12 EXTREEMRECHTS BELGIE, DUITSLAND EN ZWEDEN Jonge mannen met geweren, een klopjacht op buitenlanders - je zou om minder in paniek raken. In Europa weten we niet hoe we moeten omgaan met extreemrechts. DUITSLAND, CHEMNITZ Eén reportage maar, en heel België stond op zijn kop. Het waren name lijk zulke frisse jonge mannen en vrouwen, ze hadden zulke brave ideeën en ze deden zulk verant woordelijk werk. Kijk maar eens naar hun website. Schild Vrien den heten ze. Ze rapen met honder den vrijwilligers zwerfvuil in heel Vlaanderen ('Hou Vlaanderen pro per'), ze spelen Zwarte Piet in tal van Vlaamse steden en gemeenten ('Steun Zwarte Piet') en maken de Vlaamse jeugd opnieuw weerbaar ('Steun de ruggengraat'). En als ze dat allemaal niet aan het doen waren, verzorgden ze de beveili ging bij toespraken van Theo Francken, de Belgische staatssecre taris voor Asiel en Migratie. Hij hoort bij de Nieuw-Vlaamse Alli antie (N-VA), de grootste partij van Vlaanderen. Want ook dat rekent Schild Vrienden tot zijn taken: het bewaken van het vrije woord. Maar ondertussen. Ondertussen gaan ze in het ver borgene, in gesloten discussiegroe pen op internet, tekeer tegen 'luie tyfus-negers', lachen ze om islamo- fobe cartoons, vinden ze dat Hitier niks verkeerd heeft gedaan wat de joden betreft en schelden ze op 'ty pische negergeluiden, zoals tam boerijnen en gekrijs'. Ook gaan er foto's rond van S&V- leden die trots poseren met wa pens, want ze zijn 'totally ready', of, zoals hun leider Dries Van Langen- hove het uitdrukte: „De dag van ge weld komt nog wel, hoor." De ophef was enorm. Dit had België niet van zichzelf gedacht. Boze mensen Een dikke 700 kilometer ten oosten van Brussel, in de stad Chemnitz, schrokken ook de Duitsers zich lam. Na een dodelijke steekpartij trokken twee weken geleden dui zenden mensen door de straten: een verzameling neonazi's, hooli gans, aanhangers van de rechts-po- pulistische partij Alternative für Deutschland (AfD) en andere boze dan wel bezorgde mensen, van wie er velen openlijk de Hitlergroet brachten en schreeuwden dat alle buitenlanders het land uit moeten en wel heel snel. Er dook een filmpje op waarop te zien is hoe fors gebouwde mannen een paar donkerkleurige jongens voor zich uit jagen. En voor de ca mera van de publieke omroep deed een jongen voor hoe hij werd vast gepakt, 'zo, met een arm om mijn hoofd', en een knietje in zijn ge zicht kreeg. Dit is niet mijn Vlaanderen en dit zijn niet mijn waarden Ongehoorde scènes, zelfs voor het arme oosten van Duitsland, de voormalige DDR, waar in het niet al te verre verleden ook al asielzoe kerscentra in vlammen opgingen, woedende lokale burgers te hoop liepen tegen 'buitenlandse ver krachters' en bondskanselier An- gela Merkel voor 'landverrader' werd uitgemaakt. En dan Zweden. Het ging daar deze zomer alleen maar over de parlementsverkiezingen van zon dag 9 september, die weieens voor een aardverschuiving zouden kun nen zorgen. De Sverigedemokra- terna (SD) lag op ramkoers, met als belangrijkste thema immigratie. De partij van Jimmie Akesson noemt zichzelf sociaal-conservatief met een nationalistische basis. Tegen standers hebben het over 'extreem rechts', 'rechts-populistisch' en 'anti-immigratie'. Zeker is dat de partij haarwortels heeft in neonazistische aarde. Haar woensdag 19 september 2018 Een van de extreemrechtse demonstraties in Chemnitz, na een dodelijke steekpartij waarbij twee asielzoekers als verdachten werden opgepakt, fotoafp Europa schrikt van fel Mark van Assen Brussel -Theo Francken, staatssecretaris Demonstranten in Berlijn (een enkeling uitgedost als Hitier) herdenken de sterfdag van Rudolf Hess, een prominente nazi die in 1987 zelfmoord pleegde, fotosepaenafp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 12