Verleggen landingsbaan valt niet bij iedereen goed Er ligt een kwart miljoen klaar om Zeeland nog socialer te maken 3 HUIDIGE SITUATIE 1 VIJF VRAGEN AAN PETER DOUWES NIEUWE SITUATIE Veere Oud- Sabbinge Wolphaartsdijk Arnemuiden Lewedorp 1 Politieke partijen in Goes vrezen de gevolgen van het draaien van de landingsbaan van vliegveld Midden-Zeeland. Maar wethou der Loes Meeuwisse denkt dat het wel mee zal vallen. Ondertussen roert ook Koninklijke Maatschap De Wilhelminapolder zich in de discussie. „We zijn niet van plan grond te verkopen", zegt direc teur Vincent Coolbergen (foto). De baan een stuk draaien is een eis van Driestar, dat het failliete Waterpark Veerse Meer wil kopen en een compleet nieuw park voor 6oo - en op termijn 8oo - huizen wil bouwen aan het Veerse Meer, naast het vliegveld. Als de vlieg tuigen over het park komen, kun nen minder vakantiehuizen wor den gebouwd. De gemeente Mid delburg gaat op de eis in om een strop van vijf miljoen euro te voorkomen. Dat geld werd eerder in het recreatieproject geïnves teerd en kan niet worden terug verdiend als Driestar zich terug trekt. Financiële strop De fracties van CDA en PvdA in Goes zijn meteen in de pen ge klommen. Ze zijn bang voor meer vliegverkeer boven Wolphaarts dijk en Oud-Sabbinge als de baan wordt gedraaid. Het CDA zegt dat het voorkomen van een financiële strop voor de gemeente Middel burg niet ten koste mag gaan van de inwoners van de twee Goese dorpen. De PvdA wil dat de ge meente Goes er alles aan doet om het plan tegen te houden. „Mid delburg exporteert de overlast naar ons", zegt fractievoorzitter Wiert Omta. De Goese wethouder Loes Meeuwisse zegt dat de gemeente via de 'commissie luchtvaart' eer der al heeft gehoord van het plan. „We hebben nu het hele rapport gekregen en moeten dat nog goed bestuderen, maar onze eerste in druk is dat de gevolgen voor de dorpen zullen meevallen. Dat er veel overlast zou ontstaan, zien wij niet zo." Als er al vliegtuigen over de Goese dorpen vlie gen, zitten die volgens de wethouder al op een dusdanige hoogte dat van geluidsoverlast geen sprake is. Ze zegt de onrust te begrijpen. „We houden het nauw lettend in de gaten." Koninklijke Maatschap de Wilhelminapolder laat weten niet van plan te zijn landbouwgrond te verkopen om de uitbreiding van Waterpark Veerse Meer en het verleggen van de landings baan mogelijk te maken. „Het kan toch niet zo zijn dat de gemeente Middelburg haar problemen af wentelt op andere partijen?", zegt directeur Vincent Coolbergen. Hij heeft al gemeld dat de maatschap, die gronden heeft bij het vlieg veld, in principe niet van plan is daar afstand van te doen. „Wij willen er sowieso niet minder van worden. Als er een stuk grond uit een perceel wordt weggenomen, komt dat de bewerkbaarheid niet ten goede. De vraag is ook of we ergens anders vervangende grond kunnen vinden." Gesprek I Coolbergen zegt bereid te zijn het gesprek verder aan te gaan. „Als er een oplossing komt, waardoor wij er niet op achteruitgaan, willen we daarover nadenken. Maar ik zie hem niet direct." De directeur meldt dat de maatschap zich al voorbereidt op eventuele juridische stappen. D66-Statenlid Rutger Schonis stelt vast dat uiteindelijk de pro vincie gaat over het vliegveld en dus over het verleggen van de baan. „Het is een provinciale taak en die moet zo zorgvuldig moge lijk worden uitgevoerd." Hij heeft grote moeite met de uitdijende plannen voor Waterpark Veerse Meer. „Het wordt steeds gekker. We begonnen met 200 huisjes en inmiddels zitten we op 800. Dat is niet meer zorgvuldig." Schonis wil voorkomen dat het