II Ik heb lol in het afvalscheiden' 31 x 1 vu, r.'iri,; i m uitvaart verzon 'Wat mooi dat DELA ook zonder Het Zeeuwse Land 7 KINDCENTRUM GROEI Dik twintig jaar jaar geleden dreigde opheffing van De Lonneboot door te weinig leerlingen. Hoe anders is het nu: woensdag vierde de school in Nieuwland de uitbreiding met twee lokalen. Imke, Sven, Tim, Roan en Fenne uit groep 3/4 voelen zich met een thuis in hun nieuwe lokaal. Hun juichende reacties buite len over elkaar. „Het is groter." „En lichter." „En de huishoek is leuker." En ook niet onbelangrijk: „De Lego is meegegaan." Hun lokaal was ooit de biljartzaal in het oude gebouw van de activi teitenvereniging De Springplank. Groep 1/2 gebruikt de ruimte waar voorheen de modelspoorbaanver eniging zat. „Joh, ik ken het niet meer terug", stamelt Krina de Vis ser van De Springplank. Zeker de schoolbibliotheek zorgt voor ver warring. Die verbindt nu de oude school met de uitbreiding. „Dit was er vroeger toch niet? Of wel?" Niet dus, hier stonden de fietsen. De uitbreiding wordt feestelijk geopend door burgemeester Harald Bergmann. „Ik ben erg tevreden", zegt schoolleider Gert Dorleijn. „Het is echt fantastisch geworden." Dorleijn heeft het allemaal meege maakt. De daling van het aantal leerlingen, de fusie van de open bare en de christelijke school in 1995 tot één samenwerkingsschool We willen de kleinschalige sfeer behouden door open en gastvrij te zijn om sluiting te voorkomen en de wederopstanding. „We hebben heel lang onder de honderd kinde ren gezeten, nu hebben we er 150. De verwachting is dat we uiteinde lijk op 175 kinderen uitkomen." Jaarlijks komen er kinderen bij en dat is vooral te danken aan de Middelburgse nieuwbouwwijk Mortiere, aan de andere zijde van de A58. Die wijk kreeg geen school en dat is achteraf bezien een goed besluit geweest voor Nieuw- en Sint Joosland. Dorleijn: „Ouders uit Nieuwland komen bij ons terecht. Maar die uit de Mortiere maken een rondje langs meerderescholen. Waarom ze bij ons terechtkomen? Vanwege het kleinschalige karakter. Met 150 kin deren zijn we niet meer zo klein, maar de sfeer is wel kleinschalig en dat willen we vasthouden. Door gastvrij en laagdrempelig te zijn." De aaneenschakeling van ge bouwtjes die samen De Lonneboot vormen, helpt daar ook bij, glim lacht de schoolleider. „De boven bouw en de onderbouw hebben nu een eigen ingang en speelplein." Kindcentrum Nog een sterk punt: de deur die vanuit groep 1/2 uitkomt in de peu- tergroep van Kinderopvang Wal cheren. „Wij zaten hier al maar zijn nu minder op onszelf', zegt Marjo lein Koster van KOW. Bovendien maakt die deur fysiek duidelijk dat op De Lonneboot een 'doorlopende leerlijn' is opgezet, vertelt Koster. „De overgang van peuter naar kleuter wordt kleiner." De Lonneboot is eigenlijk geen ba sisschool meer, maar een kindcen trum. Want ook de buitenschoolse opvang is er. En dat allemaal dankzij de ou dere Nieuwlanders, die hun wijk- gebouw De Springplank afstonden aan de schooljeugd. Dat heeft niet tot scheve ogen geleid. De ouderen kregen een ander gebouw. „Bo vendien", merkt Dorleijn op, „die ouderen zijn dezelfde mensen die twintig jaar geleden streden voor het behoud van de school." Voor Steketee lag het voor de hand dat hij ook de uitdaging aan zou gaan. „Duurzaamheid is mijn por tefeuille. Ik vond dat ik mee moest doen." Zijn thuisfront was aan vankelijk minder enthousiast over het voornemen. „We hebben het aan de keukentafel besproken. We scheiden ons afval eigenlijk al. Pa pier bij papier, plastic bij plastic. We besloten dat het niet echt pro blemen zou hoeven geven." Nu, drie weken verder in de ac tie, constateert hij bij zichzelf des ondanks echt een omslag in hoe hij met afval bezig is. „Het is zo makkelijk om dingen bij het rest afval te gooien. Het is nu wel een stuk meer werk. Zo'n leeg blikje kattenvoer. Dat moet ik nu om spoelen en naar de milieustraat brengen." De wethouder ziet loon naar werken in zijn grijze kliko. In twee weken produceerde zijn ge zin 880 gram restafval. „Sommige deelnemers zullen dat best veel vinden, maar ik ben er echt trots op. We hebben het als gezin echt goed gedaan. Vroeger gooiden we van alles in de grijze kliko. Het spelelement maakt het ook leuk. Ik heb er echt lol in." Geld terug Naast de 100-100-100-actie pro beert Veere het afvalprobleem ook op andere manieren aan te pakken. „We hebben dinsdag als college ingestemd met een proef waarbij mensen in Oostkapelle geld kunnen verdienen door beter te scheiden. Elke keer dat ze de grijze bak niet aan de straat zetten, krijgen ze drie euro terug." De proefin Oostkapelle met het terugverdienen van geld start op 16 oktober en duurt negen maan den. ÜELTA donderdag 20 september 2018 Te kleine Lonneboot viert uitbreiding Maurits Sep Nieuw- en Sint Joosland ïann blaast de vernieuwde en uitgebreide basisschool De Lonneboot in FOTO RUBEN OREEL A Burgemeester Harald Bergmar Nieuw- en Sint Joosland open. fo -Gert Dorleijn, schoolleider Doel van de actie 100-100-100 is dat honderd mensen, hon derd dagen, honderd procent restafvalvrij leven. In Veere doen er dertig mee. Wethouder Marcel Steketee is er één van. Guido van der Heijden Domburg Wilt u weten wat de talloze mogelijkheden zijn rondom een uitvaart, ook wanneer u niet of elders verzekerd bent? Bel voor een persoonlijk gesprek 0165 30 30 53. Wij helpen u graag. Geregeld naar wens', Ton Ham van DELA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 35