€169 reiskatern.nl 8 VLUCHTELINGEN SYMPOSIUM Vanaf Noors Winter Wonderland Boek nu deze reis op reiskatern.nl/pzc Europa breekt zich het hoofd over de grote stroom vluchtelingen. „Muren en water helpen in ieder geval niet, leert het verleden ons", zegt Damian Pargas, directeur van het Roosevelt Institute for American Studies (RIAS) in Middelburg. et RIAS houdt eind deze maand een internatio naal symposium in Mid delburg over vluchtelin gen en asielbeleid. Gedurende twee dagen gaan historici, juris ten, ambtenaren, maatschappe lijke organisaties én vluchtelingen hierover in gesprek. „Ik hoor over de vluchtelingencri- sis steeds in het nieuws dat Europa zich geconfronteerd voelt met een uniek en nieuw probleem. Maar ik en andere historici denken: dit kennen wij. Vluchtelingen en op vang zijn problemen van alle tij den. Wij willen de hedendaagse discussies daarom in een histo risch verband plaatsen." „Ik ben gespecialiseerd in de peri ode van de slavernij in Amerika. Tot slaaf gemaakten vluchtten daar naar het noorden en Canada. Dat leidde tot verscherpte grens controles. Maar er waren ook orga nisaties die zich bezighielden met opvang, en 'veilige' steden waar de politie de federale wetten van de overkoepelende overheid niet uit voerde. Vluchtelingen wisten dat ze daar veilig waren." „Als je naar het heden kijkt: mensen die uit Syrië vluchten, stoppen niet in Turkije. Ze reizen naar andere landen, waarvan ze het asielbeleid goed kennen. Ze zoeken niet alleen veiligheid, maar ook een beter leven. Ze weten waar ze heen willen." „Wat de geschiedenis ook laat zien, is dat vluchtelingen zich niet laten tegenhouden. Niet door wa ter, want ze reizen de Middel landse Zee over, net zoals de Cu banen over de oceaan naar Florida vluchtten. En niet door muren; het IJzeren Gordijn bewees dat al." „Dat klopt. Maar tot slaaf gemaak ten en asielzoekers vluchten alle maal voor geweld en een regime dat hen niet erkent. En muren vor men uiteindelijk geen beletsel: mensen worden er alleen maar bo zer van. Die lessen zijn er wel de gelijk." „Het heeft geen politiek doel, we willen alleen inzicht verschaffen: wie en wat zijn vluchtelingen, hoe gaan ze om met grenzen, hoe kun je opvang regelen? Daarover wil len we een gedachtewisseling op gang brengen." „Ik hoop op meer begrip voor de vluchtelingenproblematiek in zijn geheel. En hoe samenlevingen daarmee omgaan: wat werkt wel, wat niet. En dat het geen unieke uitdaging is, maar dat samenlevin gen daar regelmatig mee worden geconfronteerd." „Ja, dat ontbreekt volledig." „Zeker. We hebben sprekers en gasten uit de hele wereld. En Mid delburg staat steeds nadrukkelij ker bekend als de stad van de Vier Vrijheden van Franklin Roosevelt, als een stad waar deze thema's op de kaart worden gezet." Praktische informatie is te vinden via de site: roosevelt.nl. Belangstel lenden kunnen zich aanmelden via rias@zeeland.nl. (8-, 9- of 10-daags wintersport Myrkdalen appartement incl. overtochten p-p- L FJORD woensdag 19 september 2018 PC 'Ze laten zich niet tegenhouden' Damian Par- gas is directeur van het Roos- evelt Institute for American Studies, dat het symposium or ganiseert. FOTO RIAS Maurits Sep Mddelburg Waarom is dit symposium nodig? Welke lessen zijn uit het verle den te trekken? Gaan de vergelijkingen op? Tot slaaf gemaakten werden gezien als 'bezit' en 'ontsnapten'. Daarom werden ze in het noor den geholpen. Asielzoekers vluchten voor oorlog en geweld. De Muur in Oost-Europa was er om mensen binnen te houden, de Amerikaanse president Trump wil Mexicanen buiten houden. Wat is het doel van het sympo sium? Met welk resultaat? Ontbreekt dat begrip nu dan? Het is een internationale confe rentie, over een internationaal probleem, die plaatsvindt in Mid delburg. Zal die dat begrip ook internationaal tot stand bren gen? H Inbegrepen retourovertocht Hirtshals - Bergen met Fjord Line voor l auto (max. 1.95 m hoog en 5 m Lang) 2x overnachting in een binnenhut naar aantal personen o.b.v. logies 5x in een appartement van Myrkdalen Mountain Resort o.b.v. logies Vroegboekkorting en extra's €30,- vroegboekkorting per boeking bij de 8-daagse reis en €50,-per boeking bij de 9-en 10-daagse reis indien geboekt vóór 01/11- l gratis ticket per boeking voor de fjord cruise van Gudvangen naar Flam bij een verblijf in januari 2019 Prijzen Data 2 pers. 4 pers. 6 pers. 01/12-21/12 339 179 169 22/12-26/12 409 215 189 27/12-28/12 509 255 235 12/01-08/02 389 189 195 09/02-15/02 525 255 239 16/02-01/03 539 265 249 02/03-23/03 399 195 199 Prijzen zijn p.p. exclusief reserveringskosten (€20,-) en kosten Calamiteitenfonds (€2,50). Vertrek: 1 december 2018 t/m 23 maart 2019 inclusief retourovertocht Flirtshals - Bergen met Fjord Line verblijf in een comfortabel appartement met open haard profiteer nü van een vroegboekkorting tot wel 50 indien geboekt vóór 1/11 Aan sneeuw geen gebrek in Myrkdalen! Op deze sneeuwzekere bestemming valt jaarlijks meer dan 5 meter sneeuw. Een must voor iedere wintersportliefhebber! Myrkdalen is een populaire winter sportbestemming in Noorwegen bij zowel gezinnen als bij enthousiaste skiërs. Voor wie op zoek is naar een bestemming met genoeg sneeuw, rus tige pistes en genoeg ruimte zit in Myrkdalen op het juiste adres. Je begint je vakantie naar Noorwegen met een prachtige cruise-overtocht. Zo kom je comfortabel en uitgerust aan de volgende ochtend. Je verblijft in een van de appartementen van Myrkdalen Mountain Resort, gelegen in het hart van Fjord Noorwegen tussen de Sognefjord en de FHardangerfjord. De sfeervolle Flanzestad Bergen ligt op 2 uur rijden. Een uitstapje naar deze stad die op de Unesco-werelderfgoedlijst staat is zeker de moeite waard. Je ein digt je vakantie weer met de comforta bele cruise-overtocht. Meer informatie en boeken: Ga voor Noors Winter Wonderland naar onze website reiskatern.nl/pzc/prl840 vat* ,^.v A pharosreizen of bel met Pharos Reizen van ANWB: 023-55 42 870 (lokaal tarief) met zoekcode 18650 ..„„„„„i,,,,.., fjorUHne.com Mm. NORWAY

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 40