k Kortere asielprocedure I 4 Wie het nieuws volgt, denkt misschien dat politiek Den Haag alleen bezig is met de dividendbelasting. Niets is minder waar. Wat zijn de andere plannen voor komend jaar? Onverwacht bezuinigen Huurtoeslag blijft dalen Investeren in verpleeghuis S H) Het kabinet komt met plannen om de asielprocedure in ons land korter te maken, na de af faire rond Lili en Howick. 'Evident kansloze' her haalde asielverzoe ken worden straks afgehandeld zon der de aanvrager nog te horen. Zo houden IND'ers meer tijd over voor kansrijke zaken en kunnen ze sneller een besluit nemen. Voor meer veilig heid op straat be looft het kabinet nog eens 1100 extra agenten aan te stel len. Er gaat 58 mil joen extra naar de politie, voor het be strijden van cyber crime komt eenma lig 30 miljoen euro beschikbaar. Voor de rechtspraak re serveert het kabi net 40 miljoen om een gat te dichten na een mislukt ict- project. Na jaren van be zuinigingen krijgt defensie 1,2 miljard extra te besteden. Het leeuwendeel gaat naar het weg werken van achter stallig onderhoud. Ook gaat er geld naar betere moge lijkheden om op leidingen te volgen, worden er flexibe lere contracten in gevoerd en kunnen militairen langer op een functie blij ven. Ook krijgt ie dere militair vanaf 2019 een nieuwe gevechtsuitrusting. ONDERWIJS Het geld dat wordt geïnves teerd in onderwijs - een kleine 1 miljard euro - gaat vooral naar basisscholen, om de werkdruk te verlagen en de salarissen te verhogen. Hogescholen en universitei ten zijn de pineut: zij moe ten volgend jaar bijna 20 miljoen euro bezuinigen. Dat komt door een fikse te genvaller, van 212 miljoen euro. Het gevolg van een foute raming van studenten aantallen. Studentenorganisaties zijn woedend over de onver wachtse bezuinigingen. „Dit is volkomen onacceptabel", vindt Tom van den Brink, van het Interstedelijk Stu dentenoverleg. „Meer bezui nigen brengt de kwaliteit van ons onderwijs in ge vaar", zegt ook Pieter Dui- senberg, van de Vereniging van Universiteiten. Wél gaat 248 miljoen euro extra naar wetenschap. Be langrijk in tijden waarin dis cussies steeds vaker worden gevoerd op basis van menin gen in plaats van feiten, vindt het kabinet. WONINGMARKT Vooral in grote steden is het moeilijk om aan een woning te komen. Daarom wil het kabinet de bouwproductie versnellen, met zo'n 75.000 extra huizen per jaar. Zo wordt het simpeler om een bouwvergunning te krijgen. De regering trekt zo'n 40 miljoen euro uit voor wo ningbouw op oude bedrij venterreinen en in havenge bieden. Om meer huizen op de markt te krijgen, worden woningcorporaties gepaaid met een belastingverlaging van 100 miljoen euro. „Maar dat zet geen zoden aan de dijk", reageert Marnix Nor der van koepelorganisatie Aedes nu al. Ondertussen boekt het kabi net een fikse meevaller in op de huurtoeslag. Omdat de werkloosheid afneemt, er minder asielzoekers zijn en mensen meer verdienen, houdt de overheid jaarlijks zo'n 120 miljoen euro over. Toch daalt door een aanpas sing de huurtoeslag volgend jaar gemiddeld met 24 euro. Dat loopt op tot zo'n 94 euro op jaarbasis in 2022. Komend jaar is 71 miljard euro beschikbaar voor de ge zondheidszorg, 5 miljard meer dan dit jaar. De uitga ven groeien daarmee met 7 procent. Per saldo wordt meer zorg geleverd en ko men er meer banen bij in de zorg. Ook zijn er nieuwe be handelingen, medische hulpmiddelen en medicij nen beschikbaar. Bovendien stijgen de lonen én de kosten in de zorg. Na een felle campagne van Carin Gaemers en Hugo Borst (foto) wordt deze kabi netsperiode miljarden extra in de verpleeghuizen geïn vesteerd: in 2019 gaat het al om een bedrag van ruim 1 miljard. Ook is er meer aandacht voor preventie. De zorgpremie stijgt met ongeveer een tientje per maand, maar daar staat voor de lage inkomens wel een hogere zorgtoeslag tegen over. Verder zet het kabinet volop in op proeven met een maatschappelijke diensttijd voor jongeren. Daar gaat dit jaar 6,3 miljoen euro extra naartoe vanwege het grote aantal 'kansrijke projecten'. woensdag 19 september 2018 DERDE DINSDAG TEMBEI" Deze dames verzamelden zich op het Binnenhof in Staphorster klederdracht, in de hoop een glimp op te vangen van koning Willem- Alexander en koningin Maxima. FOTO ANP/JERRY LAMPEN Dit zijn de plannen van Rutte III Edwin van der Aa Peter Winterman Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4