Stichting bezorgd over plannen Sloepoort ILEN 19 Een orchideeënparadijs op steenworp afstand van Tholen- stad. Dat is Schor Alteklein. Een groep vrijwilligers van de christelijke natuurorganisatie A Rochia onder leiding van Wijnand Lammers ontfermde zich de afgelopen jaren over het gebiedje dat dreigde te verpauperen. 2 weken! 2 jaar gratis DELTA Interactieve TV DELTA De BZZB is bang dat het tegenover gestelde staat te gebeuren nu de ge meente Borsele de, via een nieuw bestemmingsplan voor het haven gebied ook toekomstige, geluidsbe lasting in Sloepoort wil vastleggen. „In 2008 heeft de Raad van State de bestemming bedrijventerrein van Sloepoort vernietigd bij gebrek aan nut en noodzaak hier aan. Nu sluipt de bedrijfsbestemming dat terrein toch weer binnen", schrijft de BZZB in haar nieuwsbrief. Borsele wil, met havenbedrijf North Sea Port, de ruim dertig hec tare langs de Sloeweg ontwikkelen tot een plek waar vrachtwagen chauffeurs kunnen parkeren en overnachten. Ook zouden andere dienstverlenende bedrijven met een link naar de haven zich op dit 'Facility Park' kunnen vestigen. In haar bestuursprogramma stelt de gemeente dat ze voorkeur heeft voor duurzame inrichting van Sloepoort. De BZZB is ook kritisch over het bestemmingsplan voor het Sloe. Zo mist de stichting een link tussen de haven en de bossen die als compen satie zijn aangeplant, in het plan zijn geen afspraken gemaakt over wie het onderhoud van de natuur be taalt. Ook wijst de BZZB op de ge luidsoverlast in de omliggende dor pen. „De verhoogde grenswaarden komen ver over de dorpen Nieuw- dorp en Borssele en bereiken de grens van 's-Heerenhoek." Het plan ligt nog tot 26 september ter inzage. Eigenlijk had niet ik, maar Wijnand hier moeten staan", zegt Embert Mes- selink. De'vader'van Alteklein was door ziekte geveld en moest daarom zaterdag het onthullen van het eerste bord in het natuurgebied overlaten aan Messelink, de directeur van A Ro chia. Lammers ontdekte Alteklein toen hij in 2006 in Tholen kwam wonen. „We ontdekten ook snel dat er geen beheer was en dat als er niets zou gebeuren alle bijzon dere orchideeën, zoals de zeld zame moeraswespenorchis, zou den verdwijnen omdat de boel dicht zou groeien met bomen en struiken", vertelt hij -noodge dwongen- vanuit huis. Paadjes De lokale afdeling van A Rochia adopteerde meteen na de oprich ting in 2010 het schor. Lammers: „We besloten het centrale gebied te gaan maaien, daar kwamen de meeste orchideeën voor. De ooit door spelende kinderen ge maakte paadjes maaien we ook, zodat de mensen uit de buurt kunnen wandelen over het schor." Met behulp van deskundigen heeft Lammers veel planten- en dierensoorten in kaart gebracht. „Een paddenstoelenspecialist telde vorig jaar 75 soorten, waar van 19 op de rode lijst voorkomen. Dat is echt heel veel voor zo'n klein gebied." Vrijwilliger Nan- ning-Jan Honingh vertelt dat hij laatst nog muizen heeft geteld met Lammers. „We vonden de rosse woelmuis, die heel zeld- We hebben wel eens sporen gezien van eenquad die door het gebied heeft gecrost zaam is geworden in Zeeland maar nu weer oprukt via Bra bant." Lammers komt tussen april en november elke week op het schor om de vlinders te tellen. „Met een groep vrijwilligers -meestal zo'n man of tien, twaalf- doen we drie zaterdagen per jaar groot onder houd. Rond deze tijd het maaien en hooien van het gebied, in fe bruari snoeien en zagen en in mei maaien we klein gedeelte nog een keer." Verdwenen polder Het schor was ooit een polder, bedijkt in 1438. De polder bleek al te klein om te behouden -van daar de naam- en is rond 1720 weer prijsgegeven. Dertig jaar ge leden, in 1988, is het getij verdwe nen. Alles wat er nu groeit, is spontaan gekomen. „Aan de aan wezigheid van struiken en bo men die alleen in tuinen voorko men merk je dat dit gebied dicht bij bebouwing ligt", weet Lam mers. Voor overstromingen hoeven de natuurliefhebbers niet meer bang te zijn, maar Alteklein kent wel andere bedreigingen. „Aan de andere kant van de dijk is een kippenboerderij. Mossen op de boomschors in het gebied wijzen op een hoge ammoniakuitstoot. We proberen te voorkomen dat het in het gebied terechtkomt door de bomen aan de zuidwest kant laag te houden." Quad De andere bedreiging is het ge bruik door mensen die de na tuurwaarden niet kennen of res pecteren, zoals vissers en kampe rende scouts. „We hebben wel eens sporen gezien van een quad die door het gebied heeft ge crost." Om schade te voorkomen, zijn zaterdag bordjes neergezet met regels. Lammers hoopt nog op erken ning van provincie Als Alteklein onderdeel wordt van de ecologi sche hoofdstructuur geeft die sta tus extra bescherming aan het ge bied." Bij Alles-in-1 Premium eerste 4 maanden KieS VOOr per maand delta.nl/zomeractie maandag 17 september 2018 Het braakliggende bedrijventer rein Sloepoort bij 's-Heeren- hoek zou een mooie duurzame schakel kunnen vormen tussen de groene polders en dorpsbos- sen enerzijds en het grijze indu striegebied anderzijds. Dat vindt de stichting Behoud de Zak van Zuid-Beveland (BZZB). Joeri Wisse 's-Heerenhoek Vrijwilligers zitten te picnicken in het gebied waar ze net gewerkt hebben, Schor Alteklein net buiten Tholen-stad. foto johan van der heijden ARochia zorgt voor behoud Thools schor Joeri Wisse Tholen -Wijnand Lammers Nog maar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 62