Anton Moordenaar wil geen onderzoek Raad van toezicht Arduin flink beloond 2 JANVANDAMME TROONREDE Column Ik moet het over Anton hebben. Afgelopen dagen werden we on dergedompeld in gruwelnieuws over zorginstelling Arduin. Te weinig toezicht, onvoldoende re gistratie, een weggelopen cliënt die dood werd gevonden in het centrum van Middelburg. eerst een gebrilde heer in strak ge sneden maatpak. Een attachékof fertje met ongetwijfeld belang rijke paperassen over reorganisa ties en bezuinigingen wordt hem nagedragen. Directeur, manager, bestuurder. In een automobiel waaraan je het te hoge salaris kunt aflezen. rolstoel. Anton uit IJzendijke. Zijn moeder raakte gewond tijdens de bevrijding van West-Zeeuws - Vlaanderen. Daardoor kwam hij kort na de oorlog zwaar gehandi capt ter wereld. De eerste jaren werd hij thuis verzorgd. Maar moeder had een man, nog meer kinderen en een winkel waarvoor ze moest zorgen. Naarmate Anton groeide werd zijn zorg zwaarder. Tot het niet meer ging en hij in een zorginstelling op Walcheren werd ondergebracht. afgelopen ruim zestig jaar alle ups en downs in de Nederlandse zorg meegemaakt. Altijd waren er lief devolle handen aan het bed. Maar vaak te weinig. In goede tijden mocht Anton in zijn geëlektrifi ceerde rolstoel rondkarren over het terrein van de zorginstelling, om boodschappen af te leveren. Dat kon hij heel goed. En dat deed hij heel graag. In mindere tijden werd zijn winkeltje gesloten, moest hij verhuizen naar een huis - een kleinere unit - waar hij zijn draai niet kon vinden. alweer een paar jaar geleden dat hij bij ons op bezoek was. Elij vergat zijn vest. Dat bracht ik de volgende dag naar de afdeling waar hij toen was ondergebracht. Hij huilde, hij riep, hij joelde, zo blij was hij dat ik zijn vest afleverde. Arduin, alsjeblieft. Wees er voor Anton. Voor alle Antons. Altijd waren er liefdevolle handen aan het bed. Maar vaak te weinig DESTELLING Vandaag: Ik maak me niet druk over de stijging van de zeespiegel Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters ©EEN WOOR& OVER BE NIEUWE JEU BE BOULESBAAN VAN ST. OELEBERS J 2 MAANBEN MET 4 VRIJWILLIGERS K.EIHARB AAN GEWERKT Caol Ha bij Whisky bythe Sea Uitspraak turbines uitgesteld KOUDEKERKE De Broodkist is favoriete camping Smidt werd in oktober 2012 op gru welijke wijze mishandeld en ver moord door de aan cocaïne ver slaafde Van der Z. (37). Hij bedacht het plan om met G. J. (41) met de auto van het slachtoffer in België op rooftocht te gaan. Om die auto te bemachtigen werd Smidt in de nacht van 23 oktober 2012, toen hij zijn hondje in een Axels park uit liet, overvallen en bruut mishan deld. Vervolgens werd hij in de kof ferbak van zijn eigen auto gepropt en vertrokken de twee. Onderweg werd de bejaarde man gemarteld. Uiteindelijk werd Smidt aan de Vis sersverkorting bij Westdorpe met zeventien messteken om het leven gebracht. Zijn lichaam werd in een droge sloot gedumpt. Persoonlijkheidsstoornis Van der Z. kreeg na een eis van 15 jaar en tbs uiteindelijk een straf op gelegd van 25 jaar. Dat was, oor deelde de rechtbank in Middelburg, omdat er wel sprake was van een persoonlijkheidsstoornis, maar omdat niet duidelijk was of die in vloed had op zijn handelen die be wuste nacht. Die persoonlijkheids stoornis heeft Van der Z. ook niet meer verder willen laten onderzoe ken in hoger beroep. Op 16 novem ber zal hij een strafeis horen. Dan Schmidtwerd in Westdorpe met 17 messteken om het leven gebracht wordt ook duidelijk of het Open baar Ministerie nog steeds tbs wil voor de verdachte. Medeverdachte G. J., die 15 jaar cel kreeg opgelegd, is niet in hoger beroep gegaan. Voorzitter Jan Geluk kreeg vorig jaar 17.672 euro voor zijn werk bij Arduin. In 2016 was dat nog 10.620 euro. De andere leden gingen van 7.000 euro naar gemiddeld 12.000 euro, zo blijkt uit de jaarrekening. Een onderbouwing van de verho ging ontbreekt. De raad moet toezicht houden op het beleid van de raad van bestuur en op de algemene gang van zaken. De leden bepalen zelf de hoogte van hun beloning. Topinkomens Daarbij moeten ze zich wel houden aan de Wet Normering Topinko mens. De grenzen voor toezicht houders zijn enkele jaren geleden verruimd, vanwege de toegenomen taken en verantwoordelijkheden. Voor de categorie waarin Arduin valt, geldt dat de voorzitter nu 24.900 euro mag verdienen. De be roepsvereniging adviseert daarin niet verder te gaan dan 19.920 euro. Voor de overige leden wordt een maximum van 13.280 euro aangera den. Andere instellingen De raad van toezicht van Arduin blijft daarbinnen, maar vergeleken met andere grote Zeeuwse zorgin stellingen is de beloning hoog. Al leen bij de ziekenhuizen en bij de - breder dan Zeeland opererende - stichtingen Revant en Zuidwester kregen de toezichthouders vorig jaar meer. Onder meer bij Allévo (4.874 euro), Zorgstroom (8.869 euro), SVRZ (10.304 euro) en Juvent (10.884 euro) verdienden de voorzitters van de raden van toezicht veel min der dan bij Arduin. Bij Intervence is men het zuinigst. Daar nam voor zitter Toine Wevers vorig jaar ge noegen met 3.500 euro. Hotel de Tippe incl. 2 dagen toegang tot De Zwaluwhoeve hoteldeal dagelijks tot woensdag 19 september 2018 Bij dat soort verhalen zie ik Tegelijk zie ik Anton in zijn Daar heeft de familie de Anton is nu op leeftijd. Het is Reageer op pzc.nl Gisteren: Arduin moet zich schamen 1056 reacties VLISSINGEN Een negen jaar oude Caol Ha staat zaterdag in het brandpunt van de be langstelling tijdens het twaalfde festival Whisky by the Sea in Vlissingen. Ook in 2018 zijn in het Arsenaaltheater meer dan vijfhonderd whisk(e)y's te proeven. Op vrijdag 21 september is Glenfiddich dé drank bij het Whisky Diner. Zes speciale varianten van dit bekende whiskymerk be geleiden de eerste zes gangen van het zeven- gangen-diner. Zowel voor het diner als voor de twee festivalsessies zijn nog een beperkt aantal kaarten beschikbaar. KAMPERLAND De uitspraak over de vier hogere windturbines bij Kamperland is uitgesteld. In een brief aan de ge meente Noord-Beveland schrijft de Raad van State dat het waarschijn lijk niet lukt om binnen de gebruikelijke zes weken na de zitting uitspraak te doen, dus wordt de ter mijn met nog eens zes weken verlengd. Windmolenexploitant Camperwind wil de vijf huidige windmolens in de Jacoba Rippolder vervan gen door vier hogere. Op 7 augustus vroegen te genstanders de Raad van State een streep door dat plan te halen. Camping De Broodkist in Koudekerke heeft de eerste prijs in de wacht gesleept in categorie Kamperen van de Erop uit in Eigen Land-prijs. De Broodkist kreeg in de finale de meeste stemmen van het pu bliek. „We hebben op Facebook de mensen ook gevraagd op ons te stemmen en dat heeft gewerkt", zegt Lianne de Visser van de cam ping. De Visser heeft aan de eerste prijs ook wat tastbaars overge houden. „We hebben een serieuze beker ge wonnen en krijgen ook nog een certificaat." J. van der Z„ die veroordeeld is voor de moord op de 86-jarige Axelaar John Smidt, blijft weige ren zich psychisch te laten on derzoeken. Het gerechtshof in Den Bosch gaat het hoger be roep daarom doen zonder de persoonlijkheidsonderzoeken. Op 16 november wordt de zaak afgehandeld, meldde de voorzit ter van het hof gisteren. Pieter van Klinken Den Bosch De raad van toezicht van Arduin heeft zijn eigen beloning vorig jaar fors verhoogd. Ondanks de financiële en organisatorische problemen bij de stichting gin gen de toezichthouders er in één klap 66 procent op vooruit. Rolf Bosboom Vlissingen Hotel de Tippe 1 overnachting o.b.v. logies 2 dagen Zwaluwhoeve t.w.v. 67,00 p.p. Vrij gebruik scrubzout, shampoo, e. Zwaluwhoeve op 100 m. van hotel Gelegen op 10 min. van Harderwijk 23:00 uur 088-0331506 u w KÉfcl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 2