Deltares waarschuwt voor gevolgen snelle zeespiegelstijging Kijkje in de keuken Belastingen op de schop Analyse troonrede Discussie in de Kamer Bok op de haverkist Troonrede van A tot Z Problemen Arduin gaan verder Walcheren PRINSJESDAG 2018 Wat zijn de plannen voor komend jaar? Veelverdiener gaat erop vooruitph nieuws P3 De andere kant van het goede Dividendbelasting blijft knelpunt» ps Wopke Hoekstra doet niet aan verjubelen »P6 Integrale tekst van de koning »ps Personeel en ouders doen boekje open De huidige Deltascenario's gaan uit van een zeespiegelstijging van maximaal 1 meter in 2100. Dan gaat de Oosterscheldekering 45 keer per jaar dicht. Recente studies zijn veel pessi mistischer. Als de klimaatdoelen van Parijs worden gehaald, zodat de aarde deze eeuw niet meer dan 2 graden opwarmt, kan de zeespiegel al tot maximaal 2 meter stijgen. Maar het is niet uitgesloten dat het 4 graden warmer wordt. Dan stijgt het water zeer waarschijnlijk 2 me ter en in het zwartste scenario zelfs 3 meter. „Ergens tussen de 1 en 1,5 meter zeespiegelstijging zal de ke ring zo vaak moeten sluiten dat die niet meer functioneert en vervan gen moet worden door een alterna tief', schrijf Deltares in het rapport 'Mogelijke gevolgen van versnelde zeespiegelstijging voor het Delta programma'. Er is nog geen reden tot paniek, aldus het instituut, maar het is wel Bij 1 a 1,5 meter zeespiegelstijging zal de kering zo vaak moeten sluiten dat die niet meer functioneert zaak snel meer onderzoek te doen. Tot 2050 lopen alle scenario's gelijk op en hoeven de maatregelen om de voeten droog te houden niet te wor den opgeschroefd. Daarna kan de zeespiegelstijging snel doorzetten en daarop moet Nederland wél voorbereid zijn. Sinds de ingebrui kname in 1986 moesten de schuiven van de Oosterscheldekering in to taal 27 keer dicht. Tot nu toe werd er rekening mee gehouden dat dit aan het eind van de eeuw 45 keer per jaar gebeurt, maar in het ongunstig ste geval moet het in 2088 al elke dag, bij vloed. Vijfjaar later zou hij dan vrijwel niet meer opengaan. Het is mogelijk de sluitcriteria te versoepelen, aldus Deltares, maar dan moeten de dijken rond de Oos- terschelde worden versterkt. Ver snelde ophoging van alle Neder landse zeeweringen is hoe dan ook aan de orde. Nu wordt 25 kilometer per jaar aangepakt. Dat moet 250 ki lometer per jaar worden. De kosten voor waterveiligheid lopen dus gi gantisch op. Dat geldt ook voor zandsuppleties. Nu wordt er aan de kust 12 miljoen kubieke meter zand per jaar opgespoten. Dat kost 42 tot 60 miljoen euro per jaar. Als de zee spiegel aan het eind van de eeuw 6 centimeter per jaar stijgt, liggen de kosten van zandsuppletie rond een miljard euro. Deltares waarschuwt ook voor de gevolgen die de zeespie gelstijging heeft voor de zoetwater voorziening in Nederland. In een reactie op het rapport laat minister Cora van Nieuwenhuizen (VVD, Infrastructuur en Water staat) de Tweede Kamer weten dat ze bijdraagt aan een nieuw onder zoek naar zeespiegelstijging, waar aan ook het KNMI deelneemt. Nieuwsmedia »P4 ZEELAND 2 Kering haalt mogelijk 2100 niet De zeespiegel stijgt mogelijk zo snel dat de Oosterscheldekering aan het eind van de eeuw niet meer voldoet. Daarvoor waar schuwt onderzoeksinstituut Del tares in een rapport dat hoort bij de stukken die zijn gepresen teerd op Prinsjesdag. Ernst Jan Rozendaal Den Haag woensdag 19 september 2018 - rapport Deltares Opnieuw zomers. Veel zon en het 23°C blijft droog pzc.nl Ook voor het laatste <n> regionale nieuws Jaargang 260 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,35 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 1