Dat ambtsketens snel wisselen is geen probleem L Dit is een 'Stabiel ambtelijk apparaat is veel belangrijker' 1 1 n 'i Stormvloedkering Voetbal Jan Huisman was eind 2015 de eer ste van de vijf Bevelandse burge meesters die zijn vertrek aankon digde. Na elf jaar vond de Reimers- waalse burgervader het welletjes. Groningen lonkte, evenals zijn pensioen. Op 1 mei 2016 nam hij af scheid. Jaap Gelok volgde een jaar later zijn voorbeeld en droeg de Borselse ambtsketen na vijftien jaar over aan Gerben Dijksterhuis. Die is nu vijftien maanden burge meester en door het vertrek van Marcel Delhez mag hij zich straks de langstzittende Bevelandse bur gervader noemen. Zo veel wisselingen in korte tijd zijn opvallend, maar niet per se slecht, zegt prof. dr. Michiel de Vries. „De ambtenaren doen het meeste werk. Grote verschuivin gen binnen het ambtelijk apparaat zijn schadelijker voor een ge meente dan een burgemeesters wissel." Volgens de hoogleraar be stuurskunde aan de Radboud Uni versiteit Nijmegen is het wel be langrijk om te kijken naar de oor zaak voor de vele wisselingen. Toeval In het geval van de Bevelanden lijkt er sprake van toeval. Na de twee gepensioneerde burgerva ders vertrokken René Verhulst (Goes), Anton Stapelkamp (Ka- pelle) en nu dus Marcel Delhez (Noord-Beveland) naar grotere ge meenten. Dat vindt De Vries een logische stap. „Doorgroeien hoort erbij. Een grotere gemeente bete kent meer uitdagingen, meer zeg genschap, meer verdienen en mo- Dijksterhuis is met vijftien maanden straks langstzittende burgervader Bevelanden gelijk ook extra taken zoals deel name in een veiligheidsregio." Toch is er verschil tussen het vertrek van Verhulst en Stapel kamp en de overstap van Delhez. De Goese en Kapelse burgemees ter zaten allebei (ruim) een ter mijn uit, Delhez vertrekt na 3,5 jaar. „Dat is relatief kort", reageert commissaris van de koning Han Polman. „Noord-Beveland is door (en hij werd waarschijnlijk overboord gegooid bij een douanecontrole) het kleine inwoneraantal (ruim 7.300, red.) een mooie opstapge- meente voor hen die burgemeester willen worden. Het kan best een keer voorkomen dat een burge meester die termijn niet uitzit, maar voor de politieke continuïteit is het beter als dat niet te vaak ge beurt. In de wet is niet voor niets een termijn van zes jaar opgeno men. Binnenkort ga ik hierover in gesprek met de Noord-Be- velandse fractievoorzitters." Net als De Vries ziet ook Pol man geen reden voor ongerust heid over het Bevelandse bestuur. De situatie op Zeeuws-Vlaande- ren is het tegenovergestelde van de Bevelandse. De burgemeesters Jan-Frans Mulder (Hulst) en Jan Lonink (Terneuzen) behoren tot de top tien van langstzittende bur gemeesters in Nederland: bei den dragen ze al vijftien jaar de ambtsketen van hun hui dige gemeente. Is onze kering straks volledig nutteloos? Arnemuiden is niet bang ambitieus te zijn It donderdag 20 september 2018 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl Het barst van de nieuwe burge meesters op de Bevelanden. Met het aangekondigde vertrek van Marcel Delhez uit Noord- Beveland zijn in twee jaar tijd alle vijf de Bevelandse burge meesters vervangen. Is dat nu een goede of slechte ontwikke ling? Ellen Smaardijk-Jobse Wissenkerke VLISSINGEN Een bijtschildpad die van oorsprong in delen van Noord- en Midden-Amerika voor komt, is dinsdagavond aange spoeld op het strand van Vlissin- gen. Het vermoeden bestaat dat het dier overboord is gegooid van een schip tijdens een controle van de douane. „Dit is dieren mishandeling", vindt Ad Bom van Reptielenzoo Iguana. Dat het goed is afgelo pen voor de bijtschild pad is een klein won der. „Het is een zoetwaterschild pad die in het zoute water van de Westerschelde is gezet. Het dier hoort hier niet thuis." Bom heeft het vier kilo wegende dier opgehaald en meegenomen naar Iguana. „Het is nu nog een kleuter om de vergelijking met mensen te maken. Hij kan wel 45 tot 50 kilo gaan wegen. Hij heeft bepaalde eigenschappen van een krokodil. Of de schildpad het gaat overleven? Je weet nooit wat zout water met dat dier doet." A Martin Fieret van Iguana toont de aangespoelde bijtschildpad. FOTO RUBEN OREEL ZEELAND5 ZEELAND12

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 29