Veerse wethouder heeft lol in scheiden van afval Stad en Lande ontrafelt mysterie Burghse school 7 ONDERGOED OP MAAT De tijd van de grote witte onderbroeken en saaie bh's is al heel lang voorbij. In winkels is prachtige lingerie te koop. Of je maakt het gewoon lekker zelf. Zodat alles precies past. Je leert het bij lingerielerares CathydeVos. De Vos heeft al honder den vrouwen aan ta fel gehad. Worstelend met bandjes en kant jes, met belijningen en cups. Hoewel er heel wat meer in de winkel te koop is dan twintig jaar geleden, is voor veel vrouwen zelfgemaakte lingerie nog altijd het allerprettigst. Stomweg omdat geen lijf hetzelfde is. Dat was voor de Kerkwerfse coupeuse jaren geleden zelfs de re den dat ze zich in lingerie is gaan specialiseren. Met drie meiden in huis was het wel de moeite waard om de perfecte bh te leren maken. In een gewone winkel krijg je con fectiematen voor je kiezen. „Ter wijl de omvang van je borstkas he lemaal niet zo groot hoeft te zijn als je cup. Of andersom." Afwijkende maten, een beetje scheve bouw of wat dan ook: het maakt bij De Vos niet uit. „Alle lingerie wordt op maat getekend." In het atelier van haar School voor Modevormgeving in Kerkwerve liggen stapels stoffen en lycra klaar, naast dozen vol bandjes en kantjes. Je kunt er helemaal los. Hoe anders was dat jaren geleden. „Toen heette lingerie ondergoed en was het materiaal dat gebruikt werd stug en oncomfortabel." Laat staan dat er aan pasvorm aandacht werd besteed of dat het gebruikelijk was om de boel op te sieren met tierlantijntjes. „Het moest praktisch zijn. Je ging naar de winkel en kocht daar een witte, zwarte of huidskleur bh. Met daar bij een grote witte slip. En daar moest je het mee doen." Vanaf de jaren tachtig veran derde dat, volgens De Vos. Linge- Toen heette lingerie nog ondergoed en was de stof stug en oncomfortabel rie werd een modeartikel en mocht ook mooi zijn, mét kleur en kant. In de loop van de jaren kwamen alle trends wel zo'n beetje in haar atelier voorbij. Bloemetje zus, streepje zo. En van lila tot leger groen. „Mensen zijn zo verschil lend en er is zoveel keuze. Maar een mooi wit setje met kant doet het altijd wel goed." Liefhebbers Ze heeft doorgaans een bonte ver zameling aan cursisten aan tafel. De één komt om de techniek te le ren, de ander voor de pasvorm en de derde omdat ze liefhebber is van lingerie. Wat zich trouwens niet beperkt tot een bh met broekje. String, slip, hipster, boxer, badpak, tankini of bikini: je kunt ook met verschillende modellen aan de slag tijdens de cursussen en workshops lingerie die De Vos geeft. Zelfheeft ze sinds ze haar diploma lingerielerares haalde nooit meer een bh gekocht. „Zo mers maak ik er gelijk een stuk of vijf, omdat ik dan meer tijd heb. En dan kan ik er weer het hele jaar tegenaan." Eind september begint Cathy de Vos een nieuwe cursusreeks linge rie. Lees op modevormgevingca- thydevos.nl meer over haar school in Kerkwerve. Drie historische geveltjes in Vlissingen zijn weg VLISSINGEN Het in Vlissingen be faamde 'Gat van de Walstraat' is de komende maand nog iets groter. De drie historische geveltjes, die al de cennia kunstmatig overeind wor den gehouden, zijn vandaag gede monteerd. De trapgevels zouden in de pui van een nieuw gebouw wor den opgenomen, maar bleken uit eindelijk niet meer te redden. En kele muurankers en bijzondere ste nen keren wel in het nieuwe pand terug. 'Het Gat' wordt gevuld met 500 vierkante meter winkel waarop 36 studenten- annex hotelsuites en drie appartementen verrijzen. De bouw begint over een maand en moet in 2019 klaar zijn. ZIERIKZEE Heel even was er in 1913 sprake van: er zou een gloed nieuwe school op Burgh worden gebouwd. Een schets van die school is opgenomen in het jong ste ledenblad van de Vereniging Stad en Lande van Schouwen- Duiveland. Oud-onderwijzer Adri Damman gaat daarin op speurtocht. Want waarom is die school nooit gebouwd? Achteraf gezien is het mis schien maar goed ook. Het schooltje uit 1843, dat destijds van alles mankeerde, doet tegenwoor dig dienst als Museum de Burghse Schoole. Wie weet was het gebouw anders tegen de vlakte gegaan. In 1915 ging het plan voor nieuwbouw de kachel in, omdat de school leegliep door de opening van een bijzondere school op Haamstede. De schets van de nieuwbouw is later, met nog wat andere tekeningen van Schouwse gebouwen, gevonden op een zolder in Rotterdam. Ontdekkingstocht Het blad van Stad en Lande is één grote ontdekkingstocht door de eeuwen heen. Zo laat auteur Henk Dalebout lezers ronddwa len in een Zierikzee dat uit z'n voegen barstte van de kloosters. Hij dook de archieven in voor het educatieproject van Stad en Lande. Lees meer over de publica ties van Stad en Lande via stad- en-lande.nl. donderdag 20 september 2018 Lingerie met kantjes en randjes Esme Soesman Kerkwerve -Cathy de Vos DOMBURG Doel van de actie 100-100-100 is dat honderd mensen, honderd dagen, hon derd procent restafval-vrij le ven. In Veere doen er maar dertig mensen mee. Wethouder Marcel Steketee is er één van. Voor Steketee lag het voor de hand dat hij ook de uitdaging uit zou gaan. „Duurzaamheid is mijn portefeuille. Ik vond dat ik mee moest doen."' Zijn thuis front was aanvankelijk minder enthousiast over het voorne men. „We hebben het aan de keukentafel besproken. We scheiden ons afval eigenlijk al. We besloten dat het niet echt problemen zou hoeven geven." Nu, drie weken verder in de ac tie, constateert hij bij zichzelf desondanks echt een omslag in hoe hij met afval bezig is. „Het is zo makkelijk om dingen bij het restafval te gooien. Het is nu wel een stuk meer werk. Zo'n leeg blikje kattenvoer. Dat moet ik nu omspoelen en naar de milieustraat brengen." In twee weken produceerde het gezin Steketee 880 gram rest afval. „Ik ben er echt trots op. Vroeger gooiden we van alles in de grijze kliko. Het spelele ment maakt het ook leuk. Ik heb er echt lol in." Cathy de Vos in haar atelier in Kerkwerve. In 1996 begon ze als coupeuse haar eigen school, foto ernestaverburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 58