St 1 c en II H K IEB m 12 ZE MARC MOENS Een nieuwe nier is het beste dat nierpatiënten kan overkomen, maar weer helemaal gewoon leven na een transplantatie is niet voor iedereen weggelegd. Mare Moens uit Steenbergen schreef er een boek over. Niercijfers Wie een niertransplanta tie ondergaat, krijgt er in feite een nier bij. De twee niet of slecht func tionerende nieren blijven normaal gesproken gewoon zitten, je krijgt er dus een derde exemplaar bij. En als die het niet meer doet, zou er zelfs een vierde geplaatst kunnen worden. Als die beschikbaar is natuurlijk. Dat laatste was voor Mare Moens (51) misschien nog wel een van de klein ste problemen gedurende de periode dat hij met nierfalen worstelde. Sinds twee jaar leeft Mare met een nier van zijn vader. „Aanvankelijk zou mijn zus haar nier afstaan, maar dat werd onmogelijk toen zij zelf ziek werd. Mijn vrouw Monique heeft ook de zelfde bloedgroep als ik, dus dat had ook gekund, maar bij familie is de kans op afstoten het kleinst." Moens heeft dus drie nieren en dat verklaart meteen de titel van het boek dat hij over zijn ziekteverloop schreef: 'Ik heb 3 nieren'. „In tegenstel ling tot wat ze in het ziekenhuis ver tellen, zie je toch best veel mensen bij wie het herstel na een niertrans plantatie moeizaam gaat. Ze stellen het behoorlijk rooskleurig voor, maar bij vijf procent mislukt een trans plantatie omdat de nier wordt afge stoten of niet aanslaat en van de ove rige 95 procent heeft een groot deel complicaties. Het ideaalplaatje wil ik met dit boek nuanceren." Moens zit nog op de hts wanneer bij hem een auto-immuunziekte wordt geconstateerd die het vooral op zijn nieren gemunt blijkt te heb ben. „Ik voelde me heel slecht, had hoge koorts, veel pijn in mijn ge wrichten, kreeg plekjes op mijn huid en werd alsmaar vermoeider. Ik heb zo slecht gelegen, dat mijn familie de dominee liet komen. Maar ik over leefde het en zag mijn toekomst toen zeker niet instorten. Ik moest regel matig op controle in het Erasmus MC en af en toe rust nemen. Pas een jaar of vijf zes geleden ging het geleidelijk steeds slechter, in 2013 bleken mijn nieren nog maar voor 17 procent te werken." Moens had toen nog een fulltime baan als seniorcalculator bij een iso latiebedrijf in Europoort. „Dat viel me steeds zwaarder, ik werd ver moeider en kon op een gegeven mo ment niet eens meer met het lunchrondje meewandelen. Als ik thuis kwam, was ik helemaal uitge blust, kon de trap niet meer op, de tuin niet meer doen. Dat deed mijn Ut) ff schoonvader, terwijl ik op de bank lag. Tja, dat gaf een heel slecht gevoel. Ik voelde me erg schuldig, ook ten opzichte van mijn vrouw. Zij werkt fulltime als verpleegkundige, als zij thuis kwam moest ze alles in haar eentje doen. Dat drukte een tijdje zo zwaar, dat ik er depressief van werd. Ik voelde me nutteloos omdat ik niks meer kon betekenen voor mijn om geving of de maatschappij." Met medicatie verbeterde de nier functie een tijdje, maar toen die uit eindelijk op 18 procent bleef steken, moest Mare drie keer per week aan de dialyse-apparatuur in het Bravis zie kenhuis en werd het tijd voor trans plantatie. „Nieren zijn de zuiverings installatie van je lijf, je kunt niet zon der. De periode tot aan de transplan tatie was daarom heel spannend, er mocht niks met mij en mijn vader gebeuren totdat we op de operatieta fel lagen." Moens kreeg dus een nier van zijn vader die op dat moment 78 was. „Haha, geen punt hoor. Een orgaan kan wel 125 jaar mee. Dus de kans dat ik hem nog heel lang kan gebruiken, is behoorlijk, maar ik heb nog twee zussen en een broer. Dat ik nog meer opties heb, geeft me wel rust. Anders ben je aangewezen op de landelijke wachtlijst en kan het vier tot vijfjaar duren." Moens leeft met beperkingen, maar voelt zich niet gehandicapt. „Je ziet aan de buitenkant niks aan mij, maar ik kan niet alles. Extreem in spannen, lange autoritten maken bij- PERSONALIA voorbeeld niet en verre reizen wor den afgeraden. Je moet altijd voor zorgsmaatregelen nemen, alles in kleine stapjes doen en zorgen dat ik geen griep krijg of verkouden word. Sinds begin 2017 is mijn situatie sta bieler geworden, mijn nierfunctie varieert tussen 30 en 40 procent. Ge middeld ligt dat bij nieuwe nieren boven de 50 procent met uitschieters tot 80 procent. Dat had bij mij ook kunnen gebeuren, dan had ik weer kunnen gaan werken, dat was ook mijn bedoeling. Maar ik ben volledig afgekeurd." Moens heeft geleerd te genieten van kleine dingen zoals wandelen, fietsen of een lunch met Monique en haalt voldoening uit zijn vrijwilli gerswerk. „Mijn boodschap? Geef nooit de hoop op een beter leven op!" Ik heb 3 nieren, Saamuitgeverij, €14,95 Zorgboeken.nl Deze man krabbelt op nanierfalen Florence Imandt Steenbergen Elk jaar komen er in Nederland 2.000 nierpatiënten bij. Dat aantal gaat de komende jaren stijgen door vergrijzing en de toename van hoge bloeddruk en suikerziekte. Er is sprake van nierfalen wan neer de nieren voor minder dan 15 werken. 6.329 mensen zijn afhankelijk van dialyseren, de meeste doen dan in een gespecialiseerd cen trum. Jaarlijks overlijdt gemiddeld 1 op de 6 dialysepatiënten. Van de nierpatiënten die starten met dialyse tussen hun 45e en 65e jaar, overlijdt de helft binnen vijf jaar. Dialyse kan maar beperkt de nierfunctie overnemen. In 2017 vonden er 974 nier transplantaties plaats, waarvan 549 (56%) met een nier van een levende donor en 425 (44%) met een nier van een overleden do nor. Het aantal niertransplantaties in Nederland steeg afgelopen 25 jaar van ruim 400 naar ongeveer 1.000 per jaar. In Nederland leven 10.796 mensen met een werkende do nornier. De behandelingen voor nierfa len behoren tot de duurste die de Nederlandse basisverzeke ring vergoedt. Dialyse kost per patiënt 80.000 tot 120.000 per jaar. Een niertransplantatie kost on geveer 80.000. Mare Moens: „Ik heb zo slecht gelegen, dat mijn familie de domi nee liet komen." FOTO TONNY PRESSER/PIX4PROFS i MAR C MOENS Omslag van het boek. Geboren 1967 Hoogerheide Middelbare school Bergen op Zoom en Huijbergen 1989 HTS elektrotechniek en energietechniek Breda Tot december 2015 calculator bij diverse bedrijven Vrijwilligerswerk Nieren.nl, Nier stichting en Samen Veerkrachtig Hobby: fotograferen, wandelen, fietsen Getrouwd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 44