Droomkaart voor ideaal Middelburg Zwemwaarschuwing voor Zoutelande 7 CULTUURBELEID OPROEP Veel kunst in Vlissingen is nog steeds de moeite waard, maar dan moet dat wel fatsoenlijken volgens een goed plan onderhouden worden. Die oproep doet Vlissinger Frans van der Geest aan de Vlissingse gemeenteraad. De Kunstroute die Frans van der Geest vorig jaar hielp sa menstellen, kan die nen als leidraad voor de gemeente. Van der Geest deed onlangs zijn zegje bij de advies raad. Hij stelt dat Vlissingen in weerwil van forse bezuinigingen op cultuur de afgelopen jaren nog steeds veel kunst heeft, 'die de stad in de ogen van iedereen die er oog voor heeft laat schitteren als kunststad'. Nog geen decennium terug hoorde Vlissingen tot de landelijke top drie van Nederlandse kunst steden, memoreerde de Vlissinger. Na het sluiten van centra als de Willem III-kazerne en het Theo van Doesburgcentrum, het uittre den uit de Muziekschool en de te loorgang van allerlei andere kunstzinnige voorzieningen is de gemeente ongetwijfeld gekelderd op de ranglijst. Maar er is nog veel kunst die de moeite waard is. En laagdrempelig, want voor iedereen altijd te zien. Van der Geest maakte er met mede-kunstlief- hebbers ]an Jacobs, Hein en Patri- cia Naerebout en Leon Riekwell vorig jaar al een boekje van: Kunst route Vlissingen. Hij bood de raadsleden het boekje aan. „Niet als gift, want die mag u als raadslid natuurlijk niet aannemen. Be schouw het geschrift als studieob ject, als materiaal om u te overtui gen dat dit kunstbezit het waard is om goed te onderhouden." Kunstwandeling Het boekje 'Kunstroute Vlissin gen' is geschreven door Leon Riek well, kunstenaar en in een vorig leven beleidsmedewerker beel dende kunst bij de gemeente Vlis singen. In die functie was hij zelf een belangrijk pleitbezorger van kunst in de openbare ruimte, be vestigt hij. Maar Riekwell preekt niet voor eigen parochie of glorie, benadrukt hij. „Het boekje is be doeld om toeristen én Vlissingers al dan niet hernieuwd kennis te la ten maken met al het moois dat gewoon buiten te zien is. Beelden en muurschilderingen, maar ook poëtische teksten, monumenten Het boekje is bedoeld om de kunst in de stad te beleven en er net wat meer over te weten te komen en bijzondere gebouwen." De titel 'Kunstroute Vlissingen' moet letterlijk worden genomen, want lezers kunnen met het boekje in de hand een wandeling maken langs ruim vijftig kunst werken. En langs bijzondere ge bouwen als Gevangentoren, Sar- dijntoren en Dobberende Doosjes. Vertrekkend vanaf het Zeeuws Maritiem MuZEEum aan de Nieu- wendijk en uren later terug op het nabijgelegen Bellamypark; van de plaquette 'Briefwisseling Betje Wolff en Aagje Deken' tot aan het beeld De Dichter. Het boekje is bedoeld om de kunst in de stad te beleven en er net wat meer over te weten te komen dan op een site als kunstinvlissingen.nl, bevestigt Riekwell. Er is nog wel een aantal exempla ren te koop, onder meer bij Primera. Het is mooi als de raadsleden hun eigen stad ook nog wat beter leren kennen door de route helemaal te lopen. Een concert van het Wereld Windorgel aan het eind van de Nol- ledijk bij Panta Rhei en wat over peinzingen bij het beeld van de Dichter op het aan poëet Jacob Bel- lamy opgedragen park, komt elke politicus ten goede, denkt Leon Riekwell. Maar de kunstroute moet ge meentebestuurders vooral over tuigen dat de gemeente Vlissingen haar beheerstaak serieus moet blijven nemen. Riekwell: „Er is een onderhoudsfonds van 35 mille. Of dat genoeg is, weet ik niet. Een inventarisatie en gedegen onder houdsplan kunnen er voor zorgen dat Vlissingen een bijzondere kust- én kunststad blijft." Deze kaart is gemaakt op basis van allerlei gesprekken die Middelbur gers met elkaar hebben gevoerd aan tafels van Stichting Middel burg in Dialoog. Die vonden plaats op tal van plekken in de gemeente, zoals cafés, buurthuizen en wijk centra. Middelburg in Dialoog droeg daarmee bij aan het jubile umjaar Middelburg 800, waarin 800 jaar stadsrechten werd ge vierd. „De kaart laat de dromen zien die inwoners hebben, en hoe ze denken die bereikt kunnen worden. En die dromen moeten we gaan omzetten in daden", zegt Middelburg in Dialoog wil dromen inwoners omzetten in daden Margot Verhaagen, voorzitter van Middelburg in Dialoog. De kaart bevat daarvoor ook concrete handvaten. Meer en snel ler wind- en zonne-energie ge bruiken kan helpen om de droom van een duurzame stad te berei ken. En om hartelijk en gastvrij te zijn kun je heel simpel beginnen met elkaar dagelijks te groeten, juist ook de mensen die je niet kent, is een tip op de routekaart naar de toekomst. De kaart wordt vrijdag 2t sep tember gepresenteerd in Speelhof Hoogerzael aan het Seispark in Middelburg. Wethouder Chris Si- mons krijgt om 25.00 uur het eer ste exemplaar. Middelburg in Dialoog wil de contacten en verbinding tussen mensen verbeteren door hen met elkaar in gesprek te brengen. Niet door discussies waar meningen worden uitgesproken om elkaar te overtuigen, maar door dialogen waarin mensen hun verhaal ver tellen en naar de anderen luiste ren. Het doel is zo meer begrip voor elkaar te kweken. ZOUTELANDE Zwemmers kun nen voorlopig beter even niet de zee in bij Zoutelande. De provincie heeft vandaag officieel een negatief zwemadvies afgegeven voor de lo catie Smidshoekje Badstrand. Dat is het gebied tussen Groot-Valkenisse en vakantiepark Kustlicht. Er is daar een behoorlijke over schrijding gemeten van de Intesti nale Enterokokken, een bacterie die van nature in ontlasting van men sen en dieren voorkomt. Maag- en darmklachten Intestinale Enterokokken zijn in principe niet gevaarlijk voor ge zonde personen, maar kunnen on der bepaalde omstandigheden wel gezondheidsklachten veroorzaken, zoals maag- en darmklachten of in fecties. Over de oorzaak van de ver vuiling is niets bekend. De Provincie Zeeland laat het wa ter voortdurend en nauwlettend controleren. Deze week worden nieuwe metingen gedaan. Waarschuwingsborden De Regionale Uitvoeringsdienst Zeeland plaatst vanmiddag nog waarschuwingsborden om strand- gangers op de hoogte te stellen. Op zwemwater.nl, de officiële website waarop alle zwemwaterlo caties in Nederland staan vermeld, is de waarschuwing eveneens te vinden. woensdag 19 september 2018 WA Zuinig zijn op kunst in openbare ruimte René Hoonhorst Vlissingen Middelburg is hartelijk en gast vrij. Vitaal en duurzaam. Toe gankelijk en bereikbaar. Een plaats voor ontmoeting, stad van kunst en cultuur. Dit zijn de routes die Middelburgers voor hun stad hebben uitgezet op de Droomkaart van Middelburg. Maurits Sep Middelburg De kunstroute van Leon Riekwell leidt wandelaars in een paar uur langs kunstwerken door Vlissingen vanaf van de plaquette 'Briefwisse ling Betje Wolff en Aagje Deken' tot aan het beeld De Dichter (foto) op het Bellamypark. foto lex de meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 39