welke straf je krijgt, maar de plek waar je de wet overtreedt. Want in deze wij ken moeten we weiwillenden be vrijden en kwaadwillenden har der aanpakken." Dijkhoff raakte geïnspireerd door nieuwe wetten in Denemar ken, waar zo gettovorming wordt bestreden en verplichte lessen ko men in 'democratische waarden en tradities'. Het gaat daar om wij ken waar meer dan 50 procent van de inwoners van niet-westerse af komst is, de werkloosheid en cri minaliteit hoog is, en opleidings niveau en inkomen laag. Dat de VVD op onbegrip stuit, slaat de partij niet lam. Drie jaar geleden werd het plan van VVD- Kamerlid Malik Azmani om vluchtelingen buiten Europa op te vangen ook neergesabeld, zeggen VVD'ers. Toen heette het dat de WD de PW 'rechts probeerde in te halen'. Inmiddels is niet alleen de Tweede Kamer daarmee ak koord, het is zelfs Europees beleid om migranten hun asielprocedure buiten Europa te laten afwachten, merken de liberalen op. OF BEL GRATIS: 0800-5566599 VVD'er Klaas Dijkhoff heeft de knuppel in het hoenderhok ge gooid met zijn plan voor dubbel- strenge aanpak van probleemwij ken. Niet alleen in de politieke kaasstolp, maar juist ook in de stad Den Haag. Wil Dijkhoff wijken selecteren voor de strengere aanpak als er meer dan de helft van de bewo ners een niet-Westerse afkomst heeft? De stad Den Haag in zijn geheel bestaat voor meer dan de helft uit bewoners van niet- Westerse afkomst. Het is de stad met de diepste scheiding tussen rijk en arm en is rijk aan arme wij ken. Dubbel straffen Niemand van de 'gewone' stads bewoners ontkent dat er proble men zijn met criminaliteit, ar moede, werkloosheid, lage oplei ding, slecht of geen Nederlands spreken, en beroerde gezondheid. Maar het dubbel straffen van cri minaliteit in die wijken en korten op uitkeringen bij niet meewerken aan de Nederlandse waarden, wordt breed gevoeld als contra productief. „Dat is niet de verheffing die Dijkhoff voorstaat, dat is mensen in een hoek duwen", zegt Moha- med Taheri. Hij woont met zijn gezin al zijn hele leven in de Schil derswijk, de bekendste achter standswijk van Nederland. Taheri is nationaal onderscheiden van wege zijn Landelijk Platform Rookvrije Speeltuinen en docent Gezondheidszorg Welzijn op het ROC Mondriaan in Den Haag. Bij het oplossen van de sociale si tuatie die volgens hem de basis is van de probleemwijken, denkt hij als eerste aan de woningmarkt. „Sociale huurwoningen moeten beter verdeeld worden over de stad. Alleen dan kan je mensen uit een isolement halen." Maar, zegt Pieter Grinwis, raads lid voor ChristenUnie/SGP, 'op dat Dat is geen verheffing, maar in een hoek duwen punt drukt de verantwoordelijke WD-wethouder zijn snor'. Grin wis krijgt zelf ook buikpijn als hij denkt aan de situatie van mensen in sommige wijken in zijn stad. „En ik maak me niet populair door sociale woningbouw in de betere wijken te bepleiten, maar het is de enige oplossing om met begrip en vrede te blijven samenleven. Ik snap de zoektocht van Dijkhoff, maar het vraagt een veelzijdiger arsenaal dan waarmee hij nu komt." Basisschooldirecteur Renald Gunsch wist met zijn team van de Van Ostadeschool in hartje Schil derswijk het predicaat 'excellent' te krijgen. Met ouders die betrok ken zijn bij de school en leerlingen met grote ambities. „Alles draait om aandacht, niet om de harde hand", zegt Gunsch. „Natuurlijk zie ik ook kinderen die te weinig aandacht krijgen thuis, dan is dat juist nodig. Maar door het verval len van allerlei subsidies is dat steeds moeilijker geworden." Het is de spiegel die ook Taheri Dijkhoff wil voorhouden. „Want wat hij zegt, raakt mij. De WD is kampioen felle uitspraken doen. Maar gaat tegelijk zelf ook heel vaak buiten haar boekje." Vrijstaat Mensen zijn geraakt door de uit spraken van Dijkhoff, merkt Adeel Mahmood, fractievoorzitter van de islamitisch geïnspireerde partij Nida in de Haagse gemeenteraad. Hij kreeg gisteren veel bezorgde telefoontjes. „Mensen moeten juist eerlijke kansen krijgen in plaats van het verwerpelijk dubbel bestraffen op basis van postcode discriminatie. Er is niets etnisch aan werkloosheid." Geen vrijstaten dus in Den Haag? Wijken waar de imams de dienst uitmaken in plaats van de Nederlandse wet? Veel aangespro ken Hagenaars met een migratie achtergrond hebben het Dijkhoff- plan niet meegekregen. Hebben er geen mening over. Begrijpen de vraag niet. Of criminelen of politie de dienst uitmaken in stadsdeel Den Haag Zuid-West? „De poli tie", zegt een Nederlands-Turkse ondernemer die niet met zijn naam in de krant wil. „Criminelen zijn wel na een paar uurtjes vrij. Maar dat mag in deze wijk niet an ders zijn dan in nette wijken." De wet is kleurenblind, zei Taheri al. donderdag 20 september 2018 GO f ALLE ABONNEMENTEN /IMlfh /OMA Klaas Dijkhoff reageert fel op de kritiek tijdens de Alge mene Politieke Beschouwin gen. FOTO ANP - Klaas Dijkhoff, VVD Het Dijkhoff-plan leidt in het 'echte' Den Haag tot veront waardiging over postcode discriminatie, maar er klinkt óók een roep om aanpak van probleemwijken. Maaike Kraaijeveld Den Haag De Haagse Markt bij de Schil derswijk. FOTOFRANKJANSEN - Mohamed Taheri, docent en bewoner Schilderswijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5