Helft kerkleiders op de hoogte van kindermisbruik 'Slachtoffers recht op diepgaand onderzoek' 9 Het gaat om 20 van de 39 Neder landse hoge geestelijken die tussen 1945 en 2010 actief waren. Vier maakten zich volgens onderzoek van NRC zelf schuldig aan mis bruik: hulpbisschop Jan Niënhaus (Utrecht), bisschop Jo Gijsen (Roermond), bisschop Philippe Bar (Rotterdam) en bisschop Jan ter Schure (Den Bosch). Ze zijn allemaal overleden, be halve Bar. Zestien anderen, onder wie de Rotterdamse bisschoppen Ad Simonis, Ad van Luyn en de Roermondse Frans Wiertz, dekten kindermisbruik toe en plaatsten soms daders naar andere parochies over, waar ze opnieuw in de fout gingen. De rooms-katholieke kerk in Ne derland (RKK) wil alleen maar kwijt dat het overzicht 'in grote lij nen klopt'. Een woordvoerster zegt dat sinds 2010 een actief preventiebeleid wordt gevoerd, waarbij misbruik- zaken niet meer onder de radar kunnen blijven. Geestelijken moe ten een Verklaring Omtrent Ge drag (VOG) kunnen overleggen, hun antecedenten worden onder zocht en er is een gedragscode voor het pastoraat. ANNEMIE KNIBBE „Het zou goed zijn als hij ver antwoording af zou leggen, maar uit zichzelf zal hij dat, denk ik, niet doen. Er zal druk van buitenaf moeten komen: de politiek heeft daar een taak, of justitie. Het nieuws van dit weekend gaat nog verder dan we met z'n allen dach ten, dus misschien komt het in Neder land nu ook einde lijk tot een diepgaand onderzoek naar de om vang van de misbruik schandalen - zo'n onderzoek als eerder al in de VS en Duitsland heeft plaatsgevonden. De slachtoffers hebben daar recht op." „Ook hun rol zou in zo'n onder zoek bekeken kunnen worden. Uit het onderzoek in de VS bleek een diepgewortelde cul tuur van zwijgen en overplaat sen. In Nederland kan de civiele zaak van een mannelijk slacht offer bepalend zijn. Hij stelt de congregatie van de paters van de Heilige Geest verantwoordelijk: als die orde wél had opgetreden, was hij niet misbruikt. De uit spraak kan een belangrijke pre cedentwerking voor de aanpak van andere 'doofpotdaders' heb ben." „Ik heb dat altijd een zeer dub belzinnig antwoord gevonden. Simonis verwees ermee naar de uitspraak van de Duitsers over de Holocaust, maar het was toch juist zo dat heel veel Duitsers er wél van wisten?" „Het was de afgelopen jaren een van de be langrijkste redenen voor slachtoffers om misbruik te melden: dat het nóóit meer mocht gebeuren. Helaas kunnen we daar niet op vertrouwen. Ook nu nog zijn er in Nederland bewe gingen binnen de katholieke kerk die de afgesproken code voor grensoverschrijdend ge drag niet ondertekenen. Daar zitten de slachtoffers van de toekomst." „Ik heb lang gehoopt dat de kerk het vertrouwen terug zou verdienen, maar ik moet tot mijn grote spijt bekennen dat ik niet meer denk dat de kerkelijk leiders het uit eigen beweging kunnen. De paus vroeg na ver halen van Ierse misbruikslacht offers om 'vergiffenis', maar daar kan pas sprake van zijn na erkenning, na openheid. De VN vroeg de paus in 2014 om de ar chieven open te stellen om mis bruikschandalen te onderzoe ken en dat heeft hij geweigerd. Dat is veelzeggend." aan de haven, het lokale café, het krantenwinkeltje, de minisuper- markten en de sport- en outdoor- winkels. De politie heeft ook geen aanwijzingen dat Kamphuis met mensen heeft gesproken. Maar Bodo heeft ook een aansluit- punt voor het geheimzinnige vakge bied waar Kamphuis in is gespeciali seerd. In een voormalige nazi-bunker in een berg - goed verstopt voor Rus sische atoombommen - huist het Joint Headquarters van het Noorse leger. Onderdeel daarvan is een cyberdefensie-unit. Inlichtingendienst In Bodo is ook een luchtmachtbasis die dient als uitvalsbasis voor de Navo. Zodra een Russisch gevechts toestel de noordelijke grenzen van het bondgenootschap binnenvliegt, stijgen daar Fi6's op om het neer te halen. En in Fauske, op enkele kilometers van de plek waar Kamphuis' spullen zijn gevonden, heeft de Noorse in lichtingendienst een basis waar satel- lietgegevens worden geanalyseerd. De politie zegt geen aanwijzingen te hebben dat Kamphuis de basissen bezocht of er met mensen sprak. Het leger geeft geen commentaar. Van de Leest is stellig. „Dit kan geen toeval zijn. Dit is precies zijn ding." Kon Arjen Kamphuis ongezien van Fauske in Vikesa komen? De cyber specialist kon als geen ander zijn di gitale sporen uitwissen. Hij stak geregeld te voet landsgrenzen over om uit het zicht van (bewakings)- camera's te blijven. Het is onwaar schijnlijk dat hij per trein naar Rognan Het was een groot schip, dat ook naar Canada vaart. Daar kan hij zich op hebben verborgen Stavanger is gegaan, een reis van 26 uur. In Rognan, een slaperig haven plaatsje met gekleurde houten hui zen aan het eind van de fjord, gaat een ander verhaal rond. Op het mo ment dat Kamphuis verdween, ver trok een vrachtschip met een lading van kabelfabriek Nexans naar Stavan ger. „Dat lag hier weken in de haven", vertelt serveerster Kristine. „Het was een groot schip, dat ook naar Canada vaart. Daar kan hij zich op hebben verborgen." Vrachtschip Het is een scenario dat de Noorse po litie heeft onderzocht. Van de Leest zou er niet van staan te kijken. „Het klinkt onwaarschijnlijk, maar alles aan dit verhaal is inmiddels raar. Bo vendien zei Arjen weieens half grap pend dat als de Apocalyps zou ko men, hij altijd nog kon vluchten per vrachtschip." maandag 17 september 2018 GO Er komt maar geen einde aan de misbruikschandalen in de katho lieke kerk. De helft van alle Ne derlandse kerkleiders die tussen 1945 en 2010 actief waren, blijkt op een of andere manier betrok ken bij misbruikdossiers. Eefje Oomen Rotterdam Vijf vragen aan Annemie Knibbe van het Vrouwen Plat form Kerkelijk Kindermis bruik. j Van de kerkleiders die van misbruik worden beschul digd, leeft alleen Bar nog. Wordt hij aangepakt? 2 Wat gebeurt er met de 'doofpotdaders', de lei ders die het misbruik ver borgen hielden? 3'Wir haben es nicht ge- wusst', zei Simonis in 2010 over het misbruik. Wist u toen al: dat is gelogen? 4 Het is misbruikschan daal op schandaal. Houdt het nooit op? 5 Is dit alles de doodsteek voor de katholieke kerk? Vindplek Voor de Kvaenflaget tunnel tussen Fauske en Rognan zijn spullen en de kajak van Kamphuis gevonden. - Kristine, serveerster Kijk op de site bij /video voor interviews over de vermissing van Arjen Kamphuis Vrachtschip Er gaan geruchten dat Kamphuis rond 20 augustus op een vracht schip vanuit Rognan naar Stavanger is gevaren, vlak bij Vikesa, waar hij door een getuige is gezien op 30 augustus. NOORWEGEN ZWEDEN Laatste contact Kamphuis heeft hier voor het laatst contact gehad met zijn mobiele telefoon. Vikesa Stockholm Kajak De garage waar de kajak van Kamphuis wordt bewaard.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9