II II Concertzaal en ZB werken samen 5 Nieuw plan voor kustverdediging nodig door snellere stijging zeespiegel V De huidige scenario's zijn geba seerd op een zeespiegelrijzing van maximaal één meter in het jaar 2100. Het tijdens Prinsjesdag gepre senteerde rapport van onderzoeks instituut Deltares voorspelt echter stijgingen tot mogelijk 3 meter. Dat is het somberste scenario, waarin het op aarde gemiddeld 4 of meer graden warmer is dan nu. Met zulke zeespiegelstijgingen functioneert Een zeespiegelrijzing van één óf twee meter maakt veel uit de Oosterscheldekering over zestig jaar niet meer. Ook aan het opho gen van zeeweringen zijn grenzen, net als aan zandstortingen voor en op het strand. Met het uit 2016 daterende Delta plan houden we tot 2050 zonder ex tra ingrepen droge voeten. Daarna kan de zeespiegel sneller rijzen dan eerder werd aangenomen. Vanuit zijn functie(s) kende De Reu het Deltares-rapport al. „Ik ben er niet door verrast. Het is wel groot nieuws. Een zeespiegelrijzing van één óf twee meter maakt veel uit." De gedeputeerde vindt dat 'mor gen' een onderzoek naar een nieuw soort kustverdediging moet begin nen. „Dertig jaar lijkt veel, maar die tijd heb je echt nodig. De Ooster- scheldekering stamt uit 1986 en is in 2050 technisch afgeschreven. We moeten ons nu voorbereiden op een alternatief." De Reu durft al vooruit te blik ken. Hij vraagt zich af of er een gro tere kopie van de kering moet wor den ontworpen. „Kijk, de veiligheid van de Zeeuwen staat voorop, maar de kering heeft wel negatieve ge volgen voor de natuur gehad. Zand- honger in de Oosterschelde bij voorbeeld." De gedeputeerde denkt eerder aan een mix van maatregelen waarin nadrukkelijk rekening wordt gehouden met de natuur en het kusttoerisme. Een soort Atlan- tikwall tegen het rijzende zeewater is hem een brug te ver. „Ik zie meer in een combinatie van golfbre- kende eilanden voor de kust, een slimme kering en robuuste dijken aan de Westerschelde. Overigens verwacht ik dat in de komende ja ren nog allerlei technologische in novaties worden bedacht om dit probleem op te lossen." Zo zit dijkgraaf Toine Poppelaars van waterschap Scheldestromen er ook in. „De zeeweringen zijn nu op orde, maar 2050 is niet zo heel erg ver weg. We hebben bewust ruimte rond de dijken gereserveerd voor toekomstige dijkverhogingen. Er zullen ook andere maatregelen no- Er is geen reden tot paniek. Onderzoek is wel urgent dig zijn, zonder dat die de kust en het landschap zwaar aantasten. Je wilt Zeeland niet achter een beton nen muur zetten." Poppelaars wijst erop dat de zeespiegelrijzing in de tweede helft van de eeuw kan lei den tot het frequenter sluiten van de stormvloedkering. Maar juist de 'badkuip' die dan steeds achter de kering ontstaat, kan de dijken ver zwakken, zegt de dijkgraaf. Rijkswaterstaat Zee en Delta ha mert ook op snel onderzoek naar een sterkere kustverdediging. Woordvoerder Edwin de Feijter: „Er is geen reden tot paniek. Onder zoek is wel urgent. We denken dat een natuurlijke kustverdediging het uitgangspunt moet zijn. Hoe en wat? Daar gaan knappe koppen naar kijken." Voorafgaand aan het literaire con cert 'Wankele wereld' van Jan Ter louw Leonard Ensemble zal Helge Prinsen Terlouw en diens dochter Pauline interviewen. Het gesprek, dat begint om 19.15 uur, is georganiseerd door de ZB en vindt plaats in de salon van de Zeeuwse Concertzaal. „We hebben elkaar opgezocht met het idee dat we elkaar kunnen versterken", zegt Anya Marinissen, vakspecialist literatuur bij de ZB. „De Zeeuwse Concertzaal organi seert regelmatig literair-muzikale voorstellingen en ze hebben een prachtige zaal, met ook een heel mooie salon daarachter. Daar kan de ZB geweldig in participeren." Het interview van vrijdag is een 'probeersel', zegt Marinissen. „We De Zeeuwse Concertzaal en ZB denken elkaar te kunnen versterken willen kijken hoe het gaat. Maar het is de bedoeling om dat soort dingen vaker te gaan doen." Op termijn kunnen er ook literaire salons wor den georganiseerd. „Dat is nog wat prematuur, maar de salon is uiter mate geschikt om dat soort dingen te doen." Marinissen is optimistisch over het welslagen van de samenwer king. „Ik ben hoopvol gestemd." Ook Leo Hannewijk, die in novem ber aantreedt als interim-directeur bij de concertzaal, heeft al aangege ven veel waarde te hechten aan sa menwerkingen. Het zijn positieve ontwikkelin gen, vindt Marinissen. „Die kant moeten we provinciaal gezien ook op, denk ik. Als organisaties zitten we vaak op een eilandje dingen uit te vinden en schermen alles af. Maar als je elkaar opzoekt, kun je juist veel voor elkaar betekenen." Z U S S S VINGINO Mare O'Polo Preset SM donderdag 20 september 2018 GO 'Ons niet meer laten verrassen' Om Zeeland niet kopje onder te laten gaan, moet er als de brandweer een nieuw plan voor de kustverdediging komen. De zeespiegel rijst mogelijk zo snel dat er na het jaar 2050 een al ternatief moet zijn voor de hui dige Oosterscheldekering, zegt Ben de Reu, gedeputeerde voor waterveiligheid. „We mogen ons niet meer laten verrassen zoals in 1953. We moeten nu aan de slag." Frank Balkenende Middelburg -Ben de Reu, gedeputeerde „Met zulke zeespiegelstijgingen functioneert de Oosterscheldekering over zestig jaar niet meer", zegt Ben de Reu. foto dirk jan gjeltema -Edwin de Feijter, woordvoerder Rijkswaterstaat De Zeeuwse Concertzaal en ZB Planbureau en Bibliotheek van Zeeland zijn een samenwerking aangegaan. Het eerste resultaat daarvan wordt vrijdag zichtbaar. »UIT&THUIS2 scotch soda süpërcJry. RIVERDALE DOMBURG GOES RENESSE MIDDELBURG TERNEUZEN ZOUTELANDE ETTEN-LEUR KAMPERLAND SLUIS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 33