nieuwe Omgevingsplan, waar over Provinciale Staten morgen beslissen, de deur wagenwijd openzet voor dergelijke ontwik kelingen. „Ik ga voorstellen om eerst na te denken voordat we die regeling in werking laten gaan." Het Omgevingsplan biedt de mo gelijkheid 'aandachtsgebieden' aan te wijzen. Dat betekent dat de overheden zorgvuldig moeten bepalen wat ze met het gebied willen, voordat er nieuwe ont wikkelingen kunnen plaatsvin den. „Als er één gebied schreeuwt om aandacht, is het wel het Veerse Meer." Middenvel Oud- Sabbinge Wolphaartsdijk Lewedorp Veere donderdag 20 september 2018 beter voor omwonenden' Vliegveld Midden Zeeland Waterpark Veerse Meer aanvliegroute m circuit (landings- en opstijgroute) uitvliegroute mogelijke uitvliegroute landingsbaan Rob Paardekam en Rolf Bosboom Arnemuiden Rolf Bosboom Heinkenszand Er ligt in totaal een kwart miljoen euro klaar voor verenigingen en organisaties die ervoor zorgen dat Zeeland sociaal en leefbaar blijft. Het gaat om het nieuwe Zeeuws Helden Fonds, dat van daag wordt gelanceerd. „Voor ons zijn het ook echt helden", zegt di recteur Peter Douwes van het Oranje Fonds. „Het zijn mensen die het verschil maken in de maatschappij die we samen vor men en waarin we heel graag wil len dat iedereen kan meedoen." Waarom moest het fonds er komen? „Zeeuwen zitten heel I sterk in een modus van zelfred zaamheid. Ze kloppen minder snel aan bij anderen, bijvoorbeeld bij ons. Met dit fonds willen we een extra duwtje kunnen geven aan wat er gebeurt op sociaal gebied - en dat is heel veel - om Zeeland nog socialer te maken." 2 Waar komt het geld van daan? „Wat ik zo bijzonder vind is dat het echt een sa- menwerkingsfonds is. De provincie doet mee en investeert 75.000 euro, de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten doneert 50.000 euro en wij hebben er 125.000 euro bo venop gedaan. In de pot zit dus 250.000 euro. Dat is het startkapi taal. We hopen dat het succesvol is en het mensen aanspreekt, want het is de bedoeling dat het fonds zichzelf gaat bedruipen. We doen een beroep op bedrijven en parti culieren om een duit in het zakje doen, want dan kan het fonds ook door." 3 Wat voor soort projecten komen in aanmerking? „Er zijn diverse thema's die extra aandacht verdienen, zoals de man telzorg, de leefbaarheid van de kleine kerken en de ondersteuning van kwetsbare groepen in brede zin. Er zijn nog steeds mensen die extra hulp nodig hebben. We staan er als Oranje Fonds ook voor dat iedereen kan meedoen naar willen en kunnen, ongeacht sociale en economische status." 4 Vandaag houden jullie een 'inspiratiesessie' in Hein kenszand. Wat houdt dat in? „We geven voorlichting over de thema's waar we op inzetten. Daar naast geven we uitleg over wat er nodig is om een goed project te kunnen aanmelden en hoe we kun nen helpen. Op deze manier willen we inspireren en laten we zien dat heel mooi werk via het samenwer- kingsfonds kan worden gesteund. Daarmee blijft Zeeland vitaal en so ciaal verbonden." 5 Is er veel belangstelling voor de middag? „Boven verwach ting. We hebben zelfs de in schrijving moeten sluiten. We reke nen op zo'n tachtig mensen. Daar zijn we heel blij mee, want dat biedt de kans om te weten wat er speelt en mensen goed te informeren en te enthousiasmeren. En wie er niet bij kan zijn, maar wel vragen heeft, mag altijd bellen naar ons kantoor (030-6564524). Dan helpen we graag." Vliegt" Waterpark Veerse Meer aanvliegroute mm circuit (landings- en opstijgroute) uitvliegroute mogelijke uitvliegroute landingsbaan Arnemuiden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 31