Eind goed, al goed? 3 B91 P Serie Maniac MacyGray Lara Croft Paola Peretti l<3ËLBJ Cd Game Boek TRAGEDIE bedotten met mooie woorden. Dat komt haar duur te staan, voor haar geen 'erfenis'. Integendeel: verban ning. Een tijdje lukt het de oude Lear nog om van maand tot maand bij ie der van de twee overgebleven doch ters te logeren. Maar ze lusten hem en zijn ongevraagde commentaren al snel niet meer. Ondertussen zakt het land weg in afgunst, eigendunk en wanorde. Cornelia is uitgeweken naar Frankrijk en komt met haar Franse man en een groot leger terug, om haar vader, die inmiddels een dakloze zwerver is geworden, in ere te herstellen en het land voor onder gang te behoeden. Tevergeefs. Zot In King Lear is er nóg een vader die door een trouweloze zoon hardvoch tig aan de kant wordt geschoven. En beide vaders hebben laatste vrienden die hen nog altijd willen helpen en steunen. Maar die kunnen dat alleen door zich te vermommen als 'nar' of 'zot'. Er zijn dus veel verwikkelingen, en er is noodgedwongen ook veel hu mor. Uit de nood geboren humor is heel speciale humor, zoetzuur met bittere ondertoon. Wat zo tijdloos is aan het werk van Shakespeare, is dat het dramatisch conflict (van eerste zaadje tot trieste climax) niet meer aan het noodlot kan worden toegeschreven. Het zijn de personages zélf die clashen, door wie ze zijn en om wat ze zélf doen. In Shakespeare's dagen hoefde dat er misschien nog niet zo dik opgelegd te worden, tegenwoordig worden zijn stukken sterker en indrukwekkender naarmate de personages heel sterk in het zwart-wit worden gezet. Uitge sproken en sterk moeten ze zijn, in wezen, in uitstraling en in taal. Het veelbelovende aan deze uit voering (waarvan nog niks is 'uitge lekt') zijn de acteurs. Het zijn er véél, dus veel actie. Voor de A-rollen gaat het om een top-cast van gepokte en gemazelde acteurs die stuk voor stuk kunnen spelen vanuit hun persoon lijkheid. Oldtimers van Toneelgroep Maastricht als Mieneke Bakker, Hans van Leipsig en Porgy Franssen, thea- ter-exoten als Wilfried de Jong en Elisabeth De Loore (muzikaal als 220 goedgestemde pianosnaren) en los lopend theaterwild als Sylvia Poorta, Dirk Roofthooft en Huub Stapel. Laatstgenoemde is echt een dui zendpoot, met meer dan 140 produc ties voor toneel, film en tv. Van De lift en Flodder naar Flikken Rotterdam of Stapel op auto's. Ook bekend van Ha- rold Maude of van zijn solo Vrouwen komen van Venus, mannen komen van Mars. Na zoveel omzwervingen moet het toch een soort van thuiskomen zijn om dan eindelijk een Shake speare te mogen doen. In verband met zijn (ook al zo'n fraaie) rol als Napoleon heeft Huub Stapel eens gezegd, dat hij nooit in de huid van zijn personage kruipt. Het is omgekeerd. Het personage kruipt in hem. Dat past heel erg goed bij de ar tistieke visie van Toneelgroep Maas tricht. Het is niet moeilijk voor te stellen, dat dat een heel ander soort King Lear zal opleveren. donderdag 20 september 2018 GO Maniac is een nieuwe tien delige serie op Netflix, die zich afspeelt in een nabije toekomst. Hoofdpersonen zijn Annie Landsberg (ge speeld door Emma Stone) en Owen Milgrim (Jonh Hill), die ieder zo hun redenen hebben om mee te doen aan een medi sche behandeling van dokter Mantleray. Hij beweert alles te kunnen herstellen in de geest - dus ook liefdesverdriet of ander psychisch leed. Vanaf morgen op Netflix. 'You hating me and I don't understand. You're jud- ging me, you wanna send me to heil.' Soulzangeres Macy Gray windt er in het aanstekelijke White Maneen van de num mers op haar nieuwe plaat Ruby, geen doekjes om. Ruby bevat een lekkere mix van stijlen: poppy nummers als Sugar Daddy, jazzy zoals Teil Me, meer r&b of juist funky. Om vrolijk van te worden. Verschijnt zaterdag bij Artistry Music. Ze is knap, stoer én sterk - niet voor niets werd Lara Croft een ico nische gameheldin, mede door de filmvertolking door Angelina Jolie. De fictieve archeologe be geeft zich in de nieuwe game Shadow Of The Tomb Raider weer in de jungle en de overblijfselen van oude beschavingen. Shadow of the Tomb Rai der is het slotdeel van een trilogie. m Verschenen bij Square Enix. 'T Het meisje Mafalda is 9 jaar en nu al raakt ze haar ge zichtsvermogen kwijt. Ze is bang voor het donker dat haar straks zal omgeven. Ze vindt steun bij haar dagboek, bij de conciërge op haar school, bij haar vertrouwde kersenboom en bij haar kat. De Italiaanse Paola Peretti, die zelf ook langzaam blind wordt, schreef met De afstand tussen jou en mij en de kersen boom een ontroerende roman. Verschenen bij HarperCollins Holland. Koning Lear is een tra gedie, en in Shakespea- re's tragedies vallen vele doden en loopt het nooit goed af. Ook nu niet. Dat moet een be wuste keuze van 'de bard' geweest zijn, want een oud verhaal uit de 12de eeuw dat waar schijnlijk als voorbeeld diende, loopt veel posi tiever af. Cordelia plaatst daarin haar vader weer op de troon en volgt hem later op. Kort na de dood van Shakespeare werd toneel twintig jaar lang verboden en toen dat verbod werd opge heven, had Koning Lear plots dat positieve einde. Dat is vervolgens 150 jaar zo gebleven. Tot his torici zich meer begon nen te interesseren voor hun bronnen. Elisabeth De Loore speelt de verbannen doch ter Cornelia in Koning Lear. foto STEPHAN VANFLETEREN King Lear, Toneelgroep Maas tricht, try-out, morgen, Stads schouwburg Middelburg, 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 47