TeamNL Kiki Bertens weer iets dichter bij de top 10 24 Als zwaargewicht heeft Henk Grol sober leven In de hotseat JUDO WK IN BAKOE (AZERBEIDZJAN) A KALENDER EK tafeltennis 18T/M 23 SEPTEMBER WK judo EK triatlon lange afstand 23 september WK wielrennen 23 t/m 30 september Henk Grol (33) schreef zichzelf genadeloos af na de Olympische Spelen van Rio, zijn carrière was voorbij, niet geslaagd. Nu wil de judoka toch naar Tokio 2020. Maar eerst de WK, die vandaag beginnen. Tom Dumoulin werd vorig jaar in Bergen met overmacht wereldkampioen tijdrijden. Lukt het hem dit jaar opnieuw? BEKIJK DE COMPLETE KALENDER OP EAMNL.ORG UITSLAGEN Judoka Henk Grol wijst koeltjes naar een papier dat voor hem op tafel ligt. In zwarte letters de na men van de Nederlandse WK- ploeg en hun successen. „Moet je kijken wat er bij mij staat en wat bij de rest." Jarenlang vond hij dat het bij hem 'allemaal klote' was. Hij noemde zichzelf een loser. Maar nu, aan de vooravond van zijn eerste WK tussen de zwaar gewichten overheerst positivisme. „Het is een megalijst." Op die lijst vooral prijzen in de klasse tot 100 kilo. Onder meer olympisch brons in Peking in 2008 en vier jaar later in Londen. Sinds dit jaar hoort daar ook EK-brons in de plusklasse bij. Hij is veran derd. Geen versie 2.0, maar mis schien zelfs 3.0. Er was de overstap naar de zwaargewichten ruim een jaar geleden, waarover hij destijds zei: „Vroeger keek ik vier jaar vooruit naar de Olympische Spe len, nu kijk ik niet verder dan een jaar." Inmiddels is ook die visie anders. Grol: „Ik wil in principe door tot 'Tokio'. Dat is het uit gangspunt." Dat betekent: niet meer judoën zoals hij deed. Het genadeloze is er buiten de tatami af. Althans, daar streeft hij naar. Hij mag naar con certen, voorheen dacht hij: dan moet ik staan, dat is niet goed. Het SEOEL Kiki Bertens (foto) heeft de tweede ronde bereikt op het ten nistoernooi van Seoel. De nummer 2 van de plaat singslijst versloeg de Thaise Luksika Kum khum met 7-6 (7) 6-2. In de tweede ronde treft de Nederlandse de Slo veense Dalila Jakupovic, nummer 89 van de wereld. Ze speelden op het hoogste niveau niet eerder tegen elkaar. Bertens kan in Seoel belangrijke punten pakken voor deelname aan de WTA Finales in Singapore. Daar strijden eind oktober de beste acht speelsters van dit jaar. Bertens staat op de jaarlijst voorlopig achtste. Brenda Schultz was de laatste Nederlandse die zich plaatste voor een einde- jaarstoernooi. Ze deed dat in de jaren negentig, toen er nog zestien in plaats van acht vrouwen aan deelnamen. Tegelijk gloort voor Bertens de top 10 op de wereldranglijst. Ze is daarop nu de nummer 12. Schultz, negende van de wereld in 1996, was na Betty Stöve de enige Neder landse die de top 10 bereikte. Het gat naar plaats 10 is voor Bertens de komende weken bepaald niet on overbrugbaar. woord 'gezelligheid' past plots in zijn vocabulaire. „Vroeger mocht alles wat gezellig was in mijn op tiek niet. Sober leven, dat moest." Sport noemt hij inmiddels 'leuk'. „Ik heb mezelf veel ontzegd