3 Alle ogen zijn gericht op het behandelcentrum van Arduin in Aagtekerke, waar cliënten deze week op last van de Inspectie voor Gezondheidszorg en Jeugd worden weggehaald. Maar de problemen bij de instelling voor gehandicaptenzorg gaan veel verder. „Je moet toezien hoe je kind verzuipt." in de woningen neemt toe. Door de hoge werkdruk en vermoeidheid vergeten medewerkers medicijnen toe te dienen. Soms geven ze medicijnen te laat of hele maal niet. Cliënten blijven 's morgens langer op bed liggen en er is minder aandacht voor ze. Dat effect wordt versterkt doordat zzp'ers de zorg deels overne men als mensen uitvallen of ontslag nemen. Die on bekende gezichten zorgen voor nog meer onrust. Agressie De agressie in de woningen neemt toe: cliënten vernie len bijvoorbeeld het meubilair, schelden, bijten en slaan. Verschillende medewerkers worden zo zwaar toegetakeld door cliënten dat ze er langdurig of blij vend letsel aan overhouden. De slachtoffers krijgen nauwelijks nazorg van hun werkgever. Het personeel kaart de problemen op de werkvloer keer op keer aan bij leidinggevenden. Ze voelen zich niet gehoord en niet gewaardeerd. Medewerkers moeten een strijd voe ren om de vele overuren uitbetaald te krijgen of in de juiste salarisschaal geplaatst te worden. Verhuizing De verhuizing van zo'n zeventig cliënten naar het voormalige zorgcentrum Scheldehof aan het Stadhuis plein in Vlissingen loopt afgelopen voorjaar uit op een chaos. In 'Het Baken', zoals de locatie heet, blijven de gehandicapten drie tot vijf jaar wonen. In de tussentijd wil Arduin zorgen voor nieuwe en betere huisvesting. De communicatie over de verhuizing verloopt ge brekkig. Familieleden en cliënten worden laat inge licht. Sommigen ontvangen geen brief, maar horen via medewerkers of van de bewoners dat er een verhuizing aankomt. Ze voelen zich voor een voldongen feit ge plaatst. Er is geen inspraak mogelijk. Het gebouw in Vlissingen is bovendien nog lang niet klaar om nieuwe bewoners te ontvangen. Cliënten worden al overgebracht, terwijl de bouwlieden nog be zig zijn met boren en timmeren. De kamers hebben geen gordijnen, stopcontacten ontbreken, plafondpla ten hangen los, en oud meubilair moet nog weggehaald worden. Wekenlang staan stapels verhuisdozen in de gangen. „Waarom is er niet een paar maanden gewacht met de verhuizing?", vragen velen zich af. Er zijn grote zorgen over de veiligheid van het ge bouw. Zo zit er geen beveiliging op de ramen, terwijl de cliënten twee of drie hoog wonen. In de liften ont breekt een noodknop; er is zelfs geen bordje met een noodtelefoonnummer. De trappen worden proviso risch gebarricadeerd met grote platen, om ongelukken te voorkomen. Medewerkers en familieleden moeten er niet aan denken dat er brand uitbreekt in het ge bouw. Want hoe moeten de verstandelijk gehandicap ten, die vaak ook invalide zijn, dan wegkomen? Een 'beter aanbod om te wonen', dat spiegelt Peter van Wijk familieleden van cliënten in een brief voor. Maar een verbetering is de woonlocatie voor een groot deel van de cliënten allerminst. De meeste kamers zijn kleiner dan de bewoners gewend zijn. Sommigen heb ben in hun Vlissingseon- derkomen bovendien een groot deel van hun zelfstandigheid ingele verd. Voorheen kook ten ze bijvoorbeeld zelf en deden zelf boodschappen, maar in hun nieuwe woon ruimte is daar geen sprake van. Lichamelijk gehandi capte cliënten kunnen niet zelf standig naar buiten, omdat ze bij voorbeeld op de tweede of derde verdieping wonen. Door het tekort aan personeel zijn er geen medewer kers om ze te begeleiden. Het gevolg: cliënten zitten de hele dag op hun kamer. Ze zijn afhankelijk van familieleden die hen ophalen. Ouders trekken meerdere keren aan de bel bij de top van de instelling, maar ze zien nauwelijks verbetering. Sommige ouders kunnen de situatie bij Arduin niet langer aanzien. Hun kinderen gaan achteruit, voelen zich onveilig en krijgen veel te Waarom is er niet een paar maanden gewacht met de verhuizing? vaak noodmedicatie. „Het is één jankende bende. Je staat aan de kant en je moet toezien hoe je kind ver zuipt", zegt een moeder. Zij heeft haar zoon inmid dels weggehaald bij Arduin. „Ik ben zielsblij dat hij ondergebracht is bij een andere instelling." Begrip Bestuurder Peter van Wijk van Arduin toont be grip voor alle zorgen van de betrokken mede werkers en ouders. „Zoals bekend maakt Arduin op dit moment een zeer moeilijke tijd door. Dat blijkt onder andere uit de reacties van onze (oud- )medewerkers en verwanten in dit artikel. Ik heb alle begrip voor de zorgen die door hen worden uit gesproken. Ik ben mij terdege bewust van de manco's die er in onze zorgverlening zijn. Deze worden voor het overgrote deel veroorzaakt door een nijpend gebrek aan mensen. We zetten desondanks alle zeilen bij om de best mogelijke zorg te leveren. Daarbij rekenen we op ieders bijdrage. Iedereen binnen onze organisatie mag erop ver trouwen dat we ons uiterste best blijven doen om deze si tuatie zo snel mogelijk ten goede te keren. Laten we vooral met elkaar blijven vasthouden aan de missie van Arduin om zo goed mogelijke zorg aan onze cliënten te bieden." woensdag 19 september 2018 één jankende bende' Voor dit verhaal heeft de redactie van de PZC de afgelopen weken gesprekken gevoerd met twin tig medewerkers en oud-medewerkers van Ar duin, en mentoren en familieleden van cliën ten. Zij wilden hun verhaal alleen ano niem doen. Sommige concrete situaties en citaten zijn niet in dit artikel opgenomen, omdat de geïnter viewden daarmee herkenbaar zou den worden. De namen van alle geïnter viewden zijn bekend bij de redac tie. - Betrokkenen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 35