r Alles hoort dubbel te zijn J tegenover Post van de president 2 BIECHT Beste Obama Toneel Koning Lear wil zijn land verdelen over zijn drie dochters. Maatstaf voor de verdeling is de mate van liefde die hij ontvangt. Maar is iedereen wel even eerlijk? Het verhaal is al ontelbare malen vertolkt. Dit keer is het de Toneelgroep van Maastricht die het stuk van Shakespeare ten tonele brengt. Met een dijk van een cast. Uitgelicht eer dan dertig jaar vormen de broers Raf en Mich Walschaerts samen het duo Kommil Foo. Ik herinner mij verbluf fende voorstellingen vol fysiek theater (dwaze toeren met een betonmolen bijvoorbeeld), vol clownerie met exotische muziekinstrumenten (piep-piepklein of monsterachtig groot), dolko misch spel tussen aangever en afmaker, ontroe rende liedjes. Kommil Foo is nog lang niet dood (ze werken aan een nieuwe voorstelling, in maart te zien, in onder meer de traditionele try-out-plek Rilland). Maar beide broers hebben nu ook soloproducties. Volgens Raf houdt die afwisseling tussen Kom mil Foo en de eigen voorstellingen het fris. „Vroeger hadden we meer last van sleur." Raf Walschaerts was in al die komische jaren niet per se de 'vrolijke Frans'. Hij is altijd meer de denker geweest en Mich meer de doener, de spring-in-het-veld. Het heeft ze trouwens zeker tien jaar gekost om hun publiek eraan te laten wennen dat ze niet kwamen voor een avondje billenkletsen. Daarna wist men wel dat het ging om de mix tussen sérieux en slapstick. het meest trouw te blijven aan het bizarre. Maar Zonder U (een tienerprogramma over afscheid nemen en loslaten, dat hij samen met Ineke Nijs sen speelt) heeft nog altijd die ondertoon van melancholie. In de soloprogramma's van Raf is dat een boventoon. Hij heeft het graag wat confronterender. In Biecht voert melancholie de boventoon Biecht is daarvoor de ideale titel. Zijn lied jes (beperkt in aantal, door hemzelf begeleid op gitaar en piano) en zijn verhalen lijken redelijk autobiografisch. Als het over de liefde gaat, gaat het vooral over het gemis eraan. Hij wil (zwak kantje van hemzelf?) graag goed doen voor iedereen. Maar voelt dat ook altijd goed? En waar komt toch dat schuldbesef vandaan, als er vol hartenlust geleefd zou kunnen worden? Dat dubbele was Kommil Foo ('zoals het hoort') en dat blijft er solo nog altijd in. MUZIEK TOP 3 5 REDENEN OM THUIS TE BLIJVEN \J wj Boek hakespeare kon het mooi zeggen, in zijn tijd, in zijn taal. Maar om vandaag de dag het grote publiek nog steeds in te pakken met dat soort verha len, is een andere taal nodig. Bijna een eeuw lang heeft Nederland het met de Burgersdijk kunnen doen, die ouderwets degelijke maar wel klank rijke Shakespearevertaling uit 1886. Daarna volgden vertalingen (onder anderen van Bert Voeten en Gerrit Komrij) elkaar op met tussenpozen van een decennium. Tegenwoordig heeft elk gezelschap zijn eigen be werker, elk stuk zijn eigen vertaler. Eén van de hedendaagse groten op dat gebied is Jibbe Willems, inmid dels de huisschrijver van Toneel groep Maastricht. Jibbe Willems is misschien een beetje 'brutaal': Hij durft gerust acht tot tien vertalingen, bewerkingen of eigen toneelteksten per jaar op zich te nemen. En dat houdt vaak veel méér in dan op een tochtige zolder kamer in afzondering zitten ratelen Het zijn de personages zélf die clashen, door wie ze zijn en om wat ze zélf doen op een toetsenbord. Dat betekent overleg met spelers en regisseur, her schrijven, aanpassen, anders probe ren. Jibbe Willems is ook nog relatief jong (40) maar wacht niet op 'de ja ren des onderscheids' om ook grote namen een update te geven. In 2015 heeft dat al eens een ronduit schitte rende Othello opgeleverd. Nu gaat bij Toneelgroep Maastricht opnieuw een stuk van Shakespeare onder zijn mes. King Lear is het ge worden. Een stuk dat hier en daar een beetje complex lijkt, maar dat eigen lijk maar één duidelijk hoofdthema heeft. Het is eigenbelang tegen liefde. Of anders gezegd: naïeve goedmoe digheid tegen vuige doortraptheid. Koning Lear is het regeren beu. Hij heeft drie grote dochters, twee al ge trouwd, eentje omringd door vrijers. Tijd om de macht over te dragen. Hij wil zijn land verdelen onder zijn dochters, en wil van hen horen hoe veel ze van hem houden. Zoveel liefde, zoveel land. De getrouwde dochters, Goneril en Regan, zijn zo sluw om veel stroop te smeren. De jongste (en eigenlijk de liefste), Cor- nelia, is zo oprecht om liefde niet te willen meten en haar vader niet te donderdag 20 september 2018 GO Willem Nijssen is theaterliefhebber. Hij schrijft over toneelvoorstellingen. Wat: BiechtRaf Walschaerts Waar: Dorpshuis, Rilland Wanneer: vanavond, 20.00 uur Mich Walschaerts lijkt in zijn eigen programma De keuze van onze redactie: Paul Weller - True meanings Na een paar klan ken en woorden weten we al ge noeg: hij flikt het weer! Akoestisch en fijnzinnig ge orkestreerd, Paul Weller op zijn in tiemst. Noname - Room 25 Natuurlijk heeft deze Ameri kaanse dichter en rapper een naam: Fatimah Nyeema Warner. En ja, de raps rij men. Maar luister vooral naar de verhalen op dit ijzersterk debuut. Yorick van Nor den - The Jester Gooi Johan en de vroege Kinks in een mixer en je krijgt Yordick van Norden: opge wekte en meesle pende popliedjes. B Raf Walschaerts gaat 'te biecht' bij zich zelf. FOTO LIEVEN DIRCKX Veste OBAMA In de acht jaar dat hij president van de Verenigde Staten was, kreeg Barack Obama miljoenen brieven. Hij besloot elke dag tien brieven te lezen en beantwoor den. Zijn team stelde elke dag een pakketje samen, een dwars doorsnede van wat er leefde in de samenleving, dus óók brieven van boze en teleurgestelde mensen. Jeanne Marie Laskas maakte er het boeiende en ont roerende boek Beste Obama over, een absolute aanrader. Verschijnt 25 september bij HarperCollins. aenbea liefde Willem Nijssen Vivian de Gier kijkt uit naar het verschijnen van Beste Obama, een boek met brie ven aan en van de Ameri kaanse oud-president. Zo tipt ook de nieuwe cd van Macy Gray en de serie Maniac.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 46