en mezelf gekgemaakt. Dat is een karaktertrekje dat me ver heeft ge bracht, maar ik heb daardoor ook veel onplezierige dagen gehad. Nu probeer ik er echt van te genieten. Als je 33 bent, moet je dat ook wel doen, denk ik. Anders moet je echt wat anders gaan doen." De mouwtjes van zijn shirt spannen momenteel om zijn brede bovenarmen. Hij oogt sterk, zwaar. Zijn leven draait door zijn nieuwe instelling niet meer om zijn gewicht en tegelijkertijd juist donderdag 20 september 2018 20 T/M 27 SEPTEMBER Heineken Rabobank TeamNL is hét sportteam van Nederland. Wij vertegenwoordigen Nederland 365 dagen per jaar, op het hoogste internationale niveau. Onze reis op weg naar de Olympische en Paralympische Spelen voert ons langs vele toernooien over de hele wereld. Kijk hier waar we de komende week onder andere actief zijn en volg ons via V teamnltweets, O teamnlinsta of 13 EchtTeamNL. De tafeltennissers doen in Alicante mee aan de EK. Li Jie is bij de vrouwen een seri euze kanshebber voor een medaille. De Nederlandse mannen hopen aansluiting te vinden bij de brede Europese subtop. TeamNL is met achttien judoka's van de partij op de WK in Bakoe (AZE). Daaronder zijn zeven debutanten. Henk Grol en Guusje Steenhuis zijn de Nederlandse blikvangers. Zondag 23 septem ber beginnen de WK wielrennen in Inns- bruck met de ploe gentijdrit. Dinsdag en woensdag verde digen Annemiek van Vleuten en Tom Du moulin hun wereldti tels bij het tijdrijden. TENNIS Vrouwen. Seoel, 1ste ronde: Bertens (2) - Kumkhum (Tha) 7-6 (7) 6-2, Osta- penko (Let/1) - Arruabarrena (Spa) 6-3 6-3.2de: Rodina (Rus) - Flipkens (Bel/ 8) 6-4 4-6 7-5, Sakkari (Gri/3) - Gaspar jan (Rus) 6-2 6-2, Hsieh (Tai/6) - Vögele (Zwi) 6-2 6-1, Tomljanovic (Aus) - Zidan- sek (Slv) 2-6 6-1 6-3. Tachikawa, 2de: Riske (VS) - Muguruza (Spa/6) 6-1 6-2, Garcia (Fra/2) - Pavljoetsjenkova (Rus) 6-4 2-6 7-5, Osaka (Jap/3) - Ciboelkova (Slw) 6-2 6-1, Pliskova (Tsj/4) - Gavrilo- va (Aus) 4-6 6-4 6-4. Guangzhou, 2de: Pera (VS) - Koezmova (Slw/6) 6-2 6-3, Ferro (Fra) - Zheng (Chn/8) 0-6 6-3 6-2, Wang Q. (Chn/3) - Koeznetsova (Rus) 6-2 6-2, Krunic (Ser/4) - McHale (VS) 6-3 6-3, Poetintseva (Kaz/5) - Lisicki (Dui) 6-3 6-3, Lapko (WRu/7) - Khazaniuk (Isr) 6-2 7-5, Petkovic (Dui) - Wang Y. (Chn) 6-4 7-6 (5). Mannen. Metz, 1ste: Fucsovics (Hon) - Mannarino (Fra/6) 6-3 6-2, Krajinovic (Ser/7) - Moutet (Fra) 6-1 6-1.2de: Nishikori (Jap/1) - Gojowczyk (Dui) 7-6 (4) 6-3. St. Petersburg, 1ste: Bautista (Spa/5) - Vanni (Ita) 7-5 6-2. 2de: Wawrinka (Zwi) - Katsjanov (Rus/ 4) 7-6 (10) 7-6 (1). De triatleten komen in Madrid uit op de EK lange afstand. Titelverdedigster Yvonne van Vlerken is er dit jaar niet bij; Dirk Wijnalda en Mi- riam van Reijen hou den de Nederlandse eer hoog. 'Ik probeer er Lisette van der Geest Bakoe Henk Grol: „Ik heb mezelf veel ontzegd en mezelf gek- gemaakt. Dat is een karak tertrekje dat me ver heeft gebracht, maar ik heb daardoor ook veel onplezie rige dagen gehad." FOTOBELGA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 24