14 ZE Het Britse besluit om de EU te verlaten vindt vooral zijn oorsprong in de historische vijandigheid tussen het Verenigd Konink rijk en de Fransen. Een analyse. BREXIT WAT IS VERSTANDIG? t Gezien de enorme be langen die op het spel staan, zou het een goede zaak zijn als over de wederzijdse consequenties van een eventuele scheiding tussen Groot-Brittanië en de Europese Unie (EU) nog even goed wordt nagedacht! Wat mij met name interesseert, is de vraag wat de achtergronden zijn van de dreigende breuk binnen de EU. Groot-Brittannië is, in 1960, me deoprichter van de Europese Vrij handelsassociatie, maar ruilt dit verbond in 1973 in voor de EEG, de voorloper van de Europese Unie. Dit laatste gaat niet zonder slag of stoot, want de toetreding van het land ondervindt hevig verzet van Charles de Gaulle, toenmalig pre sident van Frankrijk. Hier stuiten we op een eeuwenlang fenomeen, namelijk een wisselende mate van animositeit tussen Fransen en Britten. Dit begint al in 1066 als de Nor- mandische hertog Willem de Ver overaar voet aan wal zet op een Engels strand en de Engelse troon voor zich opeist. Pas in 1337 nemen de Engelsen wraak. Koning Ed- ward III eist op zijn beurt de Franse troon op waarmee de 100- jarige oorlog is begonnen. In 1429 verovert legeraanvoerster Jeanne d'Arc, een boerendochter uit Domrémy (Vogezen) het door de Engelsen bezette Orléans. In 1430 wordt zij verraden en gevangenge nomen door de Bourgondiërs. Die verkopen haar vervolgens aan de Engelsen die haar 'ketterij' en 'hekserij' in de schoenen schuiven, hetgeen in 1431 resulteert in haar dood op de brandstapel. Later wordt zij gerehabiliteerd als Fran se Heldin en - in 1922 - heilig ver klaard. In de daarna volgende eeuwen rommelt het overal in Europa, maar zowel Engeland als Frankrijk hebben het te druk met Spanje en de Nederlanden om elkaar te veel dwars te kunnen zitten. Totdat de Slag bij Trafalgar (oktober 1805) plaatsvindt. Een zeeslag tussen de Britse vloot onder Horatio Nelson en een Frans-Spaans eskader on der leiding van Pierre de Ville- neuve. De Britse zege heeft enorme gevolgen gehad. Uit die tijd dateert het gezegde RuleBri- tannia, Britannia rules the waves. De weg lag open voor de stichting van Later wordt Jeanne d' Are gerehabiliteerd als Franse heldin en-in 1922-heilig verklaard een Brits wereldrijk. The British Empire, waarin 'de zon nooit on derging', terwijl de expansiedrift van Frankrijk werd ingeperkt tot 'koloniaal restafval'. Dit alles droeg enorm bij aan de negatieve Franse gevoelens jegens het peifide Albion. Voor Frankrijk - en voor Charles de Gaulle in het bijzonder - deed het volgende echter de deur dicht. In 1940 werd Frankrijk door nazi- Duitsland overrompeld, waarna een Franse schijnregering tot stand kwam, het zogenoemde Vichy-bewind. Generaal De Gaul le week - zoals zoveel Fransen - uit naar Engeland, waar hij een Franse tegenregering en dito krijgsmacht vormde. Een groot probleem vormde echter de Franse marinevloot, die nog gro tendeels intact was en buiten het door de Duitsers bezette Frankrijk bij Senegal en Algerije voor anker lag. Churchill was bezorgd dat de schepen, waaronder vier slagsche pen, in Duitse handen zouden val len en stelde daarom aan de Franse vlootcommandant, admiraal Gen- soul, een ultimatum. Gensoul kreeg drie opties: (t) zich met zijn schepen bij de Royal Navy aansluiten; (2) de schepen ontmantelen en (3) de oorlogsbo dems naar een neutraal land over brengen. De Franse admiraal vond De EU zal het moeilijk krijgen, maar heeft genoeg herstellend vermogen om Brexit te kunnen opvangen dat echter allemaal onaanvaard baar voor zijn eergevoel en wei gerde. Tenslotte gaf Churchill - zonder De Gaulle te raadplegen - bevel tot een aanval op de Franse vlooteenheden in Mers-el-Kébir aan de Algerijnse kust. Op 3 juli 1940 kwamen daarbij zo'n 1.300 Franse zeelieden om en er vielen 350 gewonden. Dat dit tot een ver wijdering tussen De Gaulle en Churchill leidde, behoeft geen be toog. Evenmin als het feit, dat de animositeit jegens Engeland bij het Franse volk opnieuw werd aangewakkerd. Hoewel Groot-Brittannië on danks Frans verzet tóch tot de EEG kon toetreden, omdat het land voor de overige EEG-landen een interessante markt was (en omge keerd!), is het Verenigd Koninkrijk met de deelname nooit tevreden geweest. Dit ondanks het feit, dat aan het Verenigd Koninkrijk een aantal belangrijke verdragsconces sies zijn gedaan en later - in EU- verband - nog meer. En nu krijgen we dan de brexit. Premier David Cameron geloofde niet dat het Britse electoraat vóór uittreding zou kiezen en had daar zelfs zijn politieke lot aan verbon den. Beoordelingsfoutje. Uit ana lyse van de uitslag blijkt, dat het vooral oudere conservatieve kie zers en plattelandsbewoners zijn geweest, die vóór leave hebben ge stemd. Van de jongeren was vol gens peilingen 75 procent tegen een vertrek uit de Unie! Om de simpele reden dat de jeugd zich in dit laatste geval van veel kansen zag beroofd. Tragisch is evenwel, dat de Britse jeugd in meerderheid niet heeft gestemd. Ik vermoed dat bij de leave-kiezers de hiervoor be schreven sentimenten een rol speelden. De oudere Brit denkt in meerderheid nog steeds in termen als splendid isolation, Britannia rules the waves en British Empire, terwijl het laatste begrip al is gedevalu eerd tot Britse Gemenebest, welke - nogal losse - organisatie vooral nostalgische betekenis heeft. Ver geleken met de marktomvang van de EU, waarop het Verenigd Ko ningrijk tot de datum van de brexit zijn spullen zonder import- heffingen kan slijten, is de econo mische betekenis van het Geme nebest voor Groot-Brittanië klein. De EU zal het moeilijk krijgen, maar heeft genoeg herstellend vermogen om de gevolgen van een brexit te kunnen opvangen. Bij voorbeeld door de relaties met Rusland te verbeteren en het zich wat minder gelegen laten liggen aan de huidige chanterende dwin gelandij uit Washington. Ik ver moed dat de Britten het moeilijker krijgen, zeker als het tot een 'harde brexit' komt. Mocht er tijdens de onderhan delingen met Brussel geen uitzicht komen op een tolunie, dan is er in mijn ogen voor het Verenigd Ko ninkrijk nog maar één logische oplossing: een nieuw referendum. Het zal Theresa May de - politieke - kop kosten, maar ze behoedt haar land wél voor een economi sche ramp, want talloze peilingen geven aan dat de Britten op dit moment wél voor blijven in de EU zouden stemmen. donderdag 20 september 2018 ZV Adieu, goodbye Winston Churchill zet een uitgeputte Charles de Gaulle in 1940 veilig op het Britse strand. De relatie tussen de twee was in werklijkheid niet best. Wim Nolens GASTOPINIE Wim Nolens is auteur van het boek Zoeken naar de Bron.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 42