II Vrienden, dochters en 'n dominee 7 De brexit kan ons land op termijn miljarden euro's kosten INTRODUCÉS PRINSJESDAG 2018 Toen CDA-Kamerlid Madeleine van Toorenburg en dochter Jasmijn (13) maanden geleden tijdens het shoppen een prachtige, witte jurk zagen hangen, wisten ze direct: die is voor Jasmijn, voor Prinsjesdag. Kijk ze eens stevig stappen door de wandelgangen, moeder en dochter, aan de late kant op weg naar de Ridderzaal. Aan de school directie is toestemming gevraagd voor deze bijzondere absentie. De wederdienst: Jasmijn maakt voor de CDA-website een vlog over 'haar' Prinsjesdag. En heeft later deze week, tijdens mentoruur, iets moois te vertellen. Van Toorenburg heeft deze Prinsjesdag een erefunctie: ze is lid van de commissie van in- en uitge leide. De meest ervaren parlemen tariërs verwelkomen de konink lijke gasten, houden ze na de troonrede gezelschap in de zoge heten Koninginnekamer en zwaaien de koetsen uit als de Oranjes het tijd vinden om weer op paleis Noordeinde aan te gaan. Over de gebeurtenissen in die Koninginnekamer, een zijvertrek van de Ridderzaal, wordt altijd mysterieus gedaan. Er is een toilet en er wordt iets te drinken ge schonken. Een borreltje, wellicht? Van Toorenburg: „Volgens mij al leen een kopje thee." Zeker niet alle Kamerleden nemen een familielid mee als gast naar de Ridderzaal. GroenLinks-Kamerlid Nevin Özütuk - met een gele hoed van gerecyclede plastic tassen - nodigde activiste Mireille Sampi- mon uit, die opkomt voor de be langen van de lhbt-vluchtelingen (lesbiennes, homo's, biseksuelen en transgenders). Attje Kuiken (PvdA) heeft Liesbeth van Well meegenomen uit hun beider woonplaats Breda. „Voor mijn eer ste Prinsjesdag, in 2007, wilde ik hoe dan ook een hoedje van een Bredase ontwerper en toen kwam ik bij Liesbeth uit." Van Well: „Een hoed! Iedereen zegt hoedje, maar het ontwerpen is wel een serieus vak." Kuiken: „Inmiddels is ze een goede vriendin en tref ik haar in mijn werk regelmatig omdat ze zich als vrijwilliger inzet voor vluchtelingen." Traditiegetrouw werd op de ochtend van Prinsjesdag taart aan gesneden bij de PvdA - of gezien de huidige fractiegrootte eerder een gebakje. Bij de SGP verzorgde dominee Egas uit het Friese Dam- wald een 'meditatieve opening' van het samenzijn van parlemen tariërs en hun familieleden. Er werd gezongen, gebeden en de predikant droeg een stuk uit de bijbel voor. „De woorden van Pau- lus: verblijd u in de hoop, zijt ge duldig in verdrukking en volhard in het gebed." Egas is 'trots' dat hij als gast van de fractie de koning aan het werk ziet. „Voor hem heb ik ook gebeden vanochtend." Veel Kamerleden willen met hun Kamerleden nemen favoriete gast mee naar de Ridderzaal gasten een politiek statement ma ken. Zoals Esther Ouwehand (Par tij voor de Dieren), die Maria du Toit bij zich heeft. Zij zoekt dieren op om ze in de ogen te kijken en water te geven, vlak voordat ze slachthuizen worden binnengere den. Maar Ouwehand maakt zeker ook met de 1200 witte grafkruizen op haar rode jurk een statement. „Zoveel dieren worden er in Ne derland per minuut geslacht. En toch wordt in de Ridderzaal nooit over hen gerept. De Troonrede duurt zo'n 20 minuten, dan zijn we 24.000 dode dieren verder. Zo veel grafkruizen had ik eigenlijk op mijn jurk willen hebben, maar dan had ik een sleep gehad van het Kamergebouw tot de Ridderzaal." woensdag 19 september 2018 Prins Constantijn, prinses Laurentien, koningin Maxima en koning Willem-Alexander zwaaien nog eenmaal naar het publiek, foto pim ras Minister van Financiën Wopke Hoekstra. FOTO PIM RAS Alle Kamerleden mogen op Prinsjesdag een gast meene men, de Ridderzaal in. Vaak een familielid, soms een hoedenont- werpster, activist of dominee. Edwin van der Aa Jeroen Schmale Den Haag Met de klok mee: Madeleine van Toorenburg met Jasmijn; Lies beth van Well (r) en Attje Kuiken; Maria du Toit (r) met Esther Ou wehand; Mireille Sampimon (I) en Nevin Özütok. fotosmarlieswessels

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7