13 Seks? Nee joh, daar moest ik echt niet aan denken Huisverkopers afgeperst voeding kanker genezen? Veert weer op in haar stoel. „Ik zal dus nooit zeggen: deze broccolisap- jes kunnen je genezen. Ik ben er wel van overtuigd dat alles wat ik ge daan heb van toegevoegde waarde is geweest: als je goed voor je lijf zorgt, is de kans dat je beter functioneert ook groter. Ik heb heel wat mensen ontmoet die op een natuurlijke ma nier van kanker zijn genezen. Maar ik ben ook realist genoeg om te zeg gen: de groep die hetzelfde heeft ge probeerd en dood is gegaan, is ook hartstikke groot." Toen Sophia een paar jaar geleden kankervrij werd verklaard, overviel haar bitterzoet gevoel. „Natuurlijk was ik dankbaar. Ik leefde nog. Tege lijk lag ik als een soldaat uit te hijgen op een enorm slagveld. Hoe zag mijn toekomst eruit? Ik had geen idee. Het gat met mijn vrienden was gigantisch: ze hadden succesvolle carrières, een leuke partner, gingen trouwen, kregen kinderen. Mijn le ven lag in puin." Sophia klapt haar laptop open en laat de webserie zien, waar lotgenoten openlijk ver tellen over dezelfde dilem ma's. Neem het seksleven. Ook zoiets dat niet vanzelfsprekend meer leuk of lekker is. Het zelfbeeld, gevoeligheid van de huid, maar ook seksuele prikkels veranderen bij veel (ex)kankerpatiënten. „Het voelde weer alsof het de eerste keer was", zegt de één. „Mijn borsten waren na de operatie een no-goarea. De huid was te gevoelig", vertelt een ander. Traumatisch Sophia zucht hardop. „Ik ben zo blij dat ze dit wilden vertellen. Het is herkenbaar. Na de operatie liet ik het resultaat van de operatie heel voorzichtig aan mijn moeder en be ste vriendin zien. Die zeiden na tuurlijk allemaal dat het heel mooi was. Seks? Nee joh, daar moest ik echt niet aan denken. Het contact met mannen hield ik lange tijd af." Sophia - inmiddels verloofd - hoopt dat de webserie ook mensen aanspreekt die géén kanker hebben. „Ik denk dat maar weinig mensen beseffen hoe traumatisch het krij gen van de ziekte kan zijn. De focus ligt vooral op het fysieke gedeelte: die tumor moet eruit. Maar heb ook aandacht voor de overlevers én de mensen die nog jaren leven mét kanker. Vaak is het oppakken van het normale leven zwaarder dan de ziekte." Huisverkopers blijken te wor den afgeperst met poeder- brieven. De Fraudehelpdesk waarschuwt hiervoor. De desk zegt de afgelopen week enkele opmerkelijke meldin gen daarover te hebben ont vangen. Het gaat om mensen die hun huis te koop aanbieden, en vervolgens een poederbrief in de bus krijgen, vergezeld van dreigementen. In sommige zakjes zat wit poeder, in een andere chocola. De zakjes waren vergezeld van een brief op naam van de ontvanger, opgesteld in het Engels. De brief bevat drei gende taal. In de brief staat onder meer dat „de toekomstige zakjes een andere inhoud kunnen bevatten die onplezierig voor potentiële kopers kan zijn". Om dat te voorkomen, dient de ontvanger 150 euro te beta len in bitcoin. Wie niet re ageert, krijgt een 'aanma ning', waarin het bedrag is opgelopen tot 200 euro. De politie adviseert een ont vangen zakje met poeder niet open te maken, maar brief en zakje direct naar een politie bureau te brengen. Ouderen en zieken krijgen problemen als ze onderweg niet tijdig naar het toilet kunnen Vrouw in caravan waait van klif en komt om Een hevige storm heeft giste ren aan de Ierse westkust een caravan met een vrouw erin van een klif geblazen. Daarbij is de vrouw, die in de 50 was, om het leven gekomen. De politie berichtte dat het li chaam na een lange zoektocht niet ver van het dorp Clad- daghduff op een strand is ge vonden. Ierland wordt geteis terd door windsnelheden tot 120 kilometer per uur. In naar schatting 55.000 gebouwen is de stroom uitgevallen. Fietser (68) verongelukt '12-jarige is verborgen' Onthoofd dier blijkt konijn donderdag 20 september 2018 GO keer kanker Nee, er is geen wetenschappelijk bewijs dat voedsel kanker laat ver dwijnen, zegt Ellen Kampman, hoogle raar voeding en ziekte in Wagenin- gen. „Het is helaas niet zo dat een besje uit de Hima- laya, anti-oxidanten of een stofje uit geelwortel kanker cellen kunnen ver nietigen. Wij eten de hele dag. Ons li chaam reageert niet op één enkel stofje." Een regu liere ziekenhuisbe handeling blijft vol gens Kampman al tijd nodig bij kan ker. „Door gezonde voeding heb je wel een betere prog nose en reageer je beter op chemo." Op voedingenkan- kerinfo.nl is meer info te vinden. Kijk op de site bij /video voor de eerste aflevering van Sophia zoekt verder: Anders kijken naar kanker. Elke week verschijnen op de app en site van deze krant nieuwe afleveringen van deze webserie. Kijk ook op www.sophiavansorgen.com DEN HAAG Annemarie den Toom, ombudsman voor het open baar vervoer, wil dat in alle stations een toilet komt. CLADDAGHDUFF MAASSLUIS Door een aanrij ding is gisteren in Maassluis een fiet ser om het leven gekomen. De 68- jarige man kwam in botsing met een auto, bestuurd door een 18-jarige man. De hulpdien sten probeerden het slachtoffer te reanimeren, maar hulp mocht niet meer baten. De weg was een tijd lang in beide rich tingen afgesloten voor alle verkeer. AMSTERDAM De Amsterdamse politie vermoedt dat een vermist 12-jarig meisje ver borgen wordt ge houden. Rodeche- lies Celedonio Santo uit Amster dam Zuidoost ver dween donderdag 13 september. BRUNSSUM Het onthoofde hondje zonder voorpoten dat af gelopen dinsdag werd gevonden in een park in Tree beek, gemeente Brunssum, blijkt een uit de kluiten gewassen konijn. Het dier is volgens de politie, die na de melding door een wandelaar meteen op zoek ging naar de eige naar, mogelijk ge grepen door een vos of een marter. PAUSTALK entes.or] Leadzanger Bono van de Ierse rockband U2 en paus Fran- ciscus kijken elkaar eens aan na een goed, half uur durend gesprek. Dat ging onder meer over de Ierse misbruikaffaire rond de rooms-katholieke kerk. foto reuters/vatican media

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13