Ook de Oranjes krijgen er wat bij 3 PRINSJESDAG 2018 ANALYSE Op zijn eerste Prinsjesdag schotelt Rutte III een feestje voor. Best fijn voor een coalitie van tegenpolen voor wie regeren vaak voelt als een knellend korset. Nu nog de knopen doorhakken in taaie dossiers. ertrouwen in de toe komst, was de titel van het regeerakkoord van Rutte III. Vertrouwen is werk in uitvoering, be nadrukte de koning in de Troonrede. En hoewel het werk nog lang niet af is voor dit kabinet, had de regering gisteren vooral een positieve bood schap: het gaat goed met Nederland. Daarmee werd teruggegrepen op de eerste belofte van premier Mark Rutte, bij de presentatie van zijn nieuwe kabinet vorig jaar: „Er ligt nu een akkoord waardoor gewone, normale Nederlanders er écht op vooruitgaan." Nu - 343 dagen later - probeert het kabinet die belofte in te lossen. Bo venal door voor een hogere koop kracht te zorgen - gemiddeld 1,5 pro cent. Ruim 95 procent van alle huis houdens moet erop vooruitgaan. Zo als het kabinet ook nog schermt met investeringen in onderwijs, defensie, veiligheid en infrastructuur. En als kers op de taart is er geld om de staatsschuld af te lossen. Kortom: een fuifje, die eerste miljoenennota. Maar er zijn ook vragen die niet in een rekenmachine passen, zei de ko- Leven we in Nederland wel vol doende met elkaar en niette veel naast elkaar? ning. En daarmee leek hij vooral de ministers aan te spreken: „Leven we in Nederland wel voldoende met el kaar en niet te veel naast elkaar?" Juist op dit soort maatschappelijke vragen liggen de visies van de libe rale en de confessionele partijen die dit kabinet schragen uiteen. Daarom moet de presentatie van deze goednieuwsbegroting als ver lichting voelen in een coalitie die voor de vier deelnemende partijen -WD, CDA, D66 en Christenunie - soms knelt als een korset. Als het gaat om onderwerpen als abortus, euthanasie, wietteelt, asiel en klimaat staan de conservatievere (WD en CDA) dikwijls lijnrecht te genover de progressievere (Christen- Unie en D66). Niet voor niets duurde de formatie van dit kabinet zo lang. En met nog 2,5 jaar regeren voor de boeg, worden splijtzwammen vooral op de lange baan geschoven met ex tra onderzoeken, meer proeven of het instellen van commissies. Geen won der ook: Rutte III leunt op een krapst mogelijke meerderheid. Ruzie in ei gen gelederen is dan dodelijk. Rijen sluiten Het gevolg: een coalitie die tot in den treure overlegjes voert om de rijen gesloten te houden. Die hun Kamer leden - en ministers - in WhatsApp- groepjes de minste koerswijziging la ten bespreken. Die vooral binnenska mers bulderen als iemand voor de troepen uit loopt. Veel liever dus brengt dit kabinet goed nieuws via zijn eerste Miljoe nennota. Maar het zal een voetnoot blijken als die 'vragen die niet in een rekenmachine passen' zich aandie nen. Het kabinet moet nog steeds knopen doorhakken in ingewikkelde dossiers die diep ingrijpen in het le ven van iedereen. Het nieuwe pensi oenstelsel, het groeiende aantal werknemers zonder vaste baan of de uitwerking van het Klimaatakkoord. Stuk voor stuk onderwerpen ook waarbij het kabinet wanhopig zoekt naar maatschappelijk draagvlak. Dat de vakbonden nog niet meewerken, moet zorgen baren. Premier Rutte sloot gisteren zelfs niet uit dat het niet lukt. „En als kabinet is het lastig zonder bonden en werkgevers - die het geld beheren - nieuwe pensioen- regels door te drukken." Meedenken En in de Tweede Kamer toont de op positie zich evenmin weinig geroe pen om mee te denken. Vooral het af schaffen van de dividendbelasting is een totem geworden in Den Haag. Oppositiepartijen willen die impo pulaire maatregel van tafel. Maar dat de koning die maatregel in de Troon rede benoemde, bevestigt dat het ka binet hem wil doordrukken. Het paradoxale is dat na de verkie zingen voor de Eerste Kamer van vol gend jaar de hulp van de oppositie juist hard nodig zal zijn. De coalitie partijen verliezen dan waarschijnlijk hun meerderheid in de senaat. Niet voor niets sloot de Troonrede af met een passage waarin andere partijen met bedekte bewoordingen werden opgeroepen mee te helpen bij het besturen van dit land. Positief natuurlijk. Maar in die slotwoorden hoorde je ook het korset van deze regeringscoalitie weer kra ken. De grondwettelijke uitkering van de koning, die jaarlijks wordt geïn dexeerd en de inkomens van rijks ambtenaren volgt, bedraagt in 2019 926.000 euro, 24.000 hoger dan dit jaar. Maxima krijgt een toelage van 367.000 euro. Dat is 9000 euro meer dan de 358.000 van dit jaar. Prinses Beatrix ontvangt in 2019 een uitke ring van 523.000 euro. Dit jaar is dat nog 510.000. Gezamenlijk krijgen de leden van het koninklijk huis er 2,5 procent extra bij. De totale begroting voor het Ko ninklijk Huis is volgend jaar 43,25 miljoen euro, ruim een miljoen ho ger dan dit jaar. Dat geld gaat onder meer naar materiële uitgaven, zoals de kosten aan auto's, paarden en rij tuigen. Ook de gebruikskosten van de paleizen, zoals verwarming en verlichting zitten hierin verwerkt. Het koningshuis verwacht hier vol gend jaar ruim 600.000 euro meer aan uit te geven, waarmee de totale begroting voor materiële uitgaven op bijna 9,5 miljoen euro komt. Ook de verwachte uitgaven voor de inzet van luchtvaartuigen gaat in 2019 omhoog, met 26.000 euro naar 860.000. De personele uitgaven van het koningshuis stijgen volgend jaar met ruim een ton naar 4,4 mil joen euro. woensdag 19 september 2018 GO Koning Willem-Alexander en koningin Maxima verlaten het Binnenhof na de Troonrede in de Ridderzaal. Prinses Beatrix zwaait vanuit het kabinet van de koning naar de rijtoer, fotosanp Uitdelen is makkelijk, nu komt het erop aan Hans van Soest Tobias den Hartog Den Haag —Koning Willem- Alexander Koning Willem-Alexander gaat er volgend jaar in inkomen op vooruit. Ook koningin Maxima en prinses Beatrix verdienen meer, zo blijkt uit de begroting van het Koninklijk Huis. Tobias den Hartog Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3