tf> 6 Rowan Atkinson leeft zich uit in parodie op James Bond De Nederlandse cameraman Robby Müller (1940-2018) was een fenomeen in de filmwereld. Dat blijkt uit de documentaire over zijn indrukwekkende carrière, Living the Light. Actrice Nastassja Kinski: „Robby was een uitzonderlijk mens." Top 5 in de bioscoop Nu in de bios Papillon BlacKkKlansman Searching FILMNIEUWS 'Nothing to Declare' naar Oscars Hoofdrol in thriller voor Colin Farrell oit kreeg Robby Müller de lucra tieve aanbieding om als camera man mee te wer ken aan een van de Harry Potter- films. De Nederlander bedankte voor de eer. Bij zo'n grote productie had hij te veel van zijn vrijheid als cameraman moeten inleveren. „Robby voelde zich bij producties waarbij alles van tevoren wordt uit gedokterd, niet op zijn gemak", ver telt regisseur en cameravrouw Claire Pijman (52), die over haar collega de documentaire Living the Light maakte. „Een van zijn kenmerkende uit spraken was: 'Ik heb veel te verliezen, elk shot is een deel van mijn leven.' Hij ging niet voor het mooie plaatje of technische perfectie. Voor hem was het perspectief van de emotie van dat ene moment belangrijker." Ondanks zijn onafhankelijke werk wijze werd Müller in de internatio nale filmwereld enorm gewaardeerd. Een kenmerkende uitspraak van Robby was: 'Ik heb veel te verliezen, elk shot is een deel van mijn leven' Johnny English strikes again Dat Rowan Atkinson zo verknocht is aan zijn personage Johnny English is volkomen begrijpelijk. De geheim agent, een mix van James Bond en inspecteur Clouseau, is ijdel, eigen wijs, onbeholpen, onhandig met vrouwen en technische hulpmidde len, maar op de een of andere manier klaart hij toch de klus. In zijn derde filmavontuur moet hij zijn vaderland redden van een cyberaanval. De pre mier (Emma Thompson) doet een beroep op English, aangezien alle agenten van de geheime dienst zijn ontmaskerd. English, die als leraar de kost verdient, moet weer opdraven, wat natuurlijk in eerste instantie rampzalige gevolgen heeft. Atkinson haalt opnieuw alles uit zijn rol. Hoogtepunt is als hij met een virtualrealitybril door Londen dwaalt. Ook sommige slapstickmo menten zijn geestig; soms is het zó flauw dat het weer leuk wordt. Maar na drie films heeft Atkinson zijn rol genoeg uitgemolken. - A.Z. Hij werkte samen met regisseurs als Wim Wenders (Der Amerikanische Freund), Lars von Trier (Breaking the Wavesen Jim Jarmusch (Down by Law). Voor zijn camera stonden ster ren als Johnny Depp, Faye Dunaway, Nastassja Kinski, Mickey Rourke, Dennis Hopper, Bruno Ganz, Björk en Catherine Deneuve. De lijst be roemdheden is eindeloos. Nastassja Kinski bewaart dierbare herinneringen aan de Nederlander. „Ik was 12 jaar toen ik hem voor het eerst op een filmset ontmoette", zegt de actrice, doelend op de film Falsche Bewegung uit 1975 van regisseur Wim Wenders. „Hij stelde mij meteen op mijn gemak. Het was mijn eerste filmrol. Daarna werkte ik met hem in Paris, Texas, dat ik als één van mijn beste films beschouw. Robby was een uitzonderlijk mens." Inventief Müller, die enkele maanden geleden op 78-jarige leeftijd overleed na jarenlang geleden te hebben aan de ziekte van Binswanger, een vorm van vasculaire dementie, was heel inven tiefin het maken van zijn beelden. Pijman noemt als voorbeeld de licht val in de film The Tango Lesson (1997) van Sally Potter. „Ik vond zijn ge bruik van licht heel mooi in een be paalde scène binnenskamers. Toen ik vroeg hoe hij dat voor elkaar had ge kregen, zei Robby: 'Ik heb liters melk over het raam laten gieten om dat dif fuse licht te krijgen.' Zo was hij. Robby hield van dat soort simpele oplossingen." Voor haar film kreeg Pijman de beschikking over het persoonlijke donderdag 20 september 2018 Hoogste opbrengst afgelopen week 1 (10) The Nun €258.000 2 (-) The Predator €161.000 3 (3) Peppermint €96.000 4 (2) BlacKkKlansman €85.000 5 (4) Mamma Mia! Here We Go Again €77.000 DRAMA Het getuigt van moed om een nieuwe versie te maken van Papillonwaarin ooit Steve McQueen en Dustin Hoff- man schitterden. Deze boekverfilming is een kopie van die versie met maar enkele aanpassingen, vooral in de be ginscènes. Toch verdient de oudere film de voorkeur. ZWARTE KOMEDIE Regisseur Spike Lee vertelt in zijn zwarte komedie BlacKkKlansman het ongelooflijke, maar waargebeurde verhaal van een zwarte rechercheur die weet door te dringen tot een lokale afdeling van de Ku Klux Klan. Een joodse collega helpt hem daarbij. THRILLER Ingenieuze filmexercitie die zich hele maal op sociale media afspeelt. Een vader zoekt zijn verdwenen dochter, maar heeft daarbij alleen de beschik king over internet. Hij ontdekt dat zijn dochter veel geheimen had en een dubbelleven leek te hebben. films van deze week. KORTE FILM De korte speel film Nothing to Declare van re gisseur Hetty de Kruijf is de Nederlandse in zending voor de Academy Awards in de categorie Best Live Action Short Film. De film gaat over drie jonge vluchtelingen in het laadruim van een truck, op weg naar een toekomst in Europa. ACTIEFILM Colin Farrell speelt naast Jessica Chas- tain de hoofdrol in actiethriller Eve. Tate Taylor (The Help) zal de film regisse ren. Hij neemt het stokje over van regisseur Matthew Newton, die vanwege een vermeende ge schiedenis van huiselijk geweld en aanranding gedwongen was het project te verlaten. Tovenaar met licht en kleur Ab Zagt Nastassja Kinski in Paris, Texas. FOTO WIM WENDERS STIFTUNG 44 Claire Pijman, regisseur en cameravrouw ACTIEKOMEDIE Regie: David Kerr. Hoofdrollen: Rowan Atkinson, Emma Thompson en Olga Kurylenko. Rowan Atkinson kruipt opnieuw in de huid van Johnny English. FOTOUNIVERSAL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 50