Bijzonder concert vol opera klassiekers LffSS? 1 SliS, Siil EUWS 11 Commissie oordeelt 20 jaar na dato dat er onvoldoende bewijs was De twee knallen zijn oorverdovend. Bloed druipt over Elines gezicht. Haar hoofd barst van de pijn, maar ze kan nog denken. Geke ligt dood naast haar op bed. Instinctief ac teert Eline de dood. De man met pi stool pakt Gekes slavenarmband en loopt de slaapkamer uit. Eline moet hulp halen. Op het nachtkastje staat een telefoon. Eline pakt de hoorn, draait de schijf. Op de trap klinken voetstappen. Ze beseft: mijn god, hij is nog in huis. Het is woensdag 2 september 1998. Een grijze dag vol motregen als zich rond half acht een drama af speelt bij de Heselbergh, een grote witte villa aan de Apeldoornseweg in Arnhem. Een woningovervaller schiet Geke, de 63-jarige vrouw des huizes, dood voor de ogen van Eline die een jas komt ophalen. Voor de Arnhemse Villamoord worden in ijltempo tien verdachten opgepakt. De mannen, overwegend van Turkse afkomst, zijn actiefin het Arnhemse en Nijmeegse drugs milieu. Volgens de politie hebben ze de inbraak gezamenlijk beraamd en gepleegd. De schutter, een Duitse Turk, is er niet bij. Duitsland levert geen onderdanen uit. Advocaten hebben zich de blaren van de tong gepleit dat het onder zoek en het bewijs aan alle kanten rammelde, maar vonden geen ge hoor bij rechters. Vernietigend Nu, twintig jaar later, oordeelt de Adviescommissie Afgesloten Straf zaken (ACAS) alsnog vernietigend over het rechercheonderzoek. Te gen de verdachten was geen tech nisch bewijs. Overlevende Eline zag slechts één dader, en herkende niemand. Het bewijs was gebaseerd op de bekentenissen van Ömer A. en Sefket P. Maar in de verhoren werden de verdachten zwaar onder druk gezet. De verbalisanten spra ken met stemverheffing, sloegen op tafel en zeiden herhaaldelijk: „Je liegt, Je liegt." Met name Sefket P. en Ömer A. die later bekenden, werden keihard aangepakt. Er werd gedreigd om voor elke leugen een vinger af te hakken. Ömer A. maakt in zijn vijfde verhoor (van de in to taal 21) opeens een omslag. Hij be kent. Volgens de ACAS is in de verho ren 'bij herhaling' informatie ver schaft, die eigenlijk alleen de da- der(s) had kunnen weten. Binnen de recherche, toen en nu, een dood zonde. En op relevante informatie werd niet doorgevraagd, zegt de ACAS. Zo zegt Ömer het gebruikte pistool te hebben gezien. Hij heeft het over een 9 mm. De kogels en de hulzen zijn van een 7.65 kaliber, terwijl A. aangaf veel verstand te hebben van vuurwapens. Advocaten van destijds zijn blij dat er nu een nieuw onderzoek komt. Maar het echte probleem is daarmee volgens hem nog niet op gelost. Het gebeurt volgens Van der Biezen nog steeds dat rechters niet de tijd en de ruimte krijgen om in een strafzaak het gehele plaatje te bekijken. De raadsman wijst op de undercoveragenten. De agenten van de unit Werken onder dekmantel (WOD) maken alleen een proces-verbaal op. Hun undercoveracties worden niet in beeld en geluid opgenomen, en is dus niet te toetsen. „De Arnhemse Villamoord bewijst dat dat niet kan. Rechters kunnen niet louter ver trouwen op het opsporingsteam. Ze moeten bewijs kunnen checken." Bestel nu tickets op pzc.nl/operagala Eolt^ donderdag 20 september 2018 Onderzoek Villamoord gekraakt Verdachten uren tot na midder nacht verhoren. Hen zwaar onder druk zetten, intimideren om te bekennen. De reeks mis sers in de Arnhemse villamoord uit 1998 zijn zo schokkend dat rechters niet meer louter kun nen vertrouwen op samenvattin gen van rechercheurs, vinden advocaten. Henk van Gelder Niki van der Naald Arnhem Advocaten, verdachten en de officier van justitie in 1999. Het ge zelschap be zocht bijna twintig jaar geleden in het kader van het moordonder- zoek het ter rein bij de villa aan de Apel doornseweg. FOTO MARC PLUIM 1 1 J Tijdens een spectaculair Opera Gala in Concertgebouw Amsterdam staan de mooiste en meest grandioze operakoren uit de muziekhistorie centraal, waaronder Nabucco, 11 Trovatore, Carmen, La Traviata, Madame Butterfly en Aïda. Op donderdag 8 en zondag 11 november vertolken het International Symphony Orchestra uit Lviv en The New Romanian Symphonic Choir wereldberoemde aria's onder Leiding van dirigent Raymond Janssen. Gerenommeerde solisten zorgen samen met het orkest en koor voor een ongeëvenaard muzikaal spektakel. Dit Opera Gala is een fantastisch concert vol hartstocht en passie waaraan meer dan 150 muzikanten meewerken. 8 en 11 november 2018 1 Het Concertgebouw Amsterdam *Prijzen zijn inclusief servicekosten en exclusief transactiekosten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11