't Kerkje onder d'n Diek viert alsnog 150-jarig bestaan f' L f Zierikzee vervangt koeling serverkast Wethouder Joppe trekt aan de bel 6 Het dichtdraaien van de gaskraan in Groningen raakt ook de Zeeuwen. Minder geld in de kas van het Rijk betekent minder naar de gemeenten. Wethouder Daniël Joppe (CDA) van Schouwen-Duiveland trekt aan de bel bij andere Zeeuwse gemeen ten over de eventueel lagere bijdra gen van het Rijk. Joppe hoopt een gezamenlijk Zeeuws signaal af te kunnen geven naar de VNG (Ve reniging van Nederlandse Ge meenten). „Prima Rijk dat u besluit de gaskraan dicht te draaien. Maar dat hoeft niet automatisch te bete kenen dat wij als gemeenten min der geld binnen krijgen." Om hoe veel geld het gaat, is op dit moment nog niet bekend. Zeeuwsbreed Robbert Lievense (Leefbaar Schou wen-Duiveland) pleitte eerder in een commissievergadering al voor meer aandacht voor de gevolgen voor gemeenten van het gasverhaal. Hij is groot voorstander van het Zeeuwsbreed oppakken van de ge volgen van de dalende gasopbreng sten. „We weten allemaal waarom dit besluit is genomen en we kun nen ons ook voorstellen dat de Gro ningers erg blij zijn met het dicht draaien van de kraan. Maar als die gasinkomsten, miljarden, uit de Rijksbegroting gaan, dan dalen de inkomsten van het Rijk. En dus ook de inkomsten, via het gemeente fonds, voor gemeenten. Zo'n be sluit mag toch eigenlijk geen gevol gen hebben voor het gemeente fonds? Ik vind dat die discussie te weinig wordt opgepakt." Petri d'Anjou van de PvdA vindt dat er wel een andere kant aan het verhaal zit. „We hebben ook altijd meegedeeld in de voordelen van gaswinning, terwijl de Groningers daar last van hadden. Dus dan is het toch wel een beetje logisch dat we nu ook de gevolgen ervaren van minder gasopbrengsten?" Ook Joppe geeft aan dat je dit een vorm van solidariteit zou kunnen noe men. „Maar het heeft absoluut im pact op het geld dat wij krijgen en op onze financiële begroting. En dat is ook fair om te melden." Stoer Robbert Lievense: „We kunnen het hebben over solidariteit, maar we zijn ook Nederland polderland en volgens mij is er geen enkel overleg gevoerd. Ook niet over hoe dit straks allemaal gaat gebeuren. Wij zijn ook altijd solidair met andere gemeenten, maar dit kwam echt een beetje uit de lucht vallen. Bui ten het feit of je het hier mee eens of oneens bent: als je als Rijk zo'n besluit neemt en stoer doet, wees dan ook zo stoer om wel tegelijker tijd iets voor je gemeenten te rege len. Wij zijn toch het eerste loket voor de burger. Dus zeg dan: we draaien de kraan dicht, maar we zullen zorgen dat jullie daar niets van ondervinden. Zorg gewoon dat je dit compenseert." Ze blinken er in 't Kerkje onder d'n Diek best in uit. Met activiteiten als De Kerk draait door proberen ze een breed publiek over de drempel te trekken. Nico de Danschutter en Margreet Reurich van het feestco mité beperken zich nu ook niet tot een besloten feestje. Gedurende drie avonden - met gasten die allemaal iets bijzonders te vertellen hebben - worden verle den, heden en toekomst van de kerk met elkaar verbonden. Te beginnen op donderdag, als amateurhistori cus Flikweert - groot kenner van kerken en familienamen op Schou wen-Duiveland - de waarheid op tafel legt over de late geboorte van de afgescheiden gemeente in Brui nisse. Later dit najaar verhaalt ge meentearchivaris Ineke van den Broek over de invloed van de gere formeerden op Schouwen-Duive land (17 oktober). Tijdens de laatste bijeenkomst (21 november) richt classispredikant Arie van der Maas zijn blik op de toekomst. Hoe kan een kleine kerk gemeenschap zelfstandig blijven voortbestaan? En zijn er mogelijk heden om intensief met andere kerken samen te werken? De zondagsdienst op 11 novem ber, met de eigen predikant Corry Biemond, staat ook in het teken van de 150ste verjaardag. De lezing donderdag van Flik weert begint om 20.00 uur. Lees meer over het programma via gere- formeerdbru.weebly.com. IN DE REGIO Nautische dag Concert Wyatt Easterling Water Works MIJN DORP, MIJN STAD donderdag 20 september 2018 SD Dichte gaskraan kan geld kosten Esme Soesman Zierikzee ZIERIKZEE De koelinstal latie in de datakamer van het gemeentehuis werkt niet goed meer. De ma chine is drin gend aan vervan ging toe. Maar 'om onver klaarbare redenen' is er bij de bouw van het gemeentehuis nooit geld opgenomen in de begroting voor vervan ging van de koeling. Er is dik 67.000 euro nodig om de boel te vervangen. Daar wil de gemeente het ener gievoordeel dat gehaald wordt met de nieuwe ma chine voor inzetten. Koeling in de datakamer is noodza kelijk om te voorkomen dat het te warm wordt en de servers uitschakelen. Ze waren er laat bij met afschei den: de Gereformeerde Kerk in Bruinisse. Vandaar dat pas nu, zo'n 35 jaar later dan de meeste andere kerken, het 150-jarig be staan van het 't Kerkje onder d'n Diek wordt gevierd. Donderdag maakt André Flikweert korte metten met alle bakerpraatjes die er over de geboorte van deze kerkgemeente de ronde doen. Esme Soesman Bruinisse BRUINISSE Bal Watersport in Bruinisse houdt za terdag een nauti sche dag met een markt en een avondprogramma, waar zeezeiler Henk de Velde over zijn reizen komt ver tellen. In de winterstalling van Bal Watersport aan de Industrie weg 4b staan kraampjes. Vanaf 10.00 uur is ieder een welkom. Martijn Dijkstra, de Bruinis- ser wereldzeiler, opent om 19.00 uur het avondpro gramma. Aanmel den voor de lezing kan via balwater sport.nl. Toegang tot het avondpro gramma kost 6,50 euro. ZIERIKZEE Zaterdag geeft Wyatt Easterling samen met Cle mentine een intiem concert in De Pla- tenlounge Marmu- rart te Zierikzee. Di verse songs van het nieuwe album komen aan bod, maar ook van Wy- att's nieuwe album: Divining Rod. Afge lopen jaar stond Di vining Rod op num mer vijf in de Ameri kaanse Folk Radio Chart. Het concert begint om 14.00 uur. De toegang is gratis. OUWERKERK Het Syrène Saxo foonkwartet treedt zaterdag op in het Watersnoodmu seum in Ouwerk- erk. De voorstelling getiteld 'Water Works' begint om 15.00 uur. Kaarten kosten 17,50 euro, verkrijgbaar via info@watersnood- museum.nl. Meer informatie is te vinden op de website syrene- saxofoonkwartet.nl. 100 JAAR ZIERIKZEE Ze zit er zo vief als wat bij, Nel van den Houten- Van de Velde uit Zierikzee. En dat op haar honderdste verjaar dag. Daar heeft ze nooit iets speciaals voor hoeven doen, be kent ze. „Ik heb altijd alles gewoon gegeten en heel hard ge werkt." Vóór haar huwelijk werkte ze in Hotel Juiiana in Zierik zee. Na haar trouwen zette de van oorsprong Oosterlandse zich met hart en ziel in voor het Rode Kruis. Maar ze reisde ook de halve wereld rond. Mevrouw van den Houten en haar man, die in 1973 overleed, kregen zes kinderen. Inmiddels heeft ze 14 kleinkinderen en 20 achterkleinkinderen. In de Cornelia, waar ze tijdelijk verblijft, werd de jarige dame gefeliciteerd door wethouder Jacqueline van Burg. foto dirk jan gjeltema BROUWERSHAVEN De Kunstcadeauwinkel, 11.OO IZOO uur: Expositie; Tonnen- magazijn, 18.30-21.45 uur: Drumband Apollo, 20.00- 22.30 uur: Boogschieten heren Zodiak; BURGH-HAAMSTEDE Dorpshuis de Schutse, 10.30 uur: Yoga; 14.00-18.00 uur: Bridge, 19.30-21.30 uur: Zang vereniging Zilt; Kerk van Burgh, 19.30 uur: Lezing Maar ten den Dolk 'Voor een nieuw begin'; Parkeerplaats Pannen koekenmolen, 13.00 uur: Start scootmobieltocht; BURGHSLUIS Passagiersschip de Onrust, 16.30 uur: Natuurvaartocht; DREISCHOR Museum Goemanszorg, 11.OO IZOO uur: Museum geopend; Trefpunt De Dorsvloer, 13.00- 17.00 uur: Bridge; 18.45 uur re petitie CresKids muziekvereni ging Crescendo, 19.45 uur re petitie Fanfare muziekvereni ging Crescendo; KERKWERVE Dorpshuis 't Zuudènde, 13.30 uur: Schilderen, 13.30 uur: Sporten voor Ouderen; Na tuurtuin, 14.00-18.00 uur: Knutselen met kinderen; NOORDGOUWE Dorpshuis, 19.30 uur: Klaver- jas/jokeravond; OUWERKERK Dorpshuis, 13.30-15.30 uur: Koersbalmiddag van d'Antilo- pen; 18.45-19.30 Drumband Nieuw Leven; 19.45-22.00 Mu ziekvereniging Nieuw Leven; RENESSE Dorpshuis, 19.30 uur: Klaverjasclub en Bil jartvereniging i.O.; 19.30 uur: Yoga Steffine; SEROOSKERKE Dorpshuis, 19.00-23.00 uur: Biljarten; ZIERIKZEE FiZi, 20.00 uur: Beast; Havenplein, 09.00-16.00 uur: Weekmarkt; Proeflokaal Op d'n Oek, 10.00-12.00 uur: Schrijfcafé Thema: Toeval. r,*< Wethouder Daniël Joppe: „Maar dat hoeft niet auto matisch te betekenen dat wij als gemeenten minder geld binnen krijgen." FOTO MARIEKE MANDEMAKER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 57