Politie stopt zoektocht rond kajak Kamphuis 3 OM: Terreurverdachten wilden op korte termijn aanslag plegen Dat stelde het Openbaar Ministe rie gisterochtend tijdens een eer ste voorbereidende zitting in de rechtszaak tegen de twee (ver moedelijk) Marokkaanse verdach ten. Ze worden vooralsnog verdacht van het voorbereiden van een ter roristische aanslag in Frankrijk. Mogelijk worden daar later nog an dere feiten in Nederland aan toege voegd. De twee mannen werden in juni aangehouden in de Rotterdamse wijk Bloemhof in Rotterdam-Zuid. Dat gebeurde na een zogenoemd ambtsbericht van de geheime dienst AIVD aan de politie. Volgens de dienst maakte Ahmed B. (23) plannen om 'iets' te gaan doen in Frankrijk. Later ontving de politie via de Amerikaanse FBI een chatgesprek waarin B. spreekt over de mogelijk heid om aan wapens, geld en een bomgordel te komen. In die chat sprak hij ook over de mogelijkheid een aanslag te plegen op Neder landse veiligheidsdiensten. Daarbij stuurde hij een foto door van het Rotterdamse politiebureau Ve randa, in de buurt van de Kuip. „Er werd ook gesproken over de moge lijkheid om daarna een video te verspreiden", aldus de officier van justitie. Na de aanhouding onderzocht de politie ook de telefoons van B., en mede-verdachte Mouad M. (28), waarop een video van de Erasmus brug werd gevonden. „Die video is op 9 juni gemaakt op de brug en Die video is op 9 juni gemaakt op de brug en een van hen zingt een islamitisch loflied een van de twee mannen zingt daarop een islamitisch loflied, een nashid. Daarin wordt gehint op het martelaarschap. De boodschap: een strijder doet afstand van alles en richt zich op de jihad." B. had op zijn telefoon ook gezocht naar af- scheidsvideo's van aanslagplegers. Volgens het OM 'duidt alles bij el kaar erop dat ze op korte termijn een aanslag wilden plegen'. „Die is door goed politiewerk voorko men." De verdachten hebben verklaard uit Libië te komen en minderjarig te zijn. Volgens het OM zijn ze meerderjarig. Ze gebruiken meer dere aliassen, maar komen waar schijnlijk uit Marokko. Ahmed B. zou eerder hebben vastgezeten in Duitsland. Waarvoor is niet duide lijk. Ook zou dna hebben uitgewe zen dat hij te linken is aan een straatroof in Rotterdam in mei. De rechtbank in Rotterdam be sloot gisterochtend dat de twee voorlopig nog vast blijven zitten tot aan de volgende zitting in de zaak, eind november. BOD0 De Noorse politie heeft de zoektocht naar de vermiste Arjen Kamphuis in het gebied waar zijn kajak, peddel en iden titeitspapieren werden gevon den, gestaakt. „Alleen bij nieuwe informatie gaan we nog verder zoeken", zegt assistent-politie chef Bjarte Walla. Volgens hem staat verder zoe ken in het gebied in het noorden van Noorwegen gelijk aan 'een dagje vissen'. „Er is een kans dat je ergens nog wat tegenkomt, maar gericht zoeken is het niet meer. We hebben het gebied met speurhonden uitgekamd. Er is nu geen reden om daar verder te zoeken." Dat de zoektocht is gestopt, betekent niet dat het on derzoek wordt afgeschaald. „We blijven met dezelfde inzet door gaan. Er zijn een paar nieuwe tips, maar die zijn niet van dien aard dat we erover in de media communiceren." Het laatste spoor van de vermiste 47-jarige Amsterdamse cyberexpert dat is opgedoken, is een peddel. donderdag 20 september 2018 Het groene gras lonkt in Diergaarde Blijdorp, maar de nieuwbakken gelada's aarzelen nog of ze hun fraai verbouwde buitenverblijf in de Rotterdamse zoo wel zullen betreden. Maar als er één aapje over de dam is, volgen er meer. En zo kon het toegestroomde publiek in de Maasstad gisteren toch genieten van deze aanwinsten van de dierentuin, die om meer redenen bijzonder zijn. Zo eten ze als enige apensoort gras en hebben ze een heel aparte manier van communiceren. „Ze zitten de hele dag te babbelen. Soms lijkt het net of je mensenstemmen hoort", zegt een woordvoerster van Blijdorp. Hun com plex, het voormalige Roofdierenge bouw, wordt half oktober officieel ge opend. Er komt ook nog een aparte mannengroep, foto's jan de groen 'Martelaarslied gefilmd op de Erasmusbrug' De twee terreurverdachten die afgelopen zomer zijn opgepakt in Rotterdam, hintten niet alleen op een aanslag op een politie bureau, maar maakten ook een video op de Erasmusbrug in die stad. Daarbij zong een van de verdachten een nashid, in welk lied wordt verwezen naar het martelaarschap. Cyril Rosman Rotterdam —Officier van justitie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3