Nieuw dorp aan Veerse Meer Betonrot vastgesteld bij kernreactor Doel 4 GIJZEL Sophia Loren 2 LANDINGSBAAN VLIEGVELD GL: Stop met wegjagen vaste campinggasten Commentaar Gedoe om vliegveld Midden-Zeeland. Middelburg wil de startbaan een beetje draaien, zodat het geplande Wa terpark Veerse Meer minder last heeft. Meteen commo tie in politiek Goes. En de eigenaar van de grond reageert af houdend. Dit is typisch een geval van gebrekkige afstemming. Met wat meer uitleg over de vliegroutes en met een goede voorbereiding van een grondruil zou dit plan minder weerstand hebben gekregen. Het is vreemd dat een geluid uit Arnemuiden ontbreekt. Goese politici maken zich zorgen om Oud-Sabbinge en Wol- phaartsdijk, maar wie denkt aan Arnemuiden? Dat de opstij gende vliegtuigen straks dichter bij het vissersdorp komen, is blijkbaar geen punt. De omgeving van Midden-Zeeland zal de nieuwe vliegbewe gingen wel overleven. De grote verandering zit eigenlijk in de honderden huisjes die aan het Veerse Meer worden gebouwd. Het Waterpark wordt een compleet dorp. Het is een voorbeeld van de toenemende druk op het landschap, ook wat verder van de kust. Dat in dit geval zelfs een vliegveld wordt aangepast is tekenend voor de belangen die op het spel staan. Vooral van de gemeente Middelburg en van projectontwikkelaar Driestar. Maar is het goed voor Zeeland? Deze afweging wordt bij elk nieuw recreatieproject lastiger, omdat je unieke rust en ruimte maar één keer kunt weggeven. Wie direct aan de kust wil bou wen, krijgt te maken met keiharde beperkingen. Het is een kwestie van tijd voor die ook in het achterland nodig zijn. Aanpassing van vliegveld is tekenend voor grote belangen bij bouw recreatieparken Doel De betonrot zit in het plafond van de bunkers bij beide reactoren. Ei genaar Engie Electrabel mag pas beginnen met herstelwerkzaamhe den als de gebouwen door de FANC als voldoende veilig zijn bestem peld. De toezichthouder geeft aan dat de betonrot 'geen enkele impact heeft gehad op de bevolking, de werknemers en het leefmilieu'. Doel 4, de grootste reactor van het kerncentralepark, ligt sinds 6 au gustus stil voor de inspectie. Enkele maanden geleden werd ALMANAK ook al betonrot geconstateerd in de bunkergebouwen van reactoren van Doel 3 en Tihange 3. Bij Doel 3 is de bunker inmiddels hersteld en de reactor weer opgestart. Tihange 3 ligt nog stil voor reparatie. De betonrot heeft geen impact gehad op bevolking, milieu en werknemers Engie Electrabel stelde de herop start van reactoren Doel 1 en 2 eer der al uit van oktober naar decem ber vanwege noodzakelijk onder houd. De vier kernreactoren stam men uit de periode 1975-1985 en ko men volop in het nieuws door mankementen. Film by the Sea is achter de rug, maar Vlissingen zindert nog zachtjes na van de aanwezigheid van de grande dame van het witte doek: Sophia Loren. Haar aankomst bij CineCity bracht veel mensen op de been. De echte fans stonden al ruim van tevoren klaar, hopend op een handtekening van de vermaarde actrice. Die stelde niemand te leur. Behalve dan misschien die ene man, die haar een foto voor hield. Voordat de bejaarde film diva haar krabbel daarop zette, bekeek ze de afbeelding nog eens goed. Misprijzend gaf ze deze te rug. „Dat ben ik helemaal niet!" Overgang spoor dicht wegens werk Nieuwe voorzitter Archipelscholen Westenwind te huur, niet te koop De commotie over de draaiing van de landingsbaan op vliegveld Midden-Zeeland verbaast directeur Enno Belderok. „De gemeente Goes en andere belanghebbenden zoals De Wilhelminapolder zijn betrokken geweest bij het uitgebreide overleg hierover." Bovendien: „De situatie voor de inwoners van Oud-Sabbinge en Wolphaartsdijk zal juist verbeteren." Wat Belderok betreft ligt de lan dingsbaan nu prima, dus draaien hoeft voor het vliegveld niet. Dat is een eis van Driestar, het bedrijf dat Waterpark Veerse Meer koopt en 600 vakantiehuizen en voorzienin gen als een zwembad en winkels gaat bouwen. Belderok: „Ons uit gangspunt is juist dat de huidige bewoners in de buurt minder last moeten krijgen en dat hun belang voorrang heeft boven dat van de toeristen." Dat gebeurt ook door de draaiing van de baan met 20 graden van oost-west naar noordoost-zuid west, zegt hij. Die komt dan schuin te liggen ten opzichte van de ge bouwen langs het vliegveld. Het eerste gevolg is dat vliegtuigen niet meer over een stukje van het re creatiepark vliegen, maar erom heen. Verder zal een uitvliegroute vanaf het vliegveld die nu nog over Oud-Sabbinge komt, verschuiven zodat het dorp wordt ontzien. Bo ven Arnemuiden en Wolphaarts dijk liggen nu geen vliegroutes en dat blijft zo, zegt hij. Vliegtuigen die naar Midden- Zeeland komen, mogen nu al niet zomaar hun eigen route kiezen, maar moeten via een noordelijke route over het Veerse Meer en een gebied zonder drukke bebouwing een denkbeeldig circuit in de lucht volgen dat rond het vliegveld ligt. Die voorgeschreven toegangsroute verandert niet als de baan is ge draaid. Op luchtkaarten van Midden- Zeeland staan wel allerlei lijnen die uitvliegroutes aangeven waarlangs vliegtuigen het circuit weer verla ten na het opstijgen. Veel van die routes worden in de praktijk echter niet gebruikt, zegt Belderok. „Het Boven Arnemuiden en Wolphaartsdijk liggen nu geen vliegroutes en dat blijft zo zijn theoretische routes. Je mag er wel vliegen, maar wij schrijven an dere routes voor, juist om dorpen te mijden." Dat geldt bijvoorbeeld voor de huidige route over Oud- Sabbinge. „Piloten gebruiken die zelf al liever niet. In 99 van de 100 gevallen mijden ze die." Daar komt volgens Belderok bij dat door de draaiing van de baan die uitvliegroutes nog verder weg ko men te liggen voor inwoners van Oud-Sabbinge, Wolphaartsdijk en de toeristen op Waterpark Veerse Meer. „Trouwens, tegen de tijd dat vliegtuigen boven die dorpen zou den komen, zitten ze al op 1000 voet, dus zo'n 330 meter." MIDDELBURG GroenLinks (GL) wil dat het provinciebe stuur het opneemt voor vaste campinggasten in Zeeland. Ze zitten vaak tientallen jaren op een camping, zoals in Burgh- Haamstede, Arnemuiden en Wolphaartsdijk, en worden dan verjaagd omdat eigenaren luxe vakantiehuisjes willen neerzet ten. Volgens Statenlid Gerwi Temmink moeten duurzame vormen van recreatie bereikbaar en betaalbaar zijn voor iedereen. Hij wil weten wat de provincie kan doen om de 'leegloop' van deze vorm van recreëren te voor komen. En in hoeverre er bij ge meenten op wordt toegezien dat het niet gebeurt. Kijk voor het laatste nieuws ook op pzc.nl Voor al uw inlijstwerk donderdag 20 september 2018 n In kernreactor Doel 4, net over de Zeeuws-Vlaamse grens, is betonrot vastgesteld. Kernreac tor Tihange 2 (bij Luik) kampt met hetzelfde probleem. Dat heeft de Belgische nucleaire toezichthouder FANC gemeld. Bas Bareman - Toezichthouder FANC Tip? redactie@pzc.nl KAPELLE De spoorwegovergang Hoekseweg/Middenweg is komend weekend dicht in verband met werk zaamheden. Van vrijdag 21 september (23.55 uur) t/m maandag 24 septem ber (06.00 uur) wordt ge werkt aan het spoor. Tij dens de werkzaamheden is de overweg afgesloten. Het verkeer wordt met gele borden omgeleid. Ook het treinverkeer on dervindt het komend weekend hinder. Tijdens de werkzaamheden rij den er minder of geen treinen. Reizigers kunnen voor actuele reisinforma tie terecht op www.ns.nl, www.9292.nl of telefo nisch via 0900-9292. MIDDELBURG Henk Zielstra (foto) is per 1 december aangesteld als bestuursvoorzitter van de Stichting Archi pelscholen. Dat heeft de raad van toezicht be kendgemaakt. Zielstra, op dit moment managing director van het Sociaal Maatschappelijk Cluster aan de HZ University of Applied Sciences in Vlis singen, volgt de begin dit jaar overleden bestuur der Cees Corstanje op. Sinds medio januari wordt Archipelscholen, de koepel voor openbaar basisonderwijs op Wal cheren, geleid door inte rim-bestuurder, Gerard Langeraert. SCHARENDIJKE Brasserie Westenwind in Scharendijke staat niet te koop, zoals eer der deze week in de krant stond, maar te huur. De makelaar had een foutje gemaakt en het gebouw per ongeluk het predikaat 'te koop' gegeven. De eigenaar van het restaurant blijft dezelfde, maar die zoekt dus wel een nieuwe ex ploitant. De huidige stoppen ermee. Het res taurant aan de rand van het Grevelingenmeer kenmerkt zich door de ronde vorm. Er is binnen plaats voor 110 bezoe kers, op het terras zijn nog eens 80 zitplaatsen. 'Draaiing Maurits Sep Arnemuiden -Enno Belderok, directeur vliegveld Midden-Zeeland cl DE SPECIALIST IN LIJSTEN Biezelingsestraat 102A - Kapelle 0113-342383 www.lijstenmakerijgijzel.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 30