F A \-> *JËf v r Sophia van Sorgen (41) maakte een webserie over kanker. Over onbesproken zaken als alternatieve geneeswijzen, vriendschap en seks. Zelf kreeg ze twee keer kanker. x v irliK 12 WEBSERIE SOPHIA VAN SORGEN Wistjedateen kwart van de kankerpatiënten zijn baan verliest? Sophia verschuift op haar stoel, haar stem wordt fel. Toen ze een paar jaar gele den na het verschij nen van haar boek werd geïnterviewd, luidde de krantenkop 'Sophia wei gerde chemo'. Klopt, ze wilde geen chemo. Gaat ze nog uitleggen. Maar eerst dit: „Zo'n kop zorgt voor een verkeerde beeldvorming over mij. Die keuze was niet zo zwart-wit." En dat is wel vaker het geval als het over kanker gaat, vindt ze. „De beeldvorming is incompleet. Het gaat vaak over kale hoofden, roze lintjes, chemo's en doodgaan. Maar dat is lang niet alles. Kanker raakt alle aspecten van je leven: er komen vrienden bij, anderen laten je in de steek, je relatie en seksleven veran deren. Wist je dat een kwart van de kankerpatiënten tijdens en na de behandeling zijn baan verliest. Je komt gewoon niet meer aan de bak." Sophia zit in een comfortabele grijze stoel in haar praktijk in Am sterdam, de mouwen van haar ka beltrui opgestroopt. Hier begeleidt ze normaal gesproken (ex)-kanker- patiënten tijdens en na hun ziekte. Maar nu gaat het over haar. Een jonge vrouw uit de Achterhoek die twee keer kanker kreeg. Eerst op haar 17de de ziekte van Hodgkin (lymfeklierkanker), daarna op haar 33ste borstkanker. In de achtdelige webserie Sophia zoekt verder stelt ze zich de vraag hoe je als patiënt in vredesnaam de goede keuzes maakt, als je wordt overweldigd door be handelplannen, statistieken en pro tocollen van het ziekenhuis. Lief bedoeld En dan is er nog de omgeving, waarin iedereen een mening over kanker lijkt te hebben. „Er worden veel adviezen gegeven, lief bedoeld natuurlijk, zoals 'het nichtje van de buurvrouw had ook kanker en ging naar dit ziekenhuis' of'de zus van de bakker heeft deze operatie ge daan'. Het is appels met peren ver gelijken, want er zijn zoveel ver schillende soorten kankers. Als ik iets heb geleerd en ook meegeef in de serie, is het dit: denk heel goed na met wie je jouw ziekte wilt delen." In de webserie vertellen Sophia, maar ook lotgenoten, voor de ca mera hoe vriendschappen soms ver rassend hecht werden, huwelijken werden gered, maar ook hoe som mige geliefden hen stevig tegenvie len. Zo kreeg Rebecca rond haar derde date te horen dat ze borstkan ker kreeg. Vrienden van haar part ner zeiden: Bart, wat haal je je op je hals met zo'n meisje? Stop nu je nog stoppen kan. Zelf verbrak Sophia een vriend schap toen ze de tweede keer ziek werd. Haar vriendin begreep niet dat ze twijfelde over chemo. In haar memoires schrijft ze: „Ik snap best dat er vrouwen zijn die het geen bal kan schelen hoe hun borsten eruit zien. Maar ik ben een jonge vrouw met hopelijk nog een heel leven voor zich. Dus sorry, but not sorry: voor mij telt het resultaat van zo'n operatie wel degelijk mee." Sophia besluit dat ze vooralsnog geen chemo of borstoperatie wil. Ze gooit haar levensstijl om, hopend dat de tumor op natuurlijke wijze zal slinken. Ze verslindt boeken over voedingsleer, interviewt artsen en kankerpatiënten wereldwijd over alternatieve geneeswijzen, sport veel, neemt supplementen, medi teert en vertrekt naar een retraite centrum in Mexico. Thuis verandert haar keuken in een voedingslabora torium, 'waar suikers de duivel zijn'. Dagelijks drinkt ze acht groentesap- jes, zuivert haar water en strooit kurkuma over al haar eten, want - zo leest ze in haar nieuwe ayurvedi- sche boeken - kankercellen zouden een pesthekel hebben aan dit kruid. „Natuurlijk heb ik gedacht: ben ik niet met mijn leven aan het gokken? En wat als de borstkanker groeit? Heb ik wel de tijd om dit uit te zoe ken? Maar diep in mij sprak een stem: néé, niet weer chemo. Voor de ÜWIV :v V N febl "V. M k v duidelijkheid: ik ben niet tegen chemo. Journalisten zijn dol op zwart-witdenken. Ik ben juist heel dankbaar dat chemo bestaat. Het is briljant spul en heeft de eerste keer keihard mijn leven gered. Maar mijn onderbuikgevoel was heel sterk: ik moet onderzoeken of het ook an ders kan. Al die tijd hield ik ook nauw contact met mijn arts." In de webserie bevraagt Sophia verschillende artsen naar het alter natieve circuit. De één noemt het kwakzalverij, een ander is gematigd en de volgende is positief. De aan pak van de programmamaakster komt nauwelijks aan bod. „Oók om dat ik echt niet weet of mijn aanpak heeft geholpen." Borstamputatie In september 2011 is de tumor in haar borst iets geslonken. Na lang wikken en wegen kiest ze alsnog voor een dubbele borstamputatie met recon structie. „Dat managen van mijn tu mor was een dagtaak. Ik dacht: ga ik dit heel mijn leven volhouden? Ik wil verder met mijn leven en niet con stant bezig zijn met kanker." donderdag 20 september 2018 GO Sophia overleefde twee Hanneke van Houwelingen Sophia van Sor gen: „Als ik iets heb geleerd en ook mee geef in de serie, is het dit: denk heel goed na met wie je jouw ziekte wilt delen." FOTO MARCO OKHUIZEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 12