7 Net herstelde kerk in vlammen op Meest gevonden afval: sigaretten Anneke Grönloh werd in 1942 geboren in Nederlands-Indië. Haar verblijf in het jappenkamp - Grön loh werd in haar vroege jeugd door de Japanse bezetter van Nederlands-Indië geïnterneerd - zou zij de rest van haar leven meedragen. Grönloh werd het boegbeeld van de Indische ge meenschap in Nederland. Ze was immers zelf na de Tweede We reldoorlog met de Willem Ruys naar Nederland gevaren, waar haar ouders (haar vader was een hoge legerofficier) een nieuw bestaan opbouwden. Kaaskop Ze ging later terug naar haar ge boortegrond, het huidige Sula- wesi. „Ik heb de boom gezien waaronder ik ter wereld ben ge komen", vertelde ze later. „Ja, ik ben geboren in het bos, de jungle. Mijn moeder zat in het verzet te gen de Japanners. Ze kon niet in het dorp bevallen. De Japanners zochten haar." Waar ze, herin nerde ze zich, in ons land als 'poepchinees' gold, was ze in haar geliefde Indonesië na de onafhan kelijkheid van dat land plots een 'kaaskop'. Maar wel een met groot succes: in Indonesië, maar ook Maleisië, Singapore en, ironisch genoeg, Japan verkocht ze miljoe nen platen met haar weemoedige liedjes. Pinda's en chocolade Grönloh trad als 5-jarige al op voor de soldaten in Indië. Haar eerste gage: pinda's en chocolade. In Nederland, waar ze opgroeide in Voorburg onder de rook van de residentie, werd ze van een kind sterretje een mooie, jonge vrouw die de hitparades bestormde met Brandend Zand, Paradiso, Cimeroni, Soerabaja en Da doe ron ron om er meestal bijna eeuwig in te bivak keren. Ze was in menig opzicht de zangeres van de overtreffende trap. In het Guiness Book of Re- i De zangeres verkocht wereldwijd meer dan 30 miljoen platen cords staat Anneke Grönloh nog altijd vermeld met vijf records, waaronder de meeste gouden pla ten in één jaar (vijf.) en de langste tijd onafgebroken in de hitlijsten. Bovendien verkocht ze wereld wijd meer dan 30 miljoen platen, een voor ons land ongeëvenaarde prestatie. Het was Peter Koelewijn die haar ontdekte. Ze zong al mee met diens Rockets en bleek bovendien een swingend jazzy stemgeluid te bezitten. Ze was met recht het eerste nationale tie neridool en reisde in de jaren 60 met tienersterren als Rob de Nijs en Willeke Alberti door het land. Overlever In 2016 werd ze getroffen door meerdere longembolieën, die haar afhankelijk maakten van een zuurstofapparaat. Maar, zoals ze altijd zei: „Ik ben een overle ver." Ook een die bepaald niet op haar mondje was gevallen. Toen Paul de Leeuw haar op tv te gra zen nam en haar neerzette als een sekslustige del in een constant delirium, was ze des duivels. „Onacceptabel", brieste ze. „Zo respectloos, zo ordinair." In 2oro legden de twee het bij. Grönloh was wat in vakjargon 'een podi- umdier' heette. In haar hoogtijda gen trad ze letterlijk elke dag op, soms vier, vijf keer. Politie-escor- tes moesten er meer dan eens aan te pas komen om haar voor, tij dens en na concerten te bescher men tegen wildenthousiaste fans. Met Cliff Richard trad ze op in het Scheveningse Kurhaus en de Veilinghallen te Blokker. Verdrietigste jaar Anneke verloor in 2004 haar echtgenoot Wim-Jaap, die op 65- jarige leeftijd overleed. Ze noemde het 'haar verdrietigste jaar', maar pakte haar carrière zoals zo vaak weer op. Vorig jaar besloot ze een streep onder haar rijke loopbaan te zetten. Ze was 75 jaar en zong nog één keer - Brandend Zand op de Nacht van Johnny Hoes in Weert, ter nage dachtenis aan de volkszanger en schrijver. Anneke Grönloh laat twee zonen na. Er komt een onafhankelijk onderzoek naar de brand in de St. Urbanuskerk in Amstelveen zaterdagavond. De kerk, die gisteren heropend zou worden na een grondige restauratie, liep grote schade op. Concrete aanwijzingen dat er iets is misgegaan zijn er niet, zegt locoburgemeester Herbert Raat, maar er gaan verhalen rond dat het lang duurde, voor dat het blussen op gang kwam. „Het speelt in de buurt; we krijgen er veel vragen over." Het onderzoek richt zich op het optreden van de brandweer en van de gemeente, bijvoorbeeld waar het gaat om de watervoor ziening. Mark Rutte is moreel corrupt 116 warme dagen Dit jaar kent nu al een record aantal warme dagen. Op 45 pro cent van de dagen kwam de temperatuur boven de 20 gra den uit. Dat gebeurde voor het eerst op 7 april, meldt Weer- plaza. 2018 deelt het recordaan tal van 116 warme dagen met 2003. Weerplaza verwacht nog meer warmte. „Niets wijst op een drastische weeromslag." Deelnemers aan de World Cleanup Day hebben zaterdag in heel Nederland zeker 35.000 stuks zwerfafval opgeruimd. De actie was onderdeel van een wereldwijde opruimdag, waar aan 156 landen deelnamen. Met een speciale app fotografeerden de deelnemers de gevonden items. Daarna stelde de app vast om wat voor zwerfafval het ging. Volgens een woordvoerder van de de Plastic Soup Foundation valt het aantal gevonden stuks zwerfafval fors hoger uit, door dat niet alle deelnemers steeds de app gebruikten. De meest gevonden soort afval in Neder land is de sigarettenpeuk, ge volgd door het blikje en de ver pakkingen. De meest gevonden materialen zijn plastic (6r pro cent) en papier (2t procent). Helft tegen kinderpardon Band blijkt moordbende Leider van de oppositie vrij Anneke Grönloh 1942-2018 maandag 17 september 2018 GO >oegbeeld ran de Indis lemeenscha Ze was de zangeres van vader landse evergreens als Bran dend Zanden Paradiso en trad tot op hoge leeftijd op. Anneke Grönloh overleed afgelopen vrijdag op 76-jarige leeftijd. Haar gezondheid was de laat ste jaren al broos. Arno Gelder SP-leider Lilian Marijnissen reageert op Ruttes vastbeslotenheid de dividend taks te schrappen. EVENARING RECORD DEN HAAG ASIELBELEID Meer dan de helft van de Nederlandse kiezers (53 procent) is tegen een verrui ming van het kinder pardon. Bijna 40 procent is daar wel voor. Dat blijkt uit een peiling van Maurice de Hond. Onder de VVD-aan- hang is 77 procent tegen, bij de PVV en FvD is dat bijna 90 procent. Kiezers van linkse partijen zijn door gaans voor een rui mer kinderpardon. MEXICO-STAD Een optreden van een mariachiband in Mexico-Stad is uit gedraaid op een bloedbad. Tijdens het optreden scho ten de bandleden plots om zich heen. Zeker vijf mensen kwamen om. KIGALI Rwanda heeft ruim 2100 gevangenen vrijgelaten, onder wie de prominente oppositieleidster Victoire Ingabire. Haar vrijlating kwam als een verrassing, want het is niet ge bruikelijk dat het staatshoofd Paul Kagame rivalen vrij laat. Ingabire was in 2010 opgepakt en daarna tot vijftien jaar celstraf veroor deeld, onder meer wegens samenzwe ring tegen de staat. Anneke Grönloh in 1960. Ze heeft nog altijd vijf records op haar naam staan, foto sanp ONDERZOEK De brandweer bestrijdt het vuur in de St. Urbanuskerk. fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7