Ziekenhuis Adrz krijgt nieuwe CT-scanner Zeeland houdt één nachtapotheek over Restanten eeuwenoude kade ontdekt in Goes 9 Een CT (computertomografie) maakt met behulp van röntgen straling gedetailleerde beelden van het lichaam. „We kunnen er heel nauwkeurig mee naar het binnenste van de mens kijken", legt radioloog Marco Olree uit. Dagelijks scant de huidige CT van het ziekenhuis in Goes enkele tientallen patiënten. Het apparaat is dan ook van 's ochtends tot 's avonds bezet. Op de afdeling ra diologie is het nu vaak puzzelen om alle onderzoeken op tijd ge daan te krijgen. Met de komst van een tweede CT-scanner komt daar een eind aan. Volgens Olree zijn er twee grote voordelen aan de nieuwe CT. „We kunnen meer patiën ten onderzoeken en dus wacht lijsten verkleinen. En omdat dit een scanner van de nieuwste ge neratie is, kunnen we veel gede tailleerdere en zelfs 3d-beelden maken." Met name bewegende delen van het lichaam, zoals het hart, zijn beter in beeld te bren gen, vertelt Olree. „Daardoor zijn ingrepen beter uit te voeren. Zo kunnen we bij patiënten met kan ker beter en sneller onderzoeken of cellen goedaardig of kwaadaar dig zijn." Het plaatsen van de scanner en het verbouwen van de afdeling ra diologie (onder meer wachtruim tes) kost zo'n twee miljoen euro. Gisteren tekenden directeur Claudia Brandenburg van Adrz en Sjaak van der Pouw, directeur Sie mens healthcare Nederland, het contract. Brandenburg onderstreept dat de CT belangrijk is voor het zie kenhuis. „Voor de locatie Goes, met de spoedeisende hulp en veel patiëntenstromen, hebben we een extra apparaat nodig. Want de huidige zit vol. Daarnaast willen we meer diagnostiek aanbieden. Dat kan met het nieuwe apparaat en daarmee kunnen we betere zorg leveren." GOES Drie van de vier nachtapo theken in Zeeland gaan per 1 ja nuari volgend jaar dicht. Alleen die in Goes blijft open. Dat zegt voor zitter Peter de Doelder van de werkgroep Farmaceutische zorg in Zeeland. Het openhouden van de nachta potheken in Terneuzen, Vlissin- gen en Zierikzee kost volgens De Doelder te veel. Vooral nu het Mi nisterie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (WVS) per 1 ja nuari stopt met een subsidierege ling die de apothekers in buitenge bieden tegemoet kwam. De Doelder: „Het aantal patiën ten van de nachtapotheken, vooral tussen 04.00 en 07.00 uur, was toch al te verwaarlozen." Zeeuwen die 's nachts met spoed medicatie nodig hebben, kunnen voortaan een beroep doen op de huisarts. Die krijgen een breder pakket met extra medicijnen ter beschikking. „En mocht het zo zijn dat de pa tiënt medicatie nodig heeft die de huisarts niet heeft, dan haalt een taxidienst ze op in Goes en brengt ze naar de patiënt." Zo'n taxiritje is volgens de oud-huisarts uitein delijk goedkoper. „Dat blijkt uit re kenmodellen, want je bezuinigt op de personeelskosten bij die nachtapotheken. En dan is het makkelijk te doen." GOES Archeologen van Artefact! hebben aan de Houtkade in Goes houtbeschoeiing van de oude kade gevonden. Uit archiefonderzoek blijkt dat deze resten minimaal uit het begin van de 17e eeuw dateren en mogelijk zelfs de 15e eeuw. Het bestaan van deze houten kade, of eigenlijk eerder een ha venhoofd, is enkele weken geleden aan het licht gekomen tijdens het vooronderzoek. Dat was nodig vanwege de herontwikkeling van het terrein. Het gebied staat bo vendien te boek als archeologisch waardevol. Ondanks dat het om een voor Goes en Zeeland bijzon dere structuur gaat, bleek behoud in de bodem niet mogelijk en is besloten de resten te documente ren en op te graven. De aangetroffen constructie be staat uit twee parallelle rijen zware houten palen met daartussen frag menten gestort natuursteen. Komende donderdag zullen de archeologen de laatste werkzaam heden uitvoeren en zal een hout specialist de constructie bemon steren. donderdag 20 september 2018 GO 8B& Nol Vermolen: „Opsporing en vervolging behoren niet tot onze taak. Wij moeten vrijelijk kunnen oor delen." FOTO RON MAGIELSE/PIX4PROFS Ziekenhuis Adrz in Goes krijgt in april een tweede CT-scan ner. Daardoor kunnen patiën ten sneller worden geholpen en ingrepen beter worden uit gevoerd. Jeffrey Kutterink Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 37