10 Marteling en executies uit het boekje van Islamitische Staat. Alleen gebeurt het in dit geval in Venezuela waar criminelen dood en verderf zaaien om hun winsten met de handel in goud, coltan en diamanten veilig te stellen. Criminelen en veiligheids diensten Het publiekelijk onthoofden, af snijden van oren of uit het lichaam kerven van harten. Gruweldaden die doen denken aan de islamitische terreurbewe ging IS, maar criminele organisa ties gebruiken ze in Venezuela als afschrikmiddel om zich mineraal- rijke grond toe te eigenen. Dat blijkt uit video's en getuigenissen die een Venezolaanse klokken luidster verzamelde en deelde met deze krant. De bendes smokkelen goud, coltan en diamanten met steun van leger en lokale overheid naar het buitenland. De terreur vindt plaats in Boli var, een deelstaat in het zuidoos ten van Venezuela. Die was jaren lang het toneel van de illegale winning van goud, coltan en dia manten. In een poging deze groot schalige smokkel te stoppen, riep de regering van president Maduro in 2016 een 112.000 vierkante kilo meter groot gebied uit tot Arco Mi- nero (Mijnboog). Binnen- en bui tenlandse bedrijven kunnen er sindsdien op legale wijze minera len winnen. Crisis De Venezolaanse regering hoopte zo minder afhankelijk te worden van olie en een nieuwe bron van inkomsten te creëren waarmee ze de crisis in het land kon bestrij den, maar de maatregel pakte to taal verkeerd uit. „De mijnbouw is nu weliswaar legaal, maar wordt gecontroleerd door de geor ganiseerde misdaad", zegt de klok kenluidster. Oppositieparle mentslid en afgevaardigde van de deelstaat Bolivar, Alexandre de Grazia, verklaarde eerder dit jaar hetzelfde. De klokkenluidster beschrijft maffia-achtige bendes met ver schillende nationaliteiten. Ze ver jagen veeboeren en akkerbouwers van hun land en eigenen zich de mineraalrijke grond illegaal toe. Wie niet meewerkt, riskeert ge weld en gruweldaden. De Venezolaanse toont drie vi deo's van onthoofdingen door huurmoordenaars. „De namen van de slachtoffers heb ik ook", verzucht de vrouw. Zij wil niet met haar echte naam in de krant uit vrees voor de veiligheid van haar familie. We noemen haar Maffia-achtige bendes verdrijven de veeboeren van hun land daarom 'Josefina'. De klokkenluidster noteerde twintig onthoofdingen en 79 moorden op onschuldige burgers, alleen al in het landelijke gebied rond Puerto Ordaz. De industrie stad maakt deel uit van Ciudad Guayana. Volgens Venezolaanse media kwamen in het gebied in de eerste zes maanden van 2018 al 303 mensen door geweld om het leven en in dezelfde periode vorig jaar 350. Josefina: „De criminele ben des deinzen nergens meer voor te rug." Ze toont een video waarin een 14-jarige jongen geboeid op straat wordt gelegd, waarna een van zijn oren wordt afgesneden. Voorbij gangers moeten verplicht toekij ken. Het zoontje van een kennis die zijn stukje grond niet wilde af staan, werd ontvoerd en dood te ruggevonden. Zijn lichaam was in stukken gesneden met een ket tingzaag. De veiligheidssituatie is volgens haar verslechterd door de aanhou dende crisis in Venezuela. Veel Ve- nezolanen hebben het land verla ten, op zoek naar een betere toe komst in de buurlanden. Daardoor is een tekort aan arbeiders ont staan bij de exploitatie van goud, coltan en diamanten, zegt Josefina. „In de mijnen werkten zo'n zeven miljoen mensen. De meesten vertrokken omdat ze niet willen werken voor de bendes die de mijnbouw controleren. Ar beiders moeten een percentage van de goudopbrengst afdragen aan die bendes, maar ook aan de militairen die de maffia-achtige organisaties helpen op logistiek vlak. Bij gebrek aan arbei ders worden gedetineerden naar de mijnen gehaald. Dat gebeurt in samenwerking met de lokale overheid." De bendes wordt volgens haar geen strobreed in de weg gelegd. „Burgers worden bij binnenkomst van het land uitgebreid onder vraagd door de Guardia Nacional, maar deze criminelen kunnen on gestoord binnenkomen. Ze smok kelen het goud, de coltan en dia manten met kleine vliegtuigjes naar het buitenland." Smokkelwaar De mineralen gaan op grote schaal naar Aruba, Curacao en andere Ca ribische eilanden, bleek begin dit jaar uit een internationaal onder zoek naar de gevolgen van de ille gale mijnbouw in de Mijnboog in Venezuela. De smokkelwaar zou er relatief gemakkelijk wit te wassen zijn. 'Zo'n 80 procent van het Ve nezolaanse goud wordt illegaal het land uit gesmokkeld', verklaarde een legergeneraal buiten dienst in het onderzoek dat werd gefinan cierd door het Pulitzer Center on Crisis Reporting. Dat is een Ame rikaanse non-profïtorganisatie die onafhankelijke berichtgeving over onderbelichte zaken stimuleert. Deskundigen verklaarden te genover de onderzoekers dat het Venezolaanse leger een cruciale rol speelt bij de smokkelpraktij- ken. Het regelt dat de vliegtuigjes dagelijks heen en weer kunnen vliegen tussen de illegale goud mijnen en de Caribische eilanden en plotseling van de radar verdwij nen zodat ze niet meer zijn te tra ceren. RAPPORT donderdag 20 september 2018 IS-praktijken bij smokkel mineralen uit Venezuela Caspar Naber Bolivar Arco Minera pro\T^ GUY. Bolivar Y-, COLOMBIA BRAZILIË Amnesty International publi ceert vanmiddag een rap port over het geweld in Ve nezuela. De organisatie stelt de overheid van het land ver antwoordelijk voor schen dingen van het recht op leven en inbreuk op de fy sieke integriteit van duizen den mensen. Vorig jaar was 95 procent van het aantal Venezolanen dat werd vermoord door crimine len of veiligheidsdiensten man, tussen de 12 en 44 jaar en afkomstig uit de armste buurten. Bijna 90 procent van de geregistreerde moorden wordt gepleegd met vuurwa pens in stedelijke gebieden en in rurale gebieden waar veel illegale activiteiten plaatsvin den, zoals illegale mijnbouw. In 2016 werden in Venezuela bijna 22.000 mensen ver moord, een direct gevolg van de onveiligheid in het land, aldus Amnesty. Minstens twee keer zoveel mensen raakten gewond door vuurwapenge weld. Officiële cijfers ontbre ken en de overheid houdt vooral moordcijfers achter van doden die vallen door toe doen van veiligheidsbeamb ten. Naar schatting wordt meer dan 90 procent van de moorden niet opgelost. A Het leger zou betrokken zijn bij de smokkelpraktijken. fotoafp A Een vrouw bij een spandoek met verdwenen mijnwerkers, fotoepa A Rouwende familie van mijnwerkers die zijn omgebracht, fotoepa